کیلر رنگ خودرو چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

تمام نکاتی که باید راجع به کیلر رنگ بدنه خودرو بدانید.

بیشتر مالکان خودرو، تمام تلاش خود را می‌کنند تا از براقیت رنگ بدنه خودرو کم نشود و درخشندگی آن را تا جایی که امکان دارد، ماندگار باشد. چراکه این براقیت در قیمت و استهلاک آن موثر هست. عواملی اعم از طبیعی و غیر طبیعی وجود دارد که باعث مات شدن رنگ خودرو می‌شوند. در این مواقع برای احیای رنگ و یا از بین بردن ماتی رنگ بدنه، راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از کیلر برای رنگ بدنه خودرو است. ما در این مقاله به بررسی جامع لایه کیلر رنگ بدنه خودرو پرداخته و نحوه مراقبت و احیای آن را بیان می‌کنیم.

قیمت و خرید تجهیزات صافکاری و نقاشی خودرو

کیلر رنگ بدنه خودرو

کیلر چیست؟

کیلر در واقع آخرین لایه روی بدنه خودرو است که بر روی لایه آستر و رنگ اصلی قرار دارد. این لایه جهت محافظت هر چه بیشتر از رنگ بدنه خودرو است؛ در نتیجه، در صورتی که این لایه نباشد، به سرعت لایه رنگ بدنه خودرو در معرض تخریب قرار می‌گیرد. کیلر لایه‌ای بی رنگ و بدون پیگمنت رنگی است که سبب ایجاد براقیت زیاد روی رنگ بدنه خودرو می‌شود. این لایه تا حدودی قدرت مقاومت در برابر عوامل محیطی دارد و نقش محافظ برای پیگمنت رنگ اصلی ایفا می‌کند. با وجود قدرت محافظتی کیلر، به دلیل ضخامت کم در برابر خط و خش آسیب پذیر است. از این رو باید مراقبت‌های ویژه از ان نمود. در ادامه به موارد بیشتری از عوامل آسیب از اشاره خواهیم نمود.

 

عوامل از بین برنده کیلر خودرو

همانطور که گفته شد عوامل بسیار زیادی وجود دارد که براقیت و درخشان بودن رنگ بدنه را از خودرو می‌گیرند و به مرور باعث مات شدن آن می‌شوند. این عوامل عبارتند از:

 • باران‌های اسیدی: این نوع باران‌ها بیشتر در شهرهای بزرگ که آلودگی هوا در آن بسیار است، مانند تهران، اصفهان، شیراز و … وجود دارد. باران اسیدی یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای رنگ بدنه خودرو به حساب می‌آیند. ماندن این باران بر روی بدنه به مدت طولانی، به مرور باعث از بین رفتن درخشندگی رنگ می‌شود. بنابراین پس از باریدن این نوع باران‌ها، اولین اقدامی که باید صورت گیرد، تمیز نمودن خودرو است.
 • فضولات پرندگان: این فضولات به علت آن که دارای اسید می‌باشند، اگر به مدت طولانی بر روی بدنه خودرو شما بماند، باعث آسیب به رنگ شده و پس از پاک کردن آن متوجه مات شدگی آن می شوید. شیره و صمغ درختان نیز می تواند باعث آسیب به رنگ بدنه خودرو شود. 
 • آفتاب سوختگی: بر اثر نور آفتاب و شعله مستقیم ممکن است رنگ بدنه خودرو دچار آسیب شود و در صورتی که این سوختگی به لایه پیگمنت رنگ نرسیده باشد می‌توان آن را ترمیم نمود. در غیر این صورت، باید قطه تعویض و یا مجدداً رنگ شود.
 • کارواش: نکته‌ دیگری که باید توجه داشته باشید، انتخاب کارواش است. در بعضی از کارواش‌ها از مواد شیمیایی و یا غیر استاندارد استفاده می‌کنند که این موضوع به خودی خود باعث مات شدن و یا در بعضی از موارد باعث آسیب به بدنه خودرو و رنگ آن می‌شود. پس در انتخاب کارواش نهایت دقت را به کار بگیرید.

 

رنگ بدنه خودرو

 

محافظت از کیلر بدنه خودرو

همانطور که از قدیم تا به امروز گفته شده است که پیشگیری بهتر از درمان است، باید قبل از آن که رنگ بدنه‌ خودرو دچار آسیب دیدگی شود، اقداماتی جهت محافظت از آن انجام گیرد. راه‌های متفاوتی برای محافظت وجود دارد که عبارتند از:

 • پوشش نانو سرامیک: کاور و یا سرامیک بدنه‌ خودرو توانسته توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. این پوشش با ایجاد یک لایه بر روی بدنه، از آن در برابر عوامل متعددی که باعث آسیب دیدگی رنگ می‌شوند، محافظت می‌کند. ماندگاری این نوع پوشش با توجه به آب و هوا و نوع آن از ۶ ماه تا 5 سال متغیر است.
 • استفاده از واکس‌های محافظ: این نوع واکس‌ها به طور تقریبی مانند پوشش نانو سرامیک عمل می‌کنند. با این تفاوت که ماندگاری آن‌ها پایین‌تر است. اما کاربردشان شبیه به یکدیگر است. این نوع واکس‌ها وظیفه‌ی محافظت از رنگ را بر عهده دارند و ماندگاری آنها با توجه به آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید و نوع واکسی که خریداری می‌کنید از ۳۰ تا ۱۰۰ روز متغیر است.

قیمت و خرید انواع پوشش نانوسرامیک  قیمت و خرید انواع واکس بدنه

انواع کیلر

کیلر اتومبیل در دو نوع اسپری و صنعتی برای متخصصین وجود دارد. کیلری که به صورت اسپری ارائه می‌شود، معمولا از مقاومت بسیار پایینی برخوردار بوده و پس از چند بار شستشو از بین می‌رود. اما کیلری که در مراکز رنگ اتومبیل توسط افراد متخصص برای ترمیم استفاده شود، دارای مقاومت بالا بوده و به همین دلیل در اثر شستشو و یا ریختن بنزین و تینر بر روی آن، دچار آسیب نخواهد شد. اگر همچنان به دنبال این هستید که به رنگ خودروی خود جلا بدهید، حتما این کار را از طریق افراد متخصص و مراکز معتبر انجام دهید.

 

راهکار ترمیم رنگ بدنه خودرو

با توجه به میزان آسیبی که به رنگ بدنه خودرو وارد شده است می توان از روش مناسب برای رفع آن استفاده کرد. در صورتی که رنگ بدنه دچار ترک خوردگی و شکستگی شده باشد می‌بایست قبل از هرکاری اقدام به پر کردن شیارهای ایجاد شده در سطح بدنه نماییم. بتونه کاری برای پر کردن قسمت های شیار دار است و در صورتی که میزان این شیار ها کم باشد استفاده از بتونه سنگی معمول است در این روش صافکاری بدون اعمال رنگ روی بدنه انجام می گیرد و فرورفتگی های کم عمق با استفاده از بتونه سنگی پر می‌شود.

در صورتی که میزان عمق این شیارها بیشتر باشد استفاده از بتونه باید به همراه استفاده از سمباده باشد. در این روش فرد متخصصی ابتدا سطح را سمباده می زند و سپس با استفاده از بتونه، شیارها را پر می‌کند تا سطح صیقلی و یک دست شود. بعد از این مرحله سطح را با استفاده از رنگ مناسب خودرو، رنگ آمیزی و در پایان لایه کیلر اجرا می‌نماید.

قیمت و خرید انواع لوازم صافکاری و رنگ خودرو  

 

قابل ذکر است که کیلر زدن خودرو کار ساده‌ای نیست و حتما باید توسط متخصص این کار انجام شود.

 1. متخصصان در این زمینه برای این کار ابتدا محل مورد نظر را شست‌وشو داده و سپس به طور کامل خشک می‌نمایند.
 2. سپس محل مورد نظر را حرارت داده و با سنباده می‌سایند و این عمل را چندین مرتبه تکرار می‌کنند.
 3. در نهایت تا جایی که به نتیجه دلخواه برسند، کیلر پاشی می‌کنند.

از سوی دیگر به علت آن که حساسیت این کار بسیار بالا بوده و ممکن است ناحیه مورد نظر دو رنگ شود، به طور معمول برای جلوگیری از مواجه شدن با این مشکل، کار را مختص به یک نقطه خاص نکرده و تمامی محدوده را تا رسیدن به بخش مجزا از خودرو، کیلر رنگ می‌زنند. برای مثال اگر بخواهیم قسمتی از کاپوت خودرو را کیلر رنگ بزنیم، باید در کل درب کاپوت، این عمل را انجام داده تا در رنگ بدنه خودرو دوگانگی ایجاد نشود.

همچنین اگر کیلر رنگ از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، بعد از چند بار شستن خودرو، کیلر از بدنه جدا شده و رنگ خودرو پوسته پوسته می‌گردد که این باعث ایجاد ظاهر بسیار زشتی می‌شود. پس لازم به ذکر است که مجددا تاکید ‌کنیم که کار پاشیدن کیلر باید توسط افراد متخصص انجام شود.

محصولات نقاشی خودرو پالینال Palinal

پالینال، بهترین برند لوازم نقاشی خودرو

در حال حاضر، برند پالینال محبوب‌ترین برند موجود در ایران است. این برند بیش از 80 سال است که در زمینه تولید محصولات لاین رنگ آمیزی خودرو همچون آستر، بتونه، تینر، کیلر و … فعالیت دارد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این برند، تنوع زیاد آن است که محصولات خود را با توجه به شرایط محیطی ارائه می‌کند. برای مثال می‌توان به انواع تینر کم سرعت، تینر پر سرعت و تینر استانداد اشاره نمود. برای تهیه محصولات پالینال بر روی لینک زیر کلیک نموده و یا با مشاورین ما در تماس باشید.

قیمت و خرید محصولات پالینال

 

سوالات متداول پیرامون کیلر رنگ بدنه خودرو:

کاربرد اصلی کیلر رنگ بدنه خودرو چیست؟

آخری لایه اجرایی روی رنگ بدنه خودرو است که نقش براق کننده و محافظ از رنگ اصلی را دارد.

کیلر با واکس و پولیش چه تفاوتی دارد؟

کیلر یکی از لایه‌های اصلی اجرایی روی بدنه خودرو هست که دارای مقاومت زیادی نیز هست. در حالی واکس یک نوع محافظ موقتی و ولیش از بین برنده خط و خش هست.

عوامل مات کننده رنگ بدنه خودرو کدامند؟

باران اسیدی، فضولات پرندگان، شیره درختان و مواد شوینده شیمیایی و غیر استاندارد می‌توانند در مات کردن رنگ بدنه بسیار تاثیرگذار باشند.

آیا کیلر انواع متفاوتی دارد؟

یله، کیلر دو نوع اسپری و صنعتی را دارد.

روش اجرای کیلر بر روی بدنه خودرو چگونه است؟

قابل ذکر است که کیلر زدن خودرو کار ساده‌ای نیست و حتما باید توسط متخصص این کار انجام شود. متخصصان در این زمینه برای این کار ابتدا محل مورد نظر را شست‌وشو داده و سپس به طور کامل خشک می‌نمایند. سپس محل مورد نظر را حرارت داده و با سنباده می‌سایند و این عمل را چندین مرتبه تکرار می‌کنند. در نهایت تا جایی که به نتیجه دلخواه برسند، کیلر پاشی می‌کنند.

16 نظرات
 1. مجید رضایی می گوید

  من این کار رو روی ماشینم انجام دادم خیلی خوب بود ماتی رنگ رو از بین برد

 2. پیمان قاسمی می گوید

  چه جالب نمیدونستم میشه رنگ ماشینو به این راحتی بازسازی کرد

 3. رضا کاظم ابادی می گوید

  یه قسمتی از ماشین من خط های ریزی افتاده بود که از این روش برای از بین بردنشون استفادهه کردم و راضی هم بودم.

 4. حمید می گوید

  سلام پژو۴۰۵ دارم رنگ نقره ای سقف و صندوق آفتاب سوختگی شدیدی داره چکار کنم درست بشه ممنون

  1. Ganji.Mag می گوید

   درود با ما درتماس باشید

 5. نیما طاهری می گوید

  خیلی مهمه این کارو حتما متخصص انجام بده

 6. hani می گوید

  سمند مشکی دارم روغن رنگ پوسته کرده چکار باید بکنم ممنون

  1. Ganji.Mag می گوید

   سلام آفتاب سوختگی هست و متاسفانه چون از کیلر رد شده راهی جز رنگ کردن بدنه نیست

 7. وحید می گوید

  سلام .ماشین من خیلی مات شده و میشه بگم ک روی سوز هم شده چون داخل شهرک صنعتی سرب و روی برده شده .ایا با کلیر پاشی رنگ ماشینم بر میگرده ؟

  1. Ganji.Mag می گوید

   سلام اگر کلر بپاشید خودروی شما رنگ شده حساب میشه بهتر هست اول، به یک دیتیلینگ حرفه مراجعه کنید بررسی کنن و اگر با پولیش رنگ قابل احیا باشه براتون انجام بدن

 8. علی سیف می گوید

  سلام
  تشکر میکنم از عوامل خوب تیم گنجی پخش
  من ی پژو ۲۰۶ مدل۸۴ دارم که رنگش کهنه و بی کیفیت شده چطور میتونم به زیبایی قبل برگردونمش؟!
  پیشاپیش ممنونم🌹

  1. Ganji.Mag می گوید

   با عرض سلام خودروی شما باید احیای رنگ بشه (البته اگر نیاز به رنگ شدن نداشته باشد) اگر در تهران هستید از طریق لینک زیر قدام بفرمایید
   باتشکر
   https://ganjipakhsh.com/mag/detailing-reception/

 9. روح اله صالحی می گوید

  آیا می‌شود به جای. کیلر رزین پاشید روی رنگ خودرو

 10. Saba edin می گوید

  با سلام ماشینه من بدونه رنگه فقط سقفش آفتاب سوختگی شدید داره تو پارکینگ اینجوری شد میخواستم ببینم اگه رنگش کنم و به پایه ها دس نزنیم رنگ نکنیم پایه هارو بازم موقع فروش میگن چپی بوده نمیخرن یا معلوم میشه که فقط رنگ کردم به علت آفتاب سوختگی ممنون میشم راهنماییم کنیم چیکار کنم؟؟

  1. Ganji.Mag می گوید

   با عرض سلام
   این مورد به کارشناس برمیگرده اما بطور کلی پیشنهاد نمیکنیم آفتاب سوختگی شدید که کیلر رو از بین برده و باید رنگ بشه رو ترمیم کنید ، دقیقا به همین دلیل افت قیمت در هنگام فروش
   باتشکر

 11. پوریا بیاتی می گوید

  سلام وقت بخیر. پاشیدن کیلر ، رنگ شده حساب میشه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 19 =