پاک کردن سرامیک؛ چرا و چگونه؟

دلایل و روش‌های کارآمد در پاک کردن پوشش‌های محافظ بدنه خودرو

این روزها بیشتر مردم به مراقبت صحیح از بدنه خودرو و حفظ زیبایی آن توجه دارند و استفاده از پوشش‌های محافظ خودرو بیشتر از قبل رواج پیدا کرده است. این پوشش‌ها می‌توانند نانوسرامیک یا نانوگرافین باشند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند اما در محافظت از کیلر و رنگ بدنه خودرو به طور موثر و مشابهی عمل می‌کنند. سرامیک‌ها و گرافین‌ها موادی پلیمری هستند که روی بدنه اعمال می‌شوند و از خودرو در برابر آسیب‌های عوامل محیطی محافظت می‌کنند. این آسیب‌ها عبارتند از تاثیر اشعه UV خورشید، اکسیداسیون رنگ، باران‌های اسیدی، فضولات پرندگان، صمغ درخت، آلاینده‌های صنعتی و برخورد غبار و سنگریزه.

دوام این محصولات بالاست و بین 6 ماه تا 7 سال وابسته به نوع محصول و نحوه مراقبت، عمر مفید دارند. برای مراقبت از این پوشش‌ها باید خودروی سرامیک یا گرافین شده را به طور مرتب و صحیح با شامپوی مخصوص بشویید، به طور طولانی مدت زیر آفتاب و سایه درختان پارک نکنید و… اما به هرحال ممکن است بنا به دلایل مختلفی بخواهید این پوشش‌ها را از بین ببرید و سوال مهم این‌جاست: چطور می‌توان پوشش سرامیک یا گرافین را از بدنه خودرو پاک کرد؟

چرا باید سرامیک را پاک کنیم؟

قبل از اینکه به بررسی روش‌های پاک کردن پوشش‌های محافظ بپردازیم باید بدانیم در چه شرایطی نیاز به پاک کردن این پوشش‌ها از بدنه خودرو داریم.
سرامیک‌ها و گرافین‌ها عملکرد کلی و روش اعمال مشابهی دارند. این محصولات بر اساس درجه سختی، کیفیت برند تولید کننده و نحوه نگهداری، عمر مفید مشخصی دارند اما تمام آن‌ها با گذر زمان این لایه محافظ نازک شده و آسیب می‌بیند. در این شرایط اگر بخواهید مطمئن باشید که بدنه و کیلر رنگ خودرو شما در معرض آسیب نیست باید لایه محافظ سرامیکی یا گرافینی را پاک کرده و مجدداً اعمال کنید.

از طرف دیگر می‌دانیم که اجرای نانوسرامیک فرایندی تخصصی و نیازمند مهارت بالاست. گاهی در انجام مراحل این کار مشکلی پیش می‌آید که نیازمند اصلاح است. اجرای نادرست نانوسرامیک یا گرافین می‌تواند باعث ایجاد هاله، رگه و لکه‌های پراکنده در سطح شود؛ ضخامت ناهمواری روی سطح ایجاد کند و یا کثیفی‌ها و آلاینده‌ها در آن به دام بیوفتند. در نتیجه تمام این موارد بازتاب کلی سطح بی‌کیفیت خواهد بود و ظاهر زشتی برای خودرو می‌سازد. در این حالت هم باید سرامیک یا گرافین از سطح بدنه پاک شده و دوباره اجرا شود.

امکان اجرای سرامیک روی سرامیک قبلی وجود دارد؟

اگر به دنبال یک پاسخ کوتاه هستید باید به شما بگوییم که خیر؛ چرا که ویژگی مهم یک پوشش محافظتی خوب این است که نباید ضخامت زیادی داشته باشد. لایه سرامیک و گرافین بعد از گذر از عمر مفیدشان، توانایی محافظتی کامل خود را از دست می‌دهند. در این شرایط باید مجدداً روی بدنه خودرو سرامیک یا گرافین اعمال کنید. اجرای مجدد نانوسرامیک یا گرافین روی پوشش قبلی نه تنها ضخامت زیادی ایجاد می‌کند، بلکه ظاهر زشت و نامطلوبی نیز برای خودرو می‌سازد.
بعضی برندها محصولی به عنوان تاپ کوت را برای حل این مشکل ارائه می‌دهند. ویژگی خاص تاپ کوت‌ها این است که می‌توان آن‌ها را روی سرامیک قبلی اعمال کرد. البته این موضوع برای همه سرامیک‌ها صدق نمی‌کند و در اکثر موارد باید سرامیک یا گرافین را به کلی پاک کرده و مجددا اعمال کنید. حال شاید برایتان سوال دیگری پیش بیاید:

نانوسرامیک دو لایه بدنه خودرو

 سرامیک دو لایه چیست؟

سرامیک دو لایه یا دو مرحله‌ای نوع خاصی از نانوسرامیک هاست که در بعضی برندها ارائه می‌شود و در بازار وجود دارد. بعضی از این محصولات شامل دو نوع متفاوت از سرامیک هستند. در واقع دو محلول متفاوت که باید به فاصله 1-2 ساعت از هم روی بدنه خودرو اجرا شوند. نوع دوم سرامیک‌های دو لایه، شامل تنها یک نوع محلول سرامیک است. در این شرایط همان محصول را باید دو بار به فاصله 1-2 ساعت روی بدنه اعمال کنید. این سرامیک‌ها عموماً دوام و ماندگاری بیشتری دارند. نکته مهم اما این‌جاست که سرامیک و گرافین هر برندی را نمی‌توان به روش دو لایه اجرا کرد.

مشاهده قیمت و خرید انواع پوشش محافظ خودرو

پاک کردن سرامیک در حین اجرا چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم اجرای پوشش‌های محافظ نانوسرامیک و نانوگرافین روی بدنه خودرو، نیازمند مهارت و تجربه بالاست. در حین انجام این فرایند امکان ایجاد خطا و مشکل وجود دارد؛ بنابراین بهتر است همیشه برای اجرای سرامیک و گرافین خودرو خود را به مراکز معتبر دیتیلینگ برده یا دیتیلرهای ماهر و توانا بسپرید. اما اگر به هر دلیلی در حین انجام سرامیک با خطا یا مشکلی رو به رو شدید نیاز است که سرامیک را پاک کرده و مجدد اجرا کنید. به این منظور می‌توانید از اسپری آماده ساز رنگ استفاده کنید. این اسپری‌ها ساختاری بر پایه الکل دارند و پاک کننده خوبی برای برداشتن انواع آلودگی‌های شیمیایی از روی کیلر رنگ خودرو هستند.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید: نانوسرامیک و گرافین بعد از گذشت دو ساعت روی بدنه خودرو ثابت می‌شود و دیگر با اسپری آماده ساز رنگ پاک نخواهد شد. در این شرایط باید به سراغ روش اصلی بروید.

مشاهده قیمت و خرید انواع آماده ساز رنگ

دستگاه پولیش بدنه خودرو

پاک کردن سرامیک در پایان عمر مفید آن چگونه است؟

با گذشت زمان و آسیب دیدن لایه محافظ خودرو شما باید پوشش سرامیک یا گرافین را به طور کامل پاک کرده و دوباره اعمال کنید. تنها روش قطعی و مورد تایید، استفاده از پولیش است. می‌دانید که سرامیک لایه‌ای فیزیکی روی سطح ایجاد می‌کند. بهترین روش برای حذف این لایه، سایش مکانیکی است. به این منظور شما باید ابتدا بدنه خودرو را با شامپو مخصوص بشویید. با استفاده از خمیر کلی جرمگیری کنید. سپس پولیشکاری را آغاز نمایید. پولیشکاری با هدف پاک کردن سرامیک یا گرافین باید با پد و مواد پولیش زبر صورت بگیرد. به این منظور شما به یک دستگاه پولیشر اوربیتال، پد مخصوص اوربیتال با درجه سختی‌های متفاوت و مواد پولیش زبر تا نرم احتیاج دارد.

اگر قصد اجرای مجدد سرامیک یا گرافین را دارید باید پولیش سه مرحله‌ای انجام دهید. پولیش زبر لایه اصلی پوشش محافظ را پاک می‌کند. مواد پولیش متوسط آثار باقی مانده از سرامیک یا گرافین را از بین می‌برد. نهایتاً پولیش نرم نیز خراش‌ها و هولوگرام‌های احتمالی پیش آمده را محو می‌کند تا سطح کاملا آماده باشد. در این مرحله می‌توانید پوشش محافظ جدید را اعمال کنید. اگر قصد اعمال مجدد نانوسرامیک یا نانوگرافین را ندارید بهتر است برای پاک کردن پوشش قدیمی، از پولیش تک مرحله‌ای استفاده کنید. این نوع پولیش  هم لایه سرامیکی و گرافینی را از بین می‌برد، هم براقیت و جلوه صیقلی به خودرو می‌بخشد.

پوشش‌های محافظ و محصولات مخصوص پاک کردن آن‌ها را از کجا بخریم؟

برای اطمینان از کیفیت محصولات مورد استفاده خود می‌توانید آن‌ها را از گنجی‌پخش، اولین مرجع دیتیلینگ خودرو در ایران، تهیه کنید. گنجی‌پخش تمامی محصولات خود را با ضمانت اصالت کالا ارائه می‌کند. کارشناسان این مجموعه نیز در ساعات اداری پاسخگوی تماس‌های شما هستند و برای خرید بهتر به شما مشاوره خوب و دقیقی می‌دهند.

 مشاهده قیمت و خرید انواع پد پولیشمشاهده قیمت و خرید انواع مایع پولیش

مشاهده قیمت و خرید انواع دستگاه پولیش

 

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

 

سوالات متداول پیرامون پاک کردن سرامیک و گرافین از بدنه خودرو :

 

دلیل استفاده از پوشش‌های سرامیکی و گرافینی چیست؟

پوشش‌های نانوسرامیک و گرافین از رنگ و بدنه خودرو در برابر آسیب عوامل محیطی مثل اشعه UV خورشید، اکسیداسیون رنگ، باران‌های اسیدی، فضولات پرندگان، صمغ درخت، آلاینده‌های صنعتی و برخورد غبار و سنگریزه محافظت می کنند.

در چه شرایطی باید سرامیک را از بدنه خودرو پاک کنیم؟

پوشش‌های محافظ عمر مفیدی دارند و بعد از مدتی آسیب می‌بینند. در این شرایط باید پوشش محافظ قدیمی را پاک کنید و سرامیک یا گرافین جدید را اجرا کنید. از طرف دیگر در حین اجرای سرامیک یا گرافین ممکن است خطا و اشتباهی پیش بیاید که در این شرایط هم باید آن را از سطح بدنه خودرو پاک کنید.

برای پاک کردن سرامیک و گرافین در حین اجرا از چه روشی میتوان استفاده کرد؟

اگر در حین اجرای سرامیک یا گرافین خطا یا مشکلی پیش آمد، می‌توانید از اسپری‌های آماده ساز رنگ استفاده کنید و آن را پاک کنید.

سرامیک و گرافین قدیمی را چطور باید از روی بدنه خودرو پاک کنیم؟

برای پاک کردن سرامیک و گرافین قدیمی باید از دستگاه پولیشر و پد و مواد مخصوص پولیش زبر استفاده کنید.

امکان اجرای سرامیک روی سرامیک قدیمی وجود دارد؟

خیر. برای حفظ زیبایی و شفافیت بدنه خودرو و همچنین دستیابی به عملکرد مطلوب محصول باید پوشش محافظ قبلی را پاک کنید و مجددا اجرا نمایید.

سرامیک دو لایه در چه شرایطی استفاده می‌شود؟

بعضی برندهای تولید کننده، انواع مختلفی از سرامیک دو لایه را ارائه میکنند که باید آن را به فاصله 1-2 ساعت روی بدنه خودرو اعمال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − هفت =