احیای فوری چراغ خودرو با پولیش!

استفاده از پولیش چراغ برای از بین بردن ماتی و زردی چراغ‌های خودرو

چراغ‌ خودرو به طور معمول از جنس طلق (پلی کربنات) و یا شیشه هست. با گذر زمان چراغ ماشین در اثر تابش نور خورشید و اکسیداسیون شفافیت خود را از دست داده و مات و زرد می‌شوند. می‌توان گفت به علت آن که چراغ‌های جلو بیشتر در معرض نور، گرما، باران، گرد و غبار و … هستند، آسیب‌ بیشتری متوجه این قطعه می‌شود. برخورد سنگ ریزه، جرم‌های جاده‌ای، فضولات پرندگان و باران‌های اسیدی نیز از جمله عوامل دیگری هستند که تاثیر مخرب مستقیمی بر روی آن‌ها دارند. برای رفع این مشکل باید یا چراغ را تعویض نمود و یا از پولیشکاری برای احیای آن، کمک گرفت. در این مقاله به پولیش چراغ خودرو می‌پردازیم.

قیمت و خرید پولیش چراغ خودرو

 

پولیش چراغ خودرو

با توجه به آن که تعویض چراغ خودرو گران است، بهتر است برای از احیا و ترمیم آن از پولیش چراغ خودرو استفاده کرد. در پروسه پولیش چراغ ماشین، دیتیلر ابتدا به کمک سنباده و مایع پولیش چراغ را لایه برداری می‌نماید. با این لایه برداری آلودگی‌ها، ماتی، زردی و خط و خش آن را از بین می‌رود. در پایان دیتیلر می‌تواند به کمک براق کننده چراق، درخشش چراغ را بیشتر نماید.

headlight restore

اهمیت احیای چراغ ماشین

چراغ‌ خودرو نقش بسیاری در زیبا به نظر رسیدن خودرو دارند. حتی شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد اقدام به عوض کردن آن‌ها می‌کنند تا زیبایی خودرو خود را چند برابر کنند. به غیر از جنبه زیبایی، این نکته واضح است که چراغ‌های جلو نقش مهمی در دید راننده در شب را بازی می‌کنند. چرا که اگر ساختار آن‌ها سالم باشد و بتوانند نور را به بهترین شکل ممکن در زمان تاریکی در جاده پخش کنند، تاثیر به سزایی در تامین امنیت راننده و سرنشینان آن فراهم می‌کند.

در نتیجه و هر گونه نقص و عیبی در عملکرد چراغ جلو، ممکن است تهدیدی برای سرنشینان باشد. این خط و خش‌های ایجاد شده و زرد شدن آن‌ها بر روی چراغ جلو باعث شکست نور می‌شوند. در نتیجه راننده به خوبی نمی‌تواند مسیر حرکتش را تشخیص دهد و ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

مراحل پولیش چراغ خودرو

به طور کلی پولیش چراغ خودرو شامل 4 مرحله می‌باشد. در زیر تمام مراحل را توضیح می‌دهیم.

 • مرحله 1 (سنباده زنی)

مرحله اول احیای چراغ، سنباده زنی می‌باشد. به کمک ورق‌های سنباده خط و خش و زردی روی چراغ را از بین ببرید. زبری سنباده، بستگی به عمق آسیب دارد. اما به طور کلی بهتر است با سنباده 1000 کار را آغاز نموده، با سنباده 2000 ادامه داده و با سنباده 4000 به پایان برسانید. البته بعضی‌ها ترجیح می‌دهند تا با 6000 نیز سطح چراغ را سنباده زنی کنند. سنباده زنی را به حالت خیس انجام دهید. بدین گونه که یک اسپری آب در دستتان باشد و سطح را مرطوب نمایید. همچنین در حین کار، سنباده را تمیز نمایید. اگر بعد از سنباده زنی چراغ، همچنان روی چراغ حالت ابری و ناهموار است، بدین معنا می‌باشد که به کار خود همچنان باید ادامه دهید.

 • مرحله 2 (پولیشکاری)

پس از رفع آلودگی‌های روی چراغ و از بین رفتن کدری آن، نوبت به مرحله پولیشکاری می‌رسد. برای این کار نیاز به مایع پولیش چراغ ماشین دارید. این کار را هم به صورت دستی و هم با پولیشر می‌توانید انجام دهید. اجرا با پولیشر بازده بهتر و سریع‌تری دارد.

 • مرحله 3 (براق کننده)

پس از احیای چراغ ماشین، می‌توان به کمک براق کننده و دستگاه آن، براقیت و درخش چراغ را بیشتر نمود. برای اینکار براق کننده را داخل دستگاه ریخته و بخار خارج شده از آن را روی چراغ می‌گیریم.

 • مرحله 4 (محافظت)

به دلیل آسیب مخرب عوامل محیطی همچون باران اسیدی، نور خورشید، گرد و غبار، الاینده صنعتی و … احتمال زردی و مات شدگی مجدد چراغ وجود دارد. برای جلوگیری از این آسیب، بهتر است از پوشش‌های محافظ استفاده نمایید. 

headlight restore

قیمت و خرید سرامیک چراغ شیشه‌ای قیمت و خرید ورق سنباده

 

نکات مهم در پولیش چراغ

 1. از داغ شدن سطح جلوگیری نمایید: چراغ طلقی به خوبی نمی‌تواند حرارت را یکسان در سطح پخش کند، به همین دلیل ممکن است بخشی از سطح چراغ بسوزد. به همین دلیل پیشنهاد استفاده از اسپری آب برای خنک سازی و کنترل دما داده می‌شود.
 2. فشار کم وارد کنید: چراغ طلقی محکم است اما آنقدر هم مقاوم نیست که در اثر فشار زیاد نشکند.
 3. با چسب دور چراغ را ماسکه کنید: ممکن است حین پولیش به رنگ ماشین آسیب بزنید. پس حتما دور آن را با چسب کاور کنید.
 4. لامپ و چراغ زنون را قبل از احیا جدا کنید: ممکن است در اثر لرزش ایجاد خراب شوند.
 5. چراغ را از روی بدنه جدا نمایید: اگر چراغ را کاملا جدا نمایید، کار بسیار آسان‌تر می‌شود.
 6. چراغ شیشه‌ای را  بهتر است پولیش نکنید.
 7. استفاده از پولیشر: پولیشر سرعت انجام کار را افزایش می‌دهد.

 

اشتباهات رایج در احیای چراغ ماشین

 1. استفاده از خمیر دندان: اگرچه خمیر دندان تا حدودی تیرگی چراغ را از بین می‌برد اما به اندازه قوی پر قدرت نیست که آن را کاملا تمیز نماید. بهتر است از تجهیزات مخصوص پولیش استفاده نمایید. باقی ماندن مواد خمیر دندان روی چراغ، می‌تواند به آسیب بزند.
 2. استفاده از بخار سرکه: بعضی‌ها از بخار سرکه در حال جوشیدن برای براقیت چراغ استفاده می‌کنند. متأسفانه این فقط یک حقه بسیار موقت است که در آن سطح چراغ رطوبت را جذب می‌کند و ماتی و کدری خود را کمتر نشان می‌دهد. به محض اینکه ماشین شسته شود، تیرگی و کدری دوباره برمی‌گردد.
 3. پولیش نادرست: اکسیداسیون روندی اجتناب ناپذیر است. به طور کلی بهتر است هر 2 تا 5 سال چراغ ماشین، پولیش شود. تیرگی و کدری زودرس ناشی از احیای نادرست است.
 4. استفاده از پوشش محافظ بدون پولیش: اگر بدون اینکه سطح احیا و پولیش شود، پوشش محافظ اجرا شود، کدری چراغ زودتر باز می‌گردد. این کار حتی احیا چراغ را سخت‌تر می‌نماید.
 5. استفاده از روغن روانکاری: این کار موقتی است و با اولین شستشوی خودرو از بین می‌رود.

 

معرفی بهترین پولیش چراغ ماشین

در ادامه به معرفی ۵ محصول برتر پولیش چراغ که با تحقیق و بررسی تیم گنجی پخش بر روی انواع پولیش چراغ خودرو در بازار بدست آمده است، می پردازیم.

پولیش چراغ و محافظ ترتل واکس مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو Turtle Wax

 • پولیش چراغ و محافظ ترتل واکس مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو Turtle Wax

 محصولات متفاوتی در بازار جهت از بین بردن خط و خش‌ها و زردی چراغ ها عرضه می‌شوند که پولیش چراغ و محافظ ترتل واکس مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو Turtle Wax یک پولیش فوق العاده محسوب می‌شود که دارای سیلنت محافظتی نیز می‌باشد. سیلنت موجود در این محصول مانع اکسیداسیون و زردی و کدری مجدد چراغ می‌شود. ذرات ساینده موجود در داخل این پولیش چراغ،  به خوبی خط و خش، ماتی و کدری سطح را از بین می‌برد. با خرید این محصول، در واقع دو محصول متفاوت را یکجا دارید.

قیمت و خرید پولیش چراغ ترتل واکس

 

کیت پولیش سوناکس

 • کیت پولیش و ترمیم کننده چراغ خودرو سوناکس Sonax

این کیت مخصوص ترمیم و نوسازی دوباره روکش چراغ ماشین‌هایی است که دچار زردی و یا مات‌شدگی شدند. کیت پولیش و ترمیم کننده چراغ خودرو سوناکس خطوط روکش چراغ خودرو را از بین می‌برد و لایه‌ای با دوام برای محافظت از آن در طولانی مدت ایجاد می‌کند. شفافیت و ازبین رفتن ماتی و زردی چراغ باعث می‌شود تا نور بیشتری از چراغ ساطع شود. با استفاده از این کیت، شفافیت روز اول چراغ‌های جلوی خودرو را به آن‌ها بازگردانید. بهترین نتیجه حاصل استفاده از این پولیش، بر روی چراغ‌های جلو می‌باشد.

قیمت و خرید کیت پولیش چراغ سوناکس

 

PolyTop Headlight Polish

 • پولیش پلاستیک مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو پلی تاپ Polytop

عوامل بسیاری بر روی چراغ‌های خودرو تاثیر می‌گذارند و باعث زرد شدن آن و همچنین ماتی می‌شوند. برای از بین بردن آن می‌توان از پولیش پلاستیک مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو پلی تاپ Polytop استفاده کرد. این محصول خط و خش‌های ریز روی سطح چراغ خودرو را نیز از بین می‌برد. البته این نکته قابل ذکر است که این محصول مناسب چراغ‌هایی است که از جنس طلق و پلاستیک می‌باشند. پولیش چراغ پلی تاپ با ساختار فوق‌العاده‌ای که دارد، تمامی خط و خش‌ها را از روی سطح چراغ پاک کرده ماتی را به طور کامل از بین می‌برد.  قدرت لایه برداری این محصول 9 از 12 می‌باشد.

قیمت و خرید پولیش پلی تاپ

 

کیت کامل دستگاه و لوازم پولیش چراغ مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو مفرا-MAFRA

 • کیت کامل دستگاه و لوازم پولیش چراغ مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو مفرا-MAFRA

با استفاده از کیت کامل دستگاه و لوازم پولیش چراغ مخصوص از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ های خودرو مفرا-MAFRA، می‌توان تمام مراحل احیای چراغ ماشین را انجام داد. این پک دارای انواع سنباده، پولیش چراغ، دستگاه سنباده زن، پوشش محافظ سرامیک چراغ می‌باشد و شما را در راستای نو سازی و پولیش چراغ ماشین یاری می‌نماید. کیت از بین بردن خط و خش و ماتی چراغ مفرا-MAFRA یک پکیج ترمیم و پولیش، مخصوص شیشه چراغ های خودرو می باشد که برای بازسازی پلاستیک و چراغ‌های خودرو طراحی شده است و محصولی منحصر بفرد بوده که جایگزینی مناسب برای تعویض گران قیمت چراغ‌های جلو است و موجب کاهش هزینه می‌شود. این محصول به نرمی خط و خراش‌های روی سطح پلاستیکی را حذف می‌کند و سطح را به خوبی تمیز کرده و پولیش می‌کند.

قیمت و خرید پک احیای چراغ مفرا

 

TONYIN Headlight Refurbishment KIT Headlight Renovation Kit

 • دستگاه براق کننده چراغ خودرو مخصوص رفع ماتی چراغ ماشین تونین Tonyin

بعد از پولیش چراغ، برای افزایش درخشش و براقیت آن می‌توان از انواع براق کننده‌ها استفاده نمود. یکی از این محصولات دستگاه براق کننده چراغ خودرو مخصوص رفع ماتی چراغ ماشین تونین Tonyin می‌باشد. این پک دارای ورق سنباده جهت لایه برداری آلودگی، خط و خش، زردی و کدری می‌باشد. بعد از سنباده زنی با ریختن مایع براق کننده چراغ تونین در داخل دستگاه موجود در پک، می‌توان بخار حاصل را روی چراغ گرفته و شاهد براقیت و درخشش فراروان آن باشیم. تونین، چراغ خودروی شما را نو، براق و شفاف به مانند روز اول می‌کند و دامنه دید راننده را هنگام رانندگی افزایش می‌دهد.  

قیمت و خرید پک رفع ماتی چراغ تونین

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

 

سوالات متداول پیرامون پولیش چراغ:

آیا راهی به جز تعویض چراغ‌های مات خودرو وجود دارد؟

پولیش چراغ، یک جایگزین مناسب برای تعویض چراغ‌ها است.

دلیل ماتی چراغ‌های خودرو چیست؟

عوامل محیطی همچون اکسیداسیون، اشعه ماورای بنفش، باران اسیدی و … سبب ماتی و زردی چراغ به مرور زمان می‌شوند.

استفاده از پولیش چراغ چه مزیتی دارد؟

نوسازی چراغ خودرو با هزینه کمتر.

چراغ‌های خودرو از چه جنسی ساخته شده‌اند؟

چراغ‌های ماشین در ایران اغلب از یک ماده سخت شفاف به نام پلاستیک پلی کربنات ساخته می‌شود.

آیا از خمیر دندان می‌توان برای رفع ماتی چراغ استفاده نمود؟

این کار موقتی است و در صورت باقی ماندن ذرات خمیر بر روی چراغ، سبب آسیب به آن می‌شود.

9 نظرات
 1. هادی کیهانی می گوید

  نکته ای که وجود داره اینه که هر پولیش چراغی خریدین فیلم روش استفاده صحیحشو ببینید و بعد اعمال کنید، چون این شیشه ها بشدت حساسه و اعمال نادرست مواد میتونه بدترشم بکنه

 2. بهیرایی می گوید

  من از سوناکس و مگ تو کارگاهم استفاده کردم، اول سوناکس و بعد مگ کیفیت خوبی داشتن

 3. آرش نجفی می گوید

  این پولیشا همشون خوبه، من از مگ استفاده کردم و راضی بودم، ماتی چراغ رو از بین برد

 4. نیما صادقی می گوید

  من از مفرا استفاده کردم خوب بود.

 5. میثم فرهمند می گوید

  من از پولیش چراغ سوناکس استفاده کردم و واقعا عالیه

 6. کیوان رسولی می گوید

  من از سوناکس استفاده کردم حرف نداره

 7. امید سهرابی فر می گوید

  من هر دفعه که چراغ ماشینم مات میشه از اتوسول استفاده میکنم و واقعا هم راضیم، خوب براق میکنه

 8. بهروز کمالی می گوید

  من سوناکسو ترجیح میدم

 9. مهران قاسمی می گوید

  من از سوناکس استفاده کردم عالی هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 5 =