انژکتور خودرو چیست و چطور باید از آن نگهداری کرد؟

نکات مهم استفاده از انژکتور شوی

در خودروهای بنزینی، سیستم سوخت رسانی یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های خودرو است. موتور این خودروها برای فعالیت خود نیاز به سوخت، هوا و الکتریسیته دارند. این عوامل منجر به ایجاد جرقه، احتراق و در نهایت تولید نیروی پیشرانه می‌شوند. اگر در این سیستم اختلالی به وجود بیاید، ماشین روشن نشده یا به درستی حرکت نمی‌کند. سیستم سوخت‌رسانی اجزای مختلفی دارند که تمام آنها باید در کنار هم کار کنند. یکی از این اجزا، انژکتور است. در این پست قصد داریم این بخش مهم را با هم بررسی کرده و روش مراقبت از آن را توضیح دهیم.

 

انژکتور چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

انژکتور، یکی از اجزای سیستم سوخت‌رسانی خودرو است که سوخت را درون سیلندر می‌پاشد. این قطعه الکتریکی-مکانیکی در ورودی سیلندر قرار می‌گیرد و وظیفه آن، تزریق سوخت برای ایجاد احتراق است. در خودروهای قدیمی کاربراتور این کار را انجام می‌داد که امروزه با انژکتور جایگزین شده. اگر انژکتور درست کار نکند خودرو دچار مشکل شده و به اصطلاح ریپ می‌زند. نقص عملکرد انژکتور حتی ممکن است منجر به خاموشی خودرو شود. علاوه بر تنظیم میزان و فشاز دقیق پاشش سوخت، به کاهش مصرف سوخت و بالا رفتن راندمان موتور نیز کمک می‌کند.

انژکتورشوی چیست؟

همانطور که گفتیم انژکتور، قطعه است که سوخت را با قدرت به سمت سیلندر هدایت می‌کند. در شهرهای بزرگ که آلودگی هوا بالاست و یا در شرایطی که کیفیت بنزین مصرفی چندان مناسب نیست، آلاینده‌های موجود در انژکتور گیر می‌کنند. اگر انژکتورها آلوده باشند یا رسوب بگیرند، قدرت موتور کاهش یافته و مصرف سوخت بالا می‌رود؛ اگر به این مسئله توجه نکنید خودرو کند شده و ممکن است به موتور هم آسیب برسد. برای جلوگیری و رفع این مشکل باید از انژکتورشوی استفاده کنید. انژکتورشوی ماده‌ای است که رسوبات داخل انژکتور را از بین کی‌برد و آن را تمیز می‌کند. پس از استفاده از این محصول مصرف سوخت خودرو بهبود یافته و شتاب ماشین بیشتر می‌شود.

انژکتور چیست ؟

چطور از انژکتور شوی استفاده کنیم؟

زمان استفاده از انژکتورشوی به عوامل مختلفی بستگی دارد. کارشناسان می‌گویند در هر 60هزار کیلومتر باید یک بار از انژکتورشوی استفاده کنید اما این زمان به نوع رانندگی، کیفیت سوخت مصرفی و سطح آلاینده‌های هوا هم وابسته است و ممکن است زمان مناسب برای شما کمتر از این مقدار باشد. شما باید انژکتور شوی را مطابق دستور العمل آن استفاده کنید. نوعی از مکمل‌های انژکتورشوی در بازار موجود است که باید پس از سوختگیری آن را در باک بنزین بریزید. این مواد با بنزین ترکیب می‌شوند و با حرکت از انژکتور آن را تمیز می‌کند. نوع دیگر انژکتورشوی‌ها اسپری است که باید آن را مقابل دریچه گاز اسپری کنید. فراموش نکنید که استفاده از انژکتورشوی باید روتین منظم شما در نگهداری از خودرو باشد و در فواصل زمانی مشخص باید آن را مصرف کنید تا عملکرد مناسبش را ببینید.

از کجا انژکتور شوی بخریم؟

اگر برای مراقبت از انژکتور خودروی خود نیاز به یک انژکتورشوی با کیفیت دارد، می‌توانید به گنجی‌پخش مراجعه کنید. گنجی‌پخش، اولین مرجع دیتیلینگ خودرو در ایران، فروشگاهی کامل برای تهیه تمام محصولات مربوط به حوزه دیتیلینگ خودرو است. در صورت نیاز به مشاوره نیز می‌توانید در ساعات اداری با همکاران ما در تماس باشید.

مشاهده قیمت و خرید انواع انژکتور شوی

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =