پولیش رینگ خودرو

آموزش مرحله به مرحله پولیش رینگ خودرو (نوسازی و بازسازی)

لنت ترمز از چسب و الیاف کربن ساخته شده است . گرد و غبار و تراشه فلزی از روی لنت ترمز و محور حرکتی خارج می‌شوند و بر روی سطح رینگ، لاستیک و کف خیابان می‌ریزند. گرما و اصطکاک شدید ایجاد شده توسط لاستیک، این ترکیب را برای رینگ خودرو بسیار خورنده می‌کند. از آنجا که احتمالاً هر روز رانندگی می‌کنید ، دائماً گرد و غبار ترمز بر روی رینگ ماشین ایجاد می‌شود.

البته فقط گرد لنت نیست که سبب آسیب به رینگ اتومبیل می‌شود، اگر به رینگ ماشین‌های وارداتی و گران قیمت توجه کنید، متوجه خواهید شد که رینگ این نوع خودروها نیز اغلب آسیب دیده است؛ زیرا برخی افراد سودجو بصورت عمدی لاستیک غیر استاندارد و سایز بزرگ بر روی این ماشین‌ها می‌اندازند. همین امر باعث می‌شود رینگ خودرو دچار خط و خش و خوردگی شود.

حتما دفترچه راهنمای ماشین خود را چک کنید و از سایز استاندارد رینگ و لاستیک آن مطلع شوید. اگر به دفترچه راهنما دسترسی ندارید، به سایت شرکت سازنده مراجعه نمایید. در صورتی که غیراستاندارد هست، حتما به تعویض آن اقدام نمایید. علاوه بر آن، نظافت مکرر راهی ایمن برای نگهداری رینگ است. زیرا رینگ خودرو همانند سایر بخش‌های بدنه ماشین تاثیر به سزایی در ظاهر آن دارد. پولیش رینگ می‌تواند به اندازه بقیه سطوح پولیشکاری شده، در نمای کلی اتومبیل موثر باشد. پولیش رینگ کار چندان دشواری نیست، اما انجام آن نیازمند تمرین و ابزار مناسب می‌باشد.

پولیش رینگ

 

انواع مختلف رینگ خودرو برای پولیش

انواع مختلفی از رینگ وجود دارد که می‌توانیم آن را با پولیش نو و ترمیم کنیم. تفاوت آنها در نوع پوشش و ساختار آنهاست. در زیر به تعدادی از آنها اشاره می‌نماییم:

  • رینگ روکش رنگی

این نوع، پوشش مشابه رنگ خود خودرو را دارد. ابتدا با یک پرایمر، سپس رنگ اصلی و در پایان با یک تاپ کوت شفاف رنگ آمیزی می‌شوند. جنس رنگ استفاده شده ممکن است با رنگ اتومبیل شما کمی متفاوت باشد، اما به طور کلی بسیار مشابه است.

  • رینگ روکش پودری

این نوع با رنگ پودری رنگ آمیزی شده، سپس در کوره رنگ پخته می‌شود. روکش رنگ پودری بسیار متفاوت از رنگ معمولی است و به دلیل ایجاد ظاهر پوست پرتقالی، ترمیم آن بسیار سخت است، اما مقاومت بیشتری نسبت به نوع روکش رنگی دارد.

  • رینگ بدون روکش

این نوع رینگ‌ها، هیچگونه رنگی بر روی آنها استفاده نمی‌شود. البته بعضی از آنها با لایه‌ای کروم پوشش داده می‌شوند و بعضی دیگر از جنس آلومینیوم بوده، که پولیش داده می‌شوند تا براقیت همچون کروم داشته باشند. تشخیص تفاوت این دو مدل در صورتی که توسط یک شخص حرفه‌ای و مجرب پولیش داده شود، بسیار دشوار است. رینگ آلومینیومی بیشتر در معرض خط و خش هست.

انواع رینگ اتومبیل

 

مراحل پولیش رینگ (Wheel Polishing):

در این بخش به نحوه پولیش رینگ می‌پردازیم، البته توجه داشته باشید که رینگ با روکش رنگی و پودری فقط در صورتی که نیاز به اصلاح کم است، پولیش شود، در غیر اینصورت بهتر است رنگ شود. در زیر به مراحل پولیشکاری می‌پردازیم:

  • تمیز کردن اولیه:

پیشنهاد می‌کنیم قبل از شستشوی رینگ، ابتدا گرد و غبار روی آن را به کمک دستمال مایکروفایبر مرطوب تمیز کنید؛ تا هنگام شستشو، گرد لنت و غبار روی آن به روی بدنه تمیز خودرو نپاشد. سپس رینگ‌ها را خیس نمایید و با فرچه و برس رینگ شوی به تمیز کردن گرد و غبار از روی سطح بپردازید. مهره‌ها را فراموش نکنید. گرد و غبار لنت ترمز هر جا که بتواند مخفی می‌شود. با استفاده از برس، مهره و اطراف آن و داخل سوراخ‌های مهره را تمیز کنید. آب و مواد رینگ شوی به شل شدن آلودگی کمک می‌کند، اما همچنین سطح را چرب نیز می‌کند تا از فرسایش زودرس جلوگیری کند. پس از گردگیری کلی، از مواد رینگ شوی و آب، جهت تمیز نمودن رینگ استفاده نمایید.

البته بخاطر داشته باشید، که باید حتما از شوینده با PH خنثی برای رینگ بدون روکش استفاده نمایید. همچنین به هیچ عنوان اجازه ندهید، مواد شوینده روی رینگ و لاستیک خودرو خشک شود. برای تمیز کردن سطوح بیرونی رینگ از برس با الیاف نرم و برای بخش داخلی و پشتی رینگ که همواره پر از گل و لای است، از برس زبر استفاده نمایید. فرچه دسته بلند دسترسی شما به بخش پشتی رینگ را آسان می‌نماید.

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر قیمت و خرید فرچه و برس قیمت و خرید رینگ شوی

شستشوی رینگ

  • خشک کردن:

پس از تمیز کردن و شستشوی رینگ، باید بلافاصله آن را خشک نمایید. همانطور که لکه آب روی بدنه ماشین زیبایی آن را می‌کاهد، برای رینگ نیز همانطور است. از دستمال مایکروفایبر چند منظوره و یا خشک کن برای خشک کردن آن استفاده نمایید. البته بهتر است دستمال جداگانه‌ای برای این کار اختصاص دهید و آن را جدا از سایر دستمال‌ها بشویید تا بقیه آلوده به گرد لنت نشوند. همانطور که می‌دانید گرد لنت به رنگ بدنه خودرو آسیب زیادی می‌زند.

  • تمیز کردن نهایی:

شاید فکر کنید، با این همه پروسه اجرا شده سطح کاملا عاری از هر گونه آلودگی اعم از براده آهن و گرد لنت و ذرات قیر آسفالت شده است؛ اما باید بگوییم این نوع آلودگی چسبنده بوده و به این راحتی از روی سطح پاک نمی‌شود.

پس از تمیز کردن اولیه،باید سطح را با خمیر کلی تمیز کنید. ابتدا سطح رینگ را با مکمل خمیر کلی یا سایر روان کننده‌ها، برای خمیر کلی آماده نمایید. مقدار یک چهارم خمیر برای این کار کافی است. خمیر را روی تمام سطوح شکاف و قسمت پشتی رینگ بکشید تا آلودگی‌ها را به خود جذب نماید.

اگر بخشی از خمیر کلی آلوده است آن را تا کنید تا بخش تمیز نمایان شود و بکار خود ادامه دهید. در پایان با مکمل خمیر کلی یا اسپری کارواش بدون آب (Quick Detailer) باقی مانده ذرات خمیر کلی را از روی سطح رینگ پاک نمایید.

اگر احساس می‌کنید همچنان ذراتی بر روی رینگ باقی مانده است، با توجه به نوع آن از حلال مناسب استفاده کنید. یعنی در واقع از پاک کننده براده آهن و گرد لنت و همچنین پاک کننده قیر و مواد چسبنده استفاده نمایید.

قیمت و خرید خمیر کلی و مکمل آن  قیمت و خرید کارواش بدون آب

پاک کننده لنت ترمز ، خمیر کلی

  • پولیشکاری:

رینگ را می‌توانید با مواد پولیش معمولی پولیشکاری نمایید، اما مواد پولیش فلز عملکرد بسیار بهتری دارند. همچنین شما می‌توانید از انواع پد پولیش استفاده نمایید. البته بهتر است از پد پولیش سایز کوچک استفاده نمایید، زیرا دسترسی را به نقاط مختلف رینگ بهبود می‌بخشد. بهترین راهکار برای افرادی که دسترسی به تجهیزات ندارند، استفاده از دریل به همراه پدهای پولیش مخروطی و کروی است، که امکان دسترسی به شکاف و درز رینگ را می‌دهد. همچنین بهتر است برای جلوگیری از کثیف شدن پد و برخورد ذرات لاستیک ماشین به آن، قبل از پولیش، لاستیک خودرو را در آورید.

مقداری از پولیش فلز را روی پد زده و پولیشکاری را با سرعت کم آغاز کنید، سپس کم کم سرعت را افزایش دهید. این کار را برای تمام سطوح و درز و شکاف رینگ انجام دهید و تا جایی که مواد پولیش خشک یا کم شود، ادامه دهید. سپس از دستمال مایکروفایبر برای پاک کردن باقی مانده مواد پولیش استفاده نمایید. بهتر است از دستمال مایکروفایبر مخصوص پولیش استفاده نمایید.

قیمت و خرید پولیش فلز قیمت و خرید پد پولیش دریل

پولیش رینگ (پولیشکاری رینگ)

نکته: در صورت تمایل می‌توانید از دستگاه پولیش IBird (انگشتی) نیز استفاده نمایید.

قیمت و خرید دستگاه پولیش IBird انگشتی قیمت و خرید پد پولیش انگشتی

  • اجرای پوشش محافظ:

خب حالا که رینگ شما دارای سطح یکدست و براق است، باید از آن مراقبت نمایید؛ تا جلوه ظاهری خود را حفظ نماید. بهترین راهکار استفاده از محافظ رینگ هست، که در انواع واکس و اسپری در بازار ارائه می‌شود. محافظ رینگ سبب می‌شود تا رینگ بسیار دیرتر کثیف شود و همچنین مانع چسبیدن ذرات گرد لنت می‌شود. اگر می‌خواهید رینگ خودروتان فقط به تنهایی با آبکشی ساده تمیز شود، بهتر است هر دو روز یکبار بر روی آن از پوشش محافظ استفاده نمایید.

پوشش محافظ فقط برای رینگ کافی نمی‌باشد، بلکه لاستیک نیز به آن نیاز دارد، حتما بر روی لاستیک نیز از پوشش محافظ لاستیک استفاده نمایید. البته باید در این مورد راهنمایی نیز برای شما انجام دهیم. اسپری‌های براق کننده لاستیک، مواد و ذرات را به خود جذب می‌کنند. اگرچه در ظاهر شما لاستیک براق و مشکی دارید، اما در حقیقت لاستیک ماشین مرکز تجمع آلودگی‌ها می‌شود. بهتر است از محافظ لاستیک ژلی و یا بر پایه آب استفاده نمایید. اینگونه محافظ‌ها، نیمه براق هستند، اما مانع جذب گرد لنت شده و عمر لاستیک را افزایش می‌دهند.

حتما توجه داشته باشید که پوشش محافظ بصورت لایه نازک اجرا شود و در صورتی که تمایل به اجرای لایه دوم دارید، حتما اجازه دهید لایه قبلی خشک شود. لایه ضخیم بر روی شیار و حروف لاستیک جمع می‌شود و خشک نمی‌شود.

قیمت و خرید محافظ رینگ ماشین   قیمت و خرید محافظ لاستیک خودرو

اجرای پوشش محافظ

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و تلگرام ما عضو شوید.

 

سوالات متداول پیرامون پولیش رینگ خودرو:

چرا رینگ خودرو آسیب می‌بیند؟

رینگ ماشین در اثر ذرات لنت ترمز، براده آهن و همچنین استفاده از لاستیک سایز غیر استاندارد آسیب می‌بیند.

انواع مختلف رینگ اتومبیل چیست؟

رینگ‌ها در سه نوع روکش رنگی، روکش پودری و بدون روکش هستند.

کدام نوع رینگ بیشتر در معرض آسیب است؟

رینگ بدون روکش

ترمیم کدام نوع رینگ سخت است؟

رینگ روکش پودری

پولیش رینگ شامل چه مراحلی است؟

پولیش رینگ در پنج مرحله تمیز کردن اولیه، خشک کردن، تمیز کردن نهایی، پولیشکاری و اجرای پوشش محافظ توسط کاربران خودرو قابل اجرا می‌باشد.

برای پولیش رینگ از چه دستگاهی باید استفاده نمود؟

افراد با توجه به دسترسی و انتخاب شخصی خود، می‌توانند از دریل یا دستگاه پولیش انگشتی استفاده نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 9 =