واکس کارناوبا بهتر است یا سینتتیک؟

آیا می‌دانید این دو نوع واکس چه فرقی با یکدیگر دارند؟

وقتی صحبت از انتخاب واکس برای بدنه‌ی خودرو می‌شود، شما دو انتخاب دارید: کارناوبا و سینتتیک.

استفاده از واکس، اولین و راحت‌ترین راه برای محافظت از بدنه خودرو است. خورشید و اشعه‌های مضر آن، بدترین دشمن رنگ بدنه خودرو می‌باشند و در صورت عدم محافظت و رسیدگی، امکان دارد آسیب‌هایی به رنگ، وارد کنند؛ پس استفاده از محصولات محافظت و نگهداری از خودرو را فراموش نکنید.

واکس کارناوبا و اعمال پوشش‌های محافظ سینتتیک بدنه خودرو، دو راهی هستند که در جهت مراقبت و نگهداری از بدنه خودرو کاربرد دارند. استفاده از واکس، راه‌حل قدیمی و اثبات شده است اما محافظ‌ها به تازگی در بین مردم جا افتاده‌اند. موضوعی که برای بیشتر کاربران خودرو حایز اهمیت است، در درجه‌ی اول محافظت از رنگ بدنه خودرو و در محله‌ی بعدی، براق و شفاف بودن ماشین است. در همین راستا محصولات بسیار متنوعی، روانه‌ی بازار شده‌اند.

تفاوت واکس سینتتیک با کارناوبا

واکس کارناوبا چیست؟

واکس یا موم کارناوبا از نخل کارناوبا در برزیل استخراج می‌شود. روش استخراج به این صورت است که برگ‌های درخت را بریده و به مدت سه روز خشک می‌کنند و سپس می‌کوبند. پس از آن به راحتی می‌توان واکس را از برگ‌ها تکاند. واکس کارناوبا استخراج شده را کف اتاق ریخته و در پایان هر روز جمع‌آوری و ذوب می‌نمایند. از حجم ۱۹ لیتر موم پودر شده، کمتر از یک لیتر موم مذاب بدست می‌آید. هر درخت نخل کارناوبا سالانه حدود ۹۰ گرم واکس تولید می‌کند.

موارد کاربرد واکس کارناوبا:

 • صنایع داروسازی: برای ساخت کپسول‌های دارویی و فرمولاسیون داروها کاربرد دارد.
 • صنایع آرایشی و بهداشتی: در ساخت کرم‌ها، رژ لب، ریمل، کرم لب و پودرهای صورت کاربرد دارد.
 • صنایع چوب: در صنایع چوب از کارناوباواکس برای ضد آب کردن کف‌پوش‌ها و پارکت‌ها استفاده می شود.
 • صنایع مرکب چاپ: در مرکب‌های چاب از کارناوبا به عنوان ورنی چاپ ، افزودنی‌های مرکب استفاده می‌کنند.
 • صنایع لاستیک: جهت افزایش مقاومت سطوح لاستیکی و تایر ها در مقابل ترک برداشتن توسط نور خورشید کاربرد دارد.
 • صنایع غذایی: کارناوباواکس در صنایع غذایی برای پوشش روی پنیر، بستنی، اسمارتیز، سوسیس، شکلات و میوه‌ها کاربرد دارد.
 • صنایع شوینده: در صنایع شوینده جهت تولید شامپو ها و صابون های مایع از کارنوباواکس جهت محافظت و جلا دادن سطوح استفاده می کنند.
 • صنایع بسته بندی: به دلیل غیر سمی و بی ضرر بودن، کارنوبا واکس در صنایع بسته بندی مواد غذایی در ساخت کارتن ها و فویل ها جهت محافظت مواد غذایی از بخارات آب، نفوذ اکسیژن و محافظت از بو گرفتن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • صنایع اتومبیل و سطوح فلزی رنگ شده: کارناوباواکس کاربرد فراوانی در فرمولاسیون و ساخت پولیش واکس و واکس های جلا دهنده و براق کننده سطوح رنگ آمیزی شده دارد و بعد از نقاشی اتومبیل بر روی لایه نهایی رنگ جهت افزایش زیبایی و براقیت اعمال می شود.

کاربرد واکس کارناوبا در صنعت Car Care:

در صورتی‌که واکس کارناوبا بر روی بدنه‌ی خودرو اعمال شود، براقیت بسیاری را با خود به همراه دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، در صورت محافظت نکردن از خودرو و گذاشتن آن در زیر نور آفتاب، می‌تواند صدمه و خسارت‌های بسیاری را به دنبال داشته باشد که منجر به خرج کردن مبلغ هنگفتی جهت بر طرف کردن آن با خود به دنبال دارد؛ پس همانطور که همیشه گفته می‌شود، پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است قبل از آن که به این مرحله برسیمT به فکر نگهداری درست از خودرومان باشیم.

اعمال واکس کارناوبا علاوه بر آن‌که بر روی بدنه‌ی خودرو نیز مانند نوعی لایه محافظ در برابر اشعه‌های مضر خورشید عمل می‌کند، براقیت بسیاری را برای بدنه خودرو نیز با خود به همراه دارد. علاوه بر آن در برابر گرما، فضولات پرندگان، اثر حشرات و … نگهداری می‌کند. پس با توجه به آن‌که قیمت خودرو روز به روز رو به افزایش است، استفاده از این نوع محصول‌ها، برای بسیاری از کاربران توصیه می‌شود. ماندگاری که این محصولات دارند بین ۶ تا ۸ هفته است. شرایط آب و هوایی در ماندگاری  این نوع واکس بسیار تاثیرگذار است و برای استفاده به صورت متداول پیشنهاد می‌شود.

واکس کارناوبا

واکس سینتتیک چیست؟

واکس سینتتیک لایه‌ای از پلیمر است که به سطح رنگ بدنه می‌چسبد و پیوند محکمی را برقرار می‌کند. به طور معمول این واکس،به عنوان نوعی محافظ بدنه‌ی خودرو شناخته می‌شوند که از مواد غیرطبیعی ساخته شده‌اند. با اینکه این نوع از واکس در مقایسه با کارناوبا جدیدتر است، اما در مدت زمان کوتاه‌تری توانسته جای خود را در میان دوستداران خودرو پیدا کند. دلیل اصلی این محبوبیت، ماندگاری بالاتری است که نسبت به کارناوبا دارد. سینتتیک در مقایسه با کارناوبا، قدرت محافظت بالاتری داشته و در ضمن در برابر خط و خش‌های بسیار سطحی نیز مقاوم بوده است.

کاربرد واکس سینتتیک در صنعت Car Care:

بسیاری از کاربران خودرو به دنبال همیشگی کردن براقیتی برای بدنه خودرو هستند که در نمایشگاه‌های خودرو وجود دارد. در همین راستا بسیاری از مهندسین صنعت دیتیلینگ به دنبال یافتن راهی در این جهت بوده‌اند. واکس سینتتیک علاوه بر آنکه مانند لایه‌ای سخت و محافظ بر روی بدنه‌ی خودرو عمل می‌کند، براق کننده نیز می‌باشد. ماندگاری که این نوع از محافظ‌ها دارند از ۴ ماه تا ۱ سال است. در مقایسه با کارناوبا، برای افرادی که بیشتر از خودرو استفاده می‌کنند و زمان بیشتری را در خیابان‌ها و جاده‌ها می‌گذرانند، اعمال این نوع واکس‌ها مناسب‌تر است.

اعمال این نوع واکس‌ها نیز بسیار راحت است. در بیشتر مواقع آن‌ها به شکل مایع هستند و به راحتی بر روی سطح اسپری شده و با استفاده از دست و یا دستگاه پولیش نیز قابل اعمال هستند. این نکته نیز قابل ذکر است که بیشتر کاربران و دوست‌داران خودرو ترجیح می‌دهند که در ابتدا یک لایه از واکس سینتتیک را به عنوان محافظ بر روی بدنه اعمال کنند و سپس از واکس کارناوبا روی آن به عنوان تثبیت کننده و براق کننده استفاده نمایند.

واکس کارناوبا بهتر است یا سینتتیک؟

انتخاب اینکه واکس کارناوبا بهتر است و یا سینتتیک، در وهله‌ی اول به ترجیح فرد بستگی دارد؛ به این‌صورت که ماندگاری بیشتر مد نظر است و یا براق شدن بدنه خودرو.

 1. اگر در نظر شما براقیت هر چه بیشتر بدنه‌ی خودرو مهم است، استفاده از واکس کارناوبا پیشنهاد می‌شود.
 2. اگر به دنبال ماندگاری بیشتر از بدنه‌ی خودرو هستید، شک نکنید که جواب شما، واکس سینتتیک می‌باشد.

واکس سینتتیک

تفاوت ماندگاری ای دو نوع واکس:

این‌که بخواهیم زمان ماندگاری دقیقی را برای این واکس‌ها مشخص کنیم، مقداری سخت به نظر می‌رسد؛ چرا که با توجه به شرایط آب و هوایی، نوع شستن خودرو و موادی که از آن استفاده می‌شود، مدت ماندگاری آن‌ها تغییر می‌کند. در حالت کلی، شما می‌توانید از یک واکس کارناوبای خوب، توفقع داشته باشید که از یک تا ۴ ماه با توجه به شرایطی که خودرو در ان قرار دارد، ماندگاری داشته باشد. از واکس‌های سینتتیک انتظار می‌ظود که از ۴ تا ۱۲ ماه ماندگاری داشت باشد.

هر چند وقت یک‌بار خودرو را واکس بزنیم؟

در حالت کلی باید دو بار در سال از واکس برای بدنه‌ی خودرو استفاده کنید؛ جدا از اینکه بخواهید نوع واکس را در نظر بگیرید. اما اگر از واکس کارناوبا استفاده می‌کنید، تعداد دفعات بیشتری را باید با اجرای آن اختصاص دهید. اما اگر واکس مورد استفاده‌ی شما سینتتیک است، با توجه به شرایطی که خودرو در آن قرار دارد، از ۱ تا ۳ بار مناسب است. در نظر داشته باشید که اگر در جایی زندگی می‌کنید که دارای آب و هوای مرطوب و بارانی است، تعداد دفعاتی که از واکس استفاده می‌کنید، به تبع بیشتر است.

نحوه‌ی اعمال واکس به چه صورت است؟

برای اجرای واکس بر روی بدنه‌ی خودرو باید به نوعی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، توجه کنید و با توجه به دستورالعمل مورد استفاده محصول، آن را اعمال نمایید. اما در حالت کلی با استفاده از دستگاه پولیش و یا دست امکان‌پذیر است.

برای اعمال آن با دست، می‌توانید از پد مخصوص اجرای واکس و یا دستمال‌های مایکروفایبر که معمول‌تر هستند، استفاده نمایید. این روش بسیار راحت بوده و نیاز به وسیله‌ی گرانی ندارد.

دقت داشته باشید که برای اجرای واکس با استفاده از پولیشر، باید متخصص باشید تا باعث آسیب رسیدن به رنگ بدنه‌ی خودرو نشوید. اگر چه این روش سریع‌تر عمل می‌کند، اما نیازمند وسایل گران‌تر و مهارت بیشتری می‌باشد.

خرید انواع واکس

واکس بدنه خودرو

چند نکته:

 • باید توجه داشت که واکس سینتتیک هم براقیت برای بدنه‌ی خودرو به همراه دارد اما نه به اندازه‌ی که واکس کارناوبا!
 • هر دوی این واکس‌ها به یک اندازه قدرت محافظت از بدنه را دارند و تنها تفاوتشان در مدت زمان ماندگاریشان است.
 • اگر به دنبال براقیت بیشتر هستید، می‌توانید یک لایه از هر دوی این واکس‌ها را بر روی بدنه‌ی خودروی خود اعمال نمایید.

سوالات پیرامون تفاوت واکس کارناوبا با سینتتیک:

 

چند نوع واکس برای اعمال بر روی بدنه وجود دارد؟

در حالت کلی دو نوع واکس کارناوبا و سینتتیک در بازار وجود دارد.

برای براق‌تر شدن بدنه خودرو از چه نوع واکسی استفاده کنیم؟

واکس‌هایی که شامل کارناوبا هستند، براقیت بیشتری را با خود به همراه دارند.

ماندگاری کدام واکس بیشتر است؟

واکس سینتتیک نسبت به کارناوبا دارای ماندگاری بیشتری است.

محافظت از بدنه‌ی خودروی سینتتیک ببیشتر است و یا کارناوبا؟

هر دوی این واکس‌ها به یک اندازه قدرت محافظت از بدنه را دارند و تنها تفاوتشان در مدت زمان ماندگاریشان است.

هر چند وقت یک بار باید بدنه خودرو را واکس زد؟

در حالت کلی، حداقل دو بار در سال پیشنهاد می‌شود اما با توجه به شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید، مدت زمان آن متغیر است.

4 نظرات
 1. یاشار توکلی می گوید

  واکس هایی که الان در بازار موجود هستند بیشتر کارناوبا هستن. البته براقیتشون حرف نداره، مثل همین سوناکسی که تو عکس هستش

 2. جعفر یوسفی می گوید

  عرض ادب و خسته نباشید
  ممنون بابت مطالب مفیدتون
  و کار درجه یکتون

 3. ساسان احدی می گوید

  کارناوبا واقعا براق کننده خوبیه!

 4. سروش دهقانی می گوید

  موندگاری که واکس های سینتتیک داره قابل توجهه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.