مزاحم سرسختی به نام شیره درخت

چطور صمغ درختان می‌تواند به بدنه خودرو آسیب بزند؟

آلودگی‌های زیادی ممکن است به نام شیره درخت شناخته شود. به طور کلی هر نوع آلودگی که منشا آن گیاهان و درختان باشد را شیره درخت می‌نامیم. بیشترین مصرف این کلمه برای اثر صمغ درختان است که می‌تواند بدنه خودرو و هر سطح دیگری را آلوده کند. علاوه بر آن گاهی برای توصیف کثیفی حاصل از برگ و دانه درختان، تکه‌های کوچک پوسته درخت، گرد و غبار نشسته روی برگ‌ها و حتی اثر شته‌ها روی بدنه ماشین از عبارت شیره درخت استفاده می‌کنیم که چندان صحیح نبوده اما مصطلح است. این آلودگی‌ها اصولا خاصیت قلیایی داشته و اگر به درستی و سریع از روی سطح پاک نشود ممکن است به لایه کیلر رنگ ماشین آسیب بزند.

شیره درخت چطور خودرو ما را آلوده می‌کند؟

بیشترین زمانی که خودرو شما در معرض آسیب از شیره درختان است زمانی است که شما ماشین خود را زیر درختان پارک می‌کنید. در این شرایط احتمال چکیدن صمغ و برخورد شاخ و برگ درخت با بدنه خودرو بسیار بالاست. اما بارش باران نیز ممکن است این آلودگی‌ها و حتی گرد و غبار روی برگ‌ها را انتقال دهد. وقتی قطرات باران با صمغ ترشح شده از پوسته درختان برخورد می‌کند، ذرات ریز این ماده چسبناک را با خود همراه کرده و این ذرات را به خودرو شما منتقل می‌کند. این قطرات باران از روی بدنه خودرو تبخیر می‌شوند اما ذرات چسبناک صمغ روی سطح باقی می‌ماند. از سمت دیگر حشرات و سایر موجوداتی که از صمغ درخت تغذیه می‌کنند در حین وزش باد و… از پوسته درخت جدا شده و روی خودرو می‌افتند. این حشرات نیز می‌توانند شیره درخت را به سطح بیاورند و آن را آلوده کنند.

اثر شیره درختان بر بدنه خودرو

چرا باید شیره درختان را از بدنه خودرو پاک کنیم؟

آلودگی حاصل از شیره درختان برای صاحبان خودرو و دیتیلرها بسیار آزاردهنده هستند و ظاهر زشت و بدی برای خودرو می‌سازند. صمغ درختان چسبنده هستند و می‌توانند کثیفی و گرد و غبارها را به خود جذب کنند. در نهایت یک گلوله بزرگ از صمغ و کثیفی‌های دیگر روی بدنه می‌ماند که نه تنها ظاهر شفاف و بی نقص خودرو را از بین می‌برد بلکه به خاطر خاصیت قلیایی بالا به کیلر رنگ بدنه آسیب زده و تاثیر طولانی مدت روی خودرو می‌گذارد. جدا کردن این گلوله‌های صمغ به روش غیر اصولی نیز می‌تواند باعث ایجاد خراش روی بدنه خودرو شود. خراش‌هایی که عمیق و جدی بوده و از بین بردنشان نیازمند صرف هزینه و زمان بالا خواهد بود.

 

شیره درخت را چطور از بین ببریم؟

روش‌های بسیاری برای پاک کردن شیره درخت وجود دارد. در مرحله اول باید بدانید دقیقا با چه نوع آلودگی رو به رو هستید. از آن‌جایی که لایه رنگ و کیلر خودرو بسیار حساس است بهتر است در این شرایط به یک دیتیلر حرفه‌ای مراجعه کنید. اما به طور کلی باید بدانید که برای پاک کردن صمغ درختان می‌توانید از محصولات پاک کننده اثر حشرات استفاده کنید. در صورتی که این محصولات در دسترس شما نبود اسپری‌های پاک کننده قیر و مواد چسبنده، خمیر کلی و مکمل خمیر کلی، تیغ‌های پلاستیکی و انواع مختلفی از حلال نیز می‌تواند کاربردی باشد اما توجه داشته باشید که استفاده از حلال‌ها و تیغ نیازمند مهارت و تجربه بالاست و خطر آسیب جدی به رنگ و بدنه وجود دارد.

 

اثر شیره درختان بر بدنه خودرو

 

چطور از بدنه خودرو در برابر آلودگی‌های محیطی مراقبت کنیم؟

اگر جز کسانی هستید که ظاهر شفاف و بی‌نقص بدنه خودرو برای شما بسیار مهم است و دوست دارید بدنه خودروتان همیشه سالم و براق بماند باید بدانید که آسیب دیدن بدنه خودرو اتفاقی اجتناب ناپذیر است و نمی‌توان هیچ وقت اطمینان حاصل کرد که هیچ گونه خطری بدنه خودرو را تهدید نکند اما روش‌هایی وجود دارد که احتمال ایجاد این آسیب‌ها را به حداقل برسانیم. به این منظور می‌توانید از پوشش‌های محافظ بدنه خودرو استفاده کنید. انواع مختلفی از کاور بدنه، بادی فنس، پوشش نانوسرامیک و گرافین وجود دارد که اعمال آن‌ها روی بدنه خودرو محافظت بسیار بالایی ایجاد کرده و باعث می‌شود صمغ درختان، باران‌های اسیدی، اشعه ماورای بنفش خورشید و… آسیبی به خودرو نزند.

مشاهده قیمت و خرید انواع پوشش محافظ بدنه خودرو

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

 

سوالات متداول پیرامون تاثیر شیره درختان بر بدنه خودرو :

 

شیره درخت دقیقا چیست؟

به تمام آلودگی‌هایی که منشا گیاهی داشته باشند شیره درخت می‌گوییم. صمغ درختان، پوسته و خرده‌های برگ و… را در اصطلاح شیره درخت می‌نامیم.

چرا شیره درخت برای بدنه خودرو مضر است؟

این آلودگی‌ها خاصیت قلیایی دارند و در طولانی مدت به لایه کیلر رنگ خودرو آسیب می‌رسانند.

چطور می‌توانم شیره درخت را از بین ببرم؟

برای پاک کردن شیره درختان می‌توانید از محصولات پاک کننده اثر حشرات استفاده کنید. در صورتی که این محصولات در دسترس شما نبود اسپری‌های پاک کننده قیر و مواد چسبنده نیز مشکل شما را رفع خواهد کرد.

چطور از بدنه خودرو در برابر شیره درختان محافظت کنیم؟

با استفاده از کاورهای محافظ، پوشش نانوسرامیک و… می‌توانید از بدنه خودرو در برابر انواع آلودگی‌های محیطی مراقبت نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + هجده =