صافکاری PDR، تحولی نو در ترمیم بدنه خودرو!

آشنایی با صافکاری بدون رنگ پی دی آر و تجهیزات پر کاربرد در این زمینه

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور تکنیک‌های جدید، انقلابی در تعمیر خودروهای تصادفی به وجود آمد. در گذشته هر اتومبیل تصادفی مجبور به تعویض قطعه و نقاشی آن می‌شد. این مسئله به شدت در ارزش مالی ماشین، تاثیر گذار بود، به طوریکه مشاغل کارشناس تشخیص رنگ خودرو پدیدار شد. با به وجود آمدن تکنیک صافکاری بدون رنگ یا PDR، همه توجهات به آن جلب شد زیرا نه تنها خودرو بدون تعویض رنگ و نقاشی ترمیم می‌شد بلکه ارزش مالی آن نیز افت نمی‌کرد. ما در این مقاله به طور تخصصی شما را با تکنیک صافکاری پی دی آر PDR آشنا کرده و در پایان انواع محصولات کاربردی در این زمینه را معرفی می‌نماییم.

قیمت و خرید تجهیزات صافکاری

صافکاری PDR

واژه PDR برگرفته شده از Paintless Dent Repair بوده و به معنای ترمیم بدون رنگ می‌باشد. در این روش بدنه خودروی تصادفی بدون تعویض قطعات و رنگ به حالت اول کارخانه‌ای آن باز گردانده می‌شود. البته این آسیب‌ها فقط در اثر تصادف نبوده و می‌تواند در اثر سایر عوامل همچون بارش تگرگ، برخورد سنگ ریزه و شاخه و تنه درختان، سقوط اشیاء و … باشد. امواج پدید آمده بر روی ماشین اگر سبب پریدگی رنگ ماشین نشده باشند، قابل اصلاح با صافکاری PDR می‌باشد.

Paintless Dent Repair صافکاری بدون رنگ

چرا صافکاری پی دی آر انجام دهیم؟

اگر حفظ ارزش مالی خودرویتان برایتان مهم است، قطعا صافکاری پی دی آر نیز برایتان مهم است. البته یکی دیگر از دلایلی که سبب بیشتر مراجعات به صافکاری می‌شود، هزینه کمتر آن نسبت به نقاشی و تعویض قطعه بدنه است. نوع اعمال رنگ بر روی بدنه در کارخانه متفاوت است، به همین دلیل اغلب خودروهای رنگ شده قابل تشخیص هستند، به خصوص اگر ماشین کهنه‌تر باشد. اگر چه برای بخشهای رنگ شده، از کد رنگ یکسان با سایر سطوح بدنه استفاده می‌شود، اما چون رنگ اصلی بدنه در اثر نور خورشید و اکسیداسیون زرد و مات می‌شود، تفاوت بخش رنگ شده با سایر سطوح بدنه اغلب کاملا آشکار می‌باشد.

 

صافکاری بی رنگ بر روی چه خودروهایی قابل انجام است؟

صافکاری بی رنگ به طور کلی بر روی ماشین‌هایی که آسیب آن خیلی عمیق نبوده و رنگ از بین نرفته باشد، قابل انجام است. در زیر شرایطی که در آن خودرو قابل ترمیم با این روش نیست، ذکر کرده ایم:

 • فرورفتگی دارای لبه‌های تیز یا فلز پاره شده است.
 • رنگ داخل فرورفتگی شکسته یا خراشیده شده است.
 • بخش تورفته در نزدیکی لبه صفحه قرار دارد.
 • در ناحیه موج دار، صافکاری قبلا انجام شده است.

 

مزیت استفاده از صافکاری بدون رنگ

استفاده از این روش برای ترمیم و اصلاح آسیب بدنه خودرو مزایای زیادی دارد، که در زیر به تعدادی از آنها اشاره کرده ایم:

 • صرفه جویی در هزینه:

از آنجا که دیگر نیازی به بتونه کاری، سنباده زدن و رنگ آمیزی مجدد نیست، هزینه PDR می‌تواند به مراتب کمتر باشد.

 • صرفه جویی در زمان:

صافکاری بدون رنگ فقط در عرض چند ساعت قابل انجام است، در حالی که در روش‌های سنتی رنگ آمیزی و خشک شدن رنگ بسیار زمان‌بر است.

 • حفظ ارزش مالی خودرو:

در این روش چون بدنه خودرو بدون بتونه کاری و رنگ، اصلاح و ترمیم می‌شود، ارزش مالی اتومبیل کاهش پیدا نمی‌کند.

 • عدم نگرانی از تطبیق رنگ:

در این روش بدلیل عدم استفاده از رنگ، دیگر نگرانی از عدم تطبیق رنگ همچون روش‌های سنتی وجود ندارد. همانطور که ذکر شد به دلیل متفاوت بودن نحوه اعمال رنگ کارخانه و همچنین زرد و مات شدگی رنگ اصلی ماشین در اثر نور خورشید و اکسیداسیون، اغلب قسمت رنگ شده قابل تشخیص است.

 

چگونه تکنسین صافکاری پی دی آر شویم؟

این روزها افراد زیادی علاقمند به این رشته شغلی هستند، اما به عقیده کارشناسان بهترین صافکار کسی است که کار خود را به صورت حرفه‌ای انجام داده و هیچ موج، فرورفتگی و برجستگی بر روی سطح بجا نگذارد. برای حرفه‌ای شدن در این زمینه باید زیر نظر بهترین مربیان آموزش دید. شرکت گنجی پخش با برگزاری دوره‌های تخصصی آموزش PDR زیر نظر بهترین مربیان کشور، شما در این مسیر هدایت کرده و تا حرفه‌ای شدن همراهی می‌کند. جهت ثبت نام در دوره‌های آموزش صافکاری PDR روی لینک زیر کلیک نمایید.

ثبت نام در دوره آموزش صافکاری بدون رنگ PDr

 

تجهیزات مورد نیاز در صافکاری بدون رنگ

تجهیزات و لوازم بسیار زیادی در این زمینه کاربرد دارند، ما در زیر آنها را دسته بندی کرده و معرفی می‌نماییم:

نیش گیر (PDR Knock Down Tools)

 • نیش گیر (PDR Knock Down Tools)

برای نیش گیری معمولا از سنبه نیش گیر (Knockdown Pen) و چکش نیش گیر (PDR Hammer) استفاده می‌شود. ضربات وارده با این محصول سبب برگشت برجستگی‌ها و صاف شدن آن می‌شود. البته از این نوع برای صاف کردن بر آمدگی سطح وسیع استفاده نمی‌شود.

قیمت و خرید نیش گیر

 

تگرگ کش یا قری کش (Lifter Hand Tools)

 • تگرگ کش یا قری کش (Lifter Hand Tools)

همانطور که از نام کالا آشکار هست، از این محصولات جهت کشیدن فرو رفتگی‌ها استفاده می‌شود. یکی از پرکاربرد ترین‌ها در این زمینه انبر قری کش یا همان تگرگ کش می‌باشد، که با توجه به سایز سطح آسیب دیده، از پد چسبی مناسب جهت صاف کردن سطح و کشیدن فرورفتگی استفاده می‌شود.

قیمت و خرید قری کش

 

پایه نگهدارنده (Hood Prop)

 • نگهدارنده

از جمله مهمترین ابزار نگهدارنده‌ در حین صافکاری، قلاب نگهدارنده (Rope Ratchet) و پایه نگهدارنده (Hood Prop) می‌باشد. از این تجهیزات برای ثابت و محکم نگداشتن کاپوت، درب خودرو و … در حین صافکاری استفاده می‌شود.

قیمت و خرید نگهدارنده صافکاری

 

دستگاه صافکاری (PDR Hot Box)

 • دستگاه صافکاری (PDR Hot Box)

انتخاب اول صافکارانی که در کوتاه ترین زمان ممکن می‌خواهند تعداد زیادی خودرو را ترمیم کنند، دستگاه صافکاری هات باکس می‌باشد. این دستگاه با فناوری مغناطیسی و گرمایشی خود سطح بدنه مواج را صاف می‌نماید. البته از کانکتورهای این دستگاه می‌توان برای باز کردن پیچ و مهره‌های فرسوده، در آوردن شیشه خودرو، مقاوم سازی بدنه خودرو و … نیز استفاده کرد.

قیمت و خرید هات باکس

 

میله صافکاری (PDR Rods)

 • میله صافکاری (PDR Rods)

میله PDR در انواع چرخی، دم ماهی، اهرمی و … در بازار موجود هستند و اغلب به صورت پکیج کامل ارائه می‌شوند. نوع چرخشی میله PDR برای حرکت چرخشی و بالا و پایین است. نوع اهرمی برای صافکاری بخش‌های جدا شده، سقف و کاپوت و …است. نوع دم ماهی برای قسمت‌هایی استفاده می‌شود که فضا برای کار کم است و صافکار نمی‌تواند از میله‌های دیگر استفاده کند. لایه‌های زیرین خودرو دارای برآمدگی می‌باشد، که این میله‌ها دسترسی صافکار را به این سطوح آسان می‌کند. یکی از نکات مهمی که در تهیه ای میله‌ها باید به آن دقت نمایید این است که جنس میله محکم و مقاوم باشد و دارای دسته ارگونومیک برای عدم خستگی صافکار در حین کار باشد.

قیمت و خرید میله صافکاری

 

چجوری صافکار PDR حرفه‌ای بشم؟!

تا اینجا با پروسه صافکاری بدون رنگ و تجهیزات کاربردی آن آشنا شدید. اما یکی از سوالات همیشگی و پر تکرار مشتریان گنجی پخش این بوده است که کجا آموزش ببینیم؟! کجا می‌توانیم صافکار حرفه‌ای شویم؟! به همین دلیل گنجی پخش با برگزاری دوره آموزشی صافکاری بی رنگ با حضور بهترین مربی‌های کشور، سعی در همراهی شما از صفر تا صد حرفه‌ای شدن در PDR را دارد. با شرکت در دوره‌ گنجی بخش، صافکاری حرفه‌ای بیاموزید و تجهیزات مورد نیاز برای شروع این کسب و کار را با تخفیف ویژه از گنجی پخش دریافت نمایید.

ثبت نام در دوره آموزشی صافکاری بدون رنگ PDR گنجی پخش

 

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

 

سوالات متداول پیرامون صافکاری PDR بدون رنگ:

صافکاری پی دی آر چیست؟

روش جهت ترمیم بدنه خودرو بدون رنگ می‌باشد.

چرا از صافکاری PDR استفاده کنیم؟

جهت حفظ ارزش مالی خودرو و صرفه جویی در زمان و هزینه.

آیا خودروی تصادفی ترمیم شده به روش پی دی آر قابل تشخیص است؟

خیر، در این روش به دلیل ترمیم بدنه بدون استفاده از رنگ، قابل تشخیص نیست.

چگونه صافکار ماهر شویم؟

با شرکت در دوره‌های تخصصی آموزش پی دی آر گنجی پخش، در این رشته شغلی حرفه‌ای شوید.

از کجا تجهیزات PDR را تهیه کنیم؟

با مراجعه به سایت گنجی پخش می‌توانید انواع تجهیزات PDR را با بهترین قیمت تهیه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − نه =