8 اشتباه رایج کارواش‌ها!

آشنایی با اشتباهات رایج کارواش‌ها و راهکار رفع آن

شستشوی منظم خودرو یکی از موارد ضروری برای حفظ جلوه زیبا و مراقبت از اتومبیل می‌باشد. اغلب کاربران خودرو ترجیح می‌دهند برای این منظور به کارواش‌ها مراجعه نمایند. اما آیا هر کارواشی به بهترین شکل کار خود را انجام می‌دهد؟! باید در پاسخ به این سوال بگوییم خیر! چرا که اشتباهات معمول در این صنف گاهاً سبب ایجاد خط و خش و آسیب بر روی خودرو می‌گردد. اگر شما صاحب کارواش هستید، مطالعه نکات زیر راهنمای خوبی برای بهبود خدمات شما خواهد بود. همچنین اگر شما به دنبال کارواش خوب هستید و یا در منزل خودتان اتومبیلتان را تمیز می‌کنید، برای شما نیز نکات مفیدی خواهد بود.

 

1. استفاده از شوینده اسیدی و یا خانگی

برای شستشوی بدنه خودرو نیاز به یک شوینده است. حتما شما نیز شامپوهای مخصوص بدنه خودرو زیادی را در وب سایت ما دیده‌اید. اما بعضی افراد برای جلوگیری از هزینه اضافی اقدام به استفاده از شوینده‌های خانگی می‌کنند. مواد شوینده اسیدی و یا خانگی از قبیل پودر لباسشویی و مایع ظرف شویی به دلیل کاربرد برای چربی زدایی قوی، به بدنه ماشین آسیب می‌زنند. قدرت چربی زادیی آنها به قدری بالا هست که کاملا سطح بدنه خودرو را خشک کرده و به مرور سبب ترک خوردن آن می‌شوند. اگر بر روی خودروی شما از پوشش‌های محافظی از قبیل واکس و سرامیک استفاده شده است، قطعاً با شستشوی اتومبیل توسط این مواد شوینده خانگی، پوشش از بین می‌رود. شامپوهای مخصوص بدنه خودرو طی تحقیقات و با توجه به ساختار رنگ آن ساخته شده است. پس حتماً از شوینده‌ای مخصوص اتومبیل استفاده نمایید. این شوینده‌ها در حجم‌های مختلف جهت مصارف شخصی و کارواش‌داران عرضه می‌گردد.

2. شستشو با آب چاه

اغلب کارواش‌ها از آب چاه برای شستشوی بدنه خودرو استفاده می‌کنند. این کار برای جلوگیری از مصرف آب شرب می‌باشد. همانطور که می‌دانید آب چاه سختی زیادی دارد. دلیل این سختی زیاد وجود املاح معدنی از جمله آهن است. آب با سختی زیاد به خوبی کف نمی‌کند و به دلیل وجود املاح معدنی پس از خشک شدن ماشین، آثار لک از خود به جا می‌گذارد. حتما می‌دانید که به دلیل تیز بودن ذرات مولکولی آهن بر روی ماشین خط و خش ایجاد شده و پوشش محافظ ماشین از بین رفته و روند اکسیداسیون تسریع می‌شود. پیشنهاد ما این است که حتماً از دستگاه تصفیه آب کارواش استفاده نمایید. این دستگاه‌ها املاح معدنی را از آب جدا کرده و در نتیجه، اتومبیل شستشو شده نه آسیبی می‌بیند و نه لک می‌شود. همچنین با کاهش سختی آب، میزان کف کردن شوینده نیز افزایش یافته و در مصرف شوینه نیز صرفه جویی می‌شود.

 

شستشوی خودرو

3. شستشو زیر نور خورشید

درست است که اغلب کارواش‌ها روباز بوده و در زیر نور مستقیم نور خورشید پروسه شستشو را انجام می‌دهند، اما آیا می‌دانید که مواد شوینده زیر نور خورشید قبل از آبکشی خشک شده و سبب ایجاد لک بر روی ماشین می‌شود؟! برای جلوگیری از این مشکل بخش شستشو را جدا کرده و با ایرانیت آن بخش را مسقف نمایید. به راحتی با کمترین هزینه این مشکل را حل خواهید کرد. در غیر اینصورت، ناچار به تکرار مرحله شستشو خواهید شد.

4. استفاده از دستمال مشترک و نامناسب

گاهاٌ دیده شده است که برای خشک و تمیز کردن بدنه خودرو از پارچه لباس‌های کهنه و خز استفاده می‌شود. این پارچه‌ها جذب کم داشته و به دلیل داشتن بافت و بخش‌های دوخته شده، بر روی بدنه خط می‌اندازند. بهترین دستمال برای خشک کردن بدنه خودرو، دستمال مایکروفایبر می‌باشد. دستمال مایکروفایبر دارای ساختار نانو می‌باشد و به خوبی کثیفی و آلودگی روی سطح را به خود جذب می‌کند، بدون اینکه هر گونه لک و پرزی به جا بگذارد. همچنین استفاده دستمال مشترک برای بدنه و رینگ، کاری بسیار اشتباه است. زیرا ذرات آهن از روی رینگ به بدنه منتقل می‌شود و همانطور که ذکر شد، این ذرات تیز بوده و سبب ایجاد خراش روی سطح می‌شوند. این مورد برای اسفنج شستشو نیز صدق می‌کند.

5. استفاده از آب پر فشار

راحت‌ترین راه برای آبکشی سریع خودرو، استفاده از آب پر فشار است. اما استفاده از آب پر فشار می‌تواند سبب ریزش رنگ بعضی از قسمت‌های خودرو شود. این مورد بیشتر در بخش‌های پلاستیکی رنگی از قبیل سپر، آینه بغل، زه و … اتفاق می‌افتد. اگر سطوح پلاستیکی خارجی خودرو رنگ شده هست، از گرفتن آب پر فشار بر روی این سطوح خودداری نمایید.

6. خشک کردن ماشین با هوای آزاد

بعد از شستشو و تمیز کردن خودرو، مرحله خشک کردن آغاز می‌گردد. بعضی از کارواش‌ها برای شستشوی خودروهای بیشتر ترجیح می‌دهند خودرو را خیس تحویل دهند و یا در محیط آزاد می‌گذارند تا با نور خورشید خشک شود. خودروی شسته شده همواره باید با دستمال مایکروفایبر خشک شود. خشک کردن ماشین به کمک هوای آزاد سبب به جا ماندن لک قطرات آب بر روی ماشین می‌شود. چه آب استفاده شده تصفیه شده باشد چه نه، باز هم در هنگام خشک شدن بدون دستمال کشی، لک قطرات آب بر روی سطح به جا می‌ماند.

شستشوی خودرو با لنس گان کف پاش

7. عدم استفاده از لنس گان

بسیاری از صاحبان کارواش برای کاهش هزینه‌ها از استفاده لنس گان خودداری می‌کنند. در حالیکه استفاده از لنس گان مصرف شوینده را به شدت کاهش داده و سرعت شستشوی ماشین را افزایش می‌دهد. لنس گان به کمک واتر جت، مواد شوینده و آب را بر روی سطح به صورت کف فراوان می‌پاشد. این کف پاشیده شده سطح وسیعی را پوشش می‌دهد. در نتیجه شما به راحتی در کمترین زمان می‌توانید عملیات اسفنج کشی را آغاز نمایید.

 

کارواش اتوماتیک carwash

8. استفاده از کارواش اتوماتیک

در دنیای مدرن امروزی دیگر همه چیز رو به اتوماتیک شدن است. کارواش اتوماتیک نیز یکی از این موارد است که بدون دخالت دست فرآیند تمیز کردن و شستشوی بدنه خودرو را انجام می‌دهد. فرچه و برس‌های بزرگ در این کارواش‌ها بدون بدنه خودرو را تمیز می‌کنند. این برس‌ها گاهاً دارای بافت خشن هستند و بر روی سطوح خودرو خط و خش وارد می‌کنند. اگر شما نیز به خراش روی  خودرو هستید، بهتر است کارواش‌ها دستی را انتخاب نمایید.

 

نتیجه گیری

برای شستشوی خودرو و جلوگیری از  مصرف آب شرب بهتر است به کارواش مراجعه نمایید. اما در انتخاب کارواش خوب می‌توانید به موارد بالا توجه نمایید. اگر شما صاحب کارواش هستید، پیشنهاد ما این است که حتماً موارد بالا را مطالعه نموده تا خدمات بهترو با کیفیتی به مشتریان خود ارائه دهید. شاید رعایت این موارد نیاز به هزینه اولیه بیشتری داشته باشد، اما قطعاً در بلند مدت سودآور است و با افزایش تعداد مشتریان مواجه خواهید شد. جهت خرید لوزام کارواش روی لینک زیر کلیک کرده و یا به وب سایت گنجی پخش مراجعه نمایید.

قیمت و خرید مواد گالنی و صفرشویی قیمت و خرید تورنادور و لنس گان

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =