قلم دیتیلینگ (Detailing Brush)

قلم دیتیلینگ (Detailing Brush) و کاربرد و نحوه مراقبت از آن

قلم دیتیلینگ (Detailing Brush)

همانطور که می‌دانید هر شغل و کاری نیازمند تجهیزات و لوازم مخصوص خود است. یکی از لوازم مورد نیاز در حوزه دیتیلینگ خودرو، برس دیتیلینگ می‌باشد. برای تمیز کردن و اجرای بعضی از موادها از دستمال مایکروفایبر استفاده می‌شود، اما زمانیکه دستمال امکان دسترسی به بعضی نقاط را ندارد، چه باید کرد؟ قلم دیتیلینگ یا همان Detailing Brush به شما امکان دسترسی به نقاط سخت می‌دهد. این قلم کار شما را آسان و راحت‌تر می‌کند و در نتیجه پایان کار بهتری می‌توانید ارائه نمایید. البته همه قلم‌های دیتیلینگ یکسان نیستند و در سایزها و جنس مختلف ارائه می‌شوند. موی این قلم‌ها معمولا از الیاف مصنوعی و یا از موی طبیعی همچون موی اسب، گراز و … می‌باشد. از مزایای استفاده برس دیتیلینگ این است که سبب چرخش هوا در هنگام استفاده می‌شود، که سبب می‌شود مواد شوینده به راحتی کف کند.

قیمت و خرید برس و قلم دیتیلینگ

 

ویژگی‌های انواع قلم دیتیلینگ

سایز برس: اولین و مهم‌ترین ویژگی یک برس دیتیلینگ، عرض و طول موهای آن و اندازه کلی آن است. که با توجه به سطح و نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید، باید به درستی انتخاب نمایید. قلم‌های سایز بزرگ برای سطوح بزرگتر و با جزئیات کم استفاده می‌شود و در مقابل قلم‌های کوچک برای سطوح کوچک و با جزئیات ظریف کاربرد دارد.

جنس موی برس: برسها دارای موی طبیعی و و مصنوعی (نایلونی) هستند. برس با موی طبیعی، اغلب گران‌تر هست و مواد بیشتری نگه میدارد و آن را نرم‌تر پخش می‌کند، در نتیجه اثر رگه‌های قلم باقی نمی‌نماند. موی قلم دیتیلینگ مانع پاشیده شدن مواد می‌شود. پس اگر از قلم برای اجرای مواد بر روی سطوح می‌خواهید استفاده کنید، حتما از جنس موی طبیعی، تهیه نمایید. فقط در صورتی که بودجه شما برای تهیه قلم با موی طبیعی کافی نیست، قلم با موی الیاف نایلون و پلی استر را انتخاب کنید.

تراکم موی قلم: قلم دیتیلینگ دارای تراکم مو مختلف هست. نوع خوب آن موهای پر با حالت ارتجاعی دارد و به راحتی از قلم جدا نمی‌شود.

شکل برس: یک قلم خوب دارای شکل مخروطی در قسمت موی قلم می‌باشد. برسی که تا انتها یکدست و یک شکل است، کیفیت پایینی دارد.

ضخامت موی برس: برس دیتیلینگ دارای موی با ضخامت مختلف است. بهتر است موی برس در نزدیکی دسته ضخیم‌تر از نوک قلم باشد. ضخامت موی قلم‌های ارزان و بی‌کیفیت از دسته تا نوک ثابت است.

مشخصات قلم دیتیلینگ

 

انتخاب صحیح برس دیتیلینگ

همانطور که در بالا ذکر شد، قلمهای دیتیلینگ در انواع شکل و جنس در بازار موجود است، اما نکاتی مهم در انتخاب آنها وجود دارد، که به شرح زیر می‌باشد:

موی بلند و نرم: موی بلند و نرم برس برای کارهای ملایم و سطوح حساس بکار می‌رود. این قلمها بیشتر مناسب گردگیری و از بین بردن گرد و غبار سطوح هستند. بلندی موی قلم سبب می‌شود که در اثر فشار دست، موی قلم خم شود و آسیبی به سطح وارد نکند.

موی کوتاه و نرم: برس با موی کوتاه و نرم را نباید برای سطوح حساس استفاده کرد. زیرا موهای کوتاه، کمی سفت‌تر هستند. این به کاربر اجازه می‌دهد قبل از خم شدن موها، کمی فشار بیشتری وارد کند، تا کمی اثر لایه برداری ایجاد ‌کند. در نتیجه همین فشار ممکن است بر روی سطوح حساس خط و خش ایجاد نماید. بهتر است از این مدل برای بخش‌های که نمای ظاهری در خودرو ندارند و دارای آلودگی و چربی هستند، استفاده کنید.

موی بلند و زبر: برس با موی بلند و زبر برای سطوح محکم و مقاوم به خط و خش مناسب هست، که براحتی لایه کثیفی را از بین ببرد. در واقع می‌توان گفت این نوع برای سطوحی همچون رینگ، لاستیک، رادیاتور و موتور و شکاف شیشه خودرو و … مناسب است.

موی کوتاه و زبر: برس با موی کوتاه و زبر، خشن‌ترین و زبر ترین نوع هست. به هیچ عنوان از این قلم‌ها بر روی سطوح رنگ شده و یا سطوح حساس به خط و خش استفاده نکنید. می‌توانید از این قلم برای زیر خودرو استفاده کنید. اما همیشه با احتیاط استفاده نمایید.

دسته کوتاه: دسته کوتاه سبب می‌شود شما فشار بیشتری را بتوانید به سطح وارد کنید، در نتیجه دقت کار بیشتری دارد. اما در عین حال دسترسی شما را سخت‌تر می‌کند.

دسته بلند: دسته بلند دقیقا بر خلاف دسته بلند است! دسته بلند فشار کمتری وارد می‌کند، اما امکان دسترسی شما را بیشتری می‌کند. پس دقت کار کاهش پیدا می‌کند.

 

 

کاربرد برس دیتیلینگ

بطور کلی قلم‌ دیتیلینگ برای تمیز کردن و اجرای موادی همچون واکس، سرامیک، محافظ سطوح و .. بر روی سطوح غیر قابل دسترس، شکاف و درزها کاربرد دارد. در زیر ما به تعدادی از سطوح قابل استفاده اشاره می‌نماییم:

درب باک:

یکی از مواردی که اغلب از آن چشم پوشی می‌شود، تمیز کردن محفظه داخل درب باک است. درست است که این بخش هم کوچک است و هم به چشم نمی‌آید، اما یکی از محلهای تلنبار شدن گرد و خاک و کثیفی است. راه حل استفاده از برس دیتیلینگ بهمراه شوینده است، که به راحتی آلودگی‌ها بطور کامل از درزهای آن پاک شود.

استفاده قلم برای تمیز کردن باک خودرو

 

درب خودرو:

یکی دیگر از جاهایی که همواره گرد و خاک به خود جذب می‌کند، بخش داخلی درب خودرو است. زیرا این بخش معمولا به دلیل دارا بودن درزها و لولا با دسترسی سخت، توسط کاربران خودرو تمیز نمی‌شود و مکانی برای تجمع شدن آلودگی است. سری قلم دیتیلینگ به راحتی در درز و شکاف و لولای درب نفوذ کرده و آن را تمیز می‌کند. حتما می‌دانید که یکی از دلایل صدا دادن درب و خوب باز و بسته نشدن آن، تجمع چربی و آلودگی در لولای آن می‌باشد.

تمیز کردن درب خودرو با قلم

 

نوار لاستیک دور شیشه خودرو:

بله ما همیشه شیشه خودرو را تمیز می‌کنیم، اما به دلیل اینکه نوار لاستیک دور آن دارای درز زیادی است، با دستمال کشیدن و آب گرفتن تمیز نمی‌شود. راه حل استفاده از برس دیتیلینگ برای تمیز کردن و نفوذ به درز آن می‌باشد. بخاطر داشته باشید که تمیز کردن این بخش بسیار مهم است، زیرا این قسمت همواره در تماس با گرد و خاک جاده است و در صورتی که تمیز نشود، عمر آن کاهش پیدا می‌کند و زودتر دچار پوسیدگی می‌شود و حتی در هنگام باز و بسته کردن شیشه، ممکن است بر روی آن خط و خش ایجاد نماید.

قلم دیتیلینگ برای تمیز کردن نوار لاستیک شیشه

 

داخل کاپوت و محفظه موتور خودرو:

تمیز کردن این محفظه بسیار مهم است، زیرا با تمیز بودن این محفظه نشت جزئی روغن مشخص می‌شود و براحتی می‌توانید وضعیت انواع شلنگ و قطعات را بررسی کنید. قلم دیتیلینگ در این بخش فقط مناسب تمیز کردن نیست، بلکه به کمک آن براحتی می‌توانید پوشش محافظ بر روی سطوح پلاستیکی موتور، اجرا نمایید. این قلم به خوبی به درزها و شکافهای موتور، درپوش‌ها، رادیاتور و … نفوذ می‌نماید.

استفاده قلم برای موتور و کاپوت

 

دریچه هوای خودرو:

همانطور که می‌دانید، بر روی کاپوت خودرو و بالای سپر، دریچه هوا قرار دارد. دریچه هوا در صورتی که تمیز نشود، مسدود شده و سبب عدم جریان هوا در پره‌های رادیاتور می‌شود. پس حتما باید با قلم دیتیلینگ بخوبی این بخش تمیز و عاری از گرد و خاک و چربی شود.

استفاده از قلم برای تمیز کردن دریچه هوا

 

رینگ خودرو:

حتما می‌خواهید بگویید که از برس رینگ شوی برای تمیز کردن رینگ خودرو اغلب استفاده می‌نمایند. بله ما هم این را می‌دانیم! اما برس دیتیلینگ علاوه بر تمیز کردن بخش‌های غیر قابل دسترس رینگ همچون پیچ و مهره‌ها، کولیس ترمز، کایپر ترمز و …، برای اجرای سرامیک و پوشش محافظ نیز کاربرد دارد. بخاطر داشته باشید که آلودگی این بخش مستقیما با عملکرد سیستم حرکتی خودرو در ارتباط است.

استفاده قلمو برای تمیز کردن رینگ و ترمز

چراغ خودرو:

بعضی از خودروهای دارای چراغ با طراحی خاص هستند که همین طراحی، تمیز کردن آنها را سخت می‌کند. بهترین راهکار استفاده از استفاده از قلم دیتیلینگ می‌باشد. حتی برای اجرای پوشش محافظ نیز می‌توانید از آن استفاده نمایید.

استفاده قلم دیتیلینگ برای چراغ خودرو

 

بخش داخلی خودرو:

داخل کابین خودرو همانند بدنه خودرو در معرض گرد و غبار و آلودگی است. این بخش پر از سطوح با درزها و شکافهای غیر قابل دسترس است. از این بخش‌ها می‌توان به دریچه کولر و بخاری، درزهای بخش نگهدارنده دنده خودرو، درزها و شکافهای بخش ترمز دستی، درزهای دستگیره درب و دکمه‌‌های بالابر شیشه و دکمه‌های روی داشبورد، فرمان و بخشهای کناری آن، درز صندلی و … اشاره نمود. این بخش‌ها پر از گرد و خاک، چربی و روغن طبیعی بدن، پوست مرده و انواع باکتری و ویروس هستند. در این بخش‌ها از برس دیتیلینگ بهمراه اسپری تمیز کننده سطوح داخلی خودرو استفاده نمایید. همچنین بعد از تمیز کردن می‌توانید از این قلموها برای اجرای پوشش محافظ استفاده کنید. به همین سادگی داخل کابین خودرو را بیش از پیش پاک و عاری از آلودگی نمایید.

استفاده در داخل کابین خودرو

البته باید بگوییم برس دیتیلینگ کاربرد بسیار زیادی دارد، ما در ایجا به بخشی از آن اشاره کردیم. شما می‌توانید با توجه به نکات و راهنمایی‌هایی که بالا ذکر شد ، قلم مناسب را انتخاب نموده و در نقاط مختلف از آن استفاده نمایید!

 

 

مراقبت و نگهداری از قلم دیتیلینگ

نگهداری صحیح از برس دیتیلینگ در عمر و بقا آنها تاثیر بسزایی دارد. از جمله نکات مهم در نگهداری و مراقبت از آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

شستشوی قلم: قبل از استفاده قلم نو و تازه، حتما آن را بشویید، زیرا ممکن است در روند تولید و بسته بندی بر روی آن گرد و خاک نسشته باشد و در صورت استفاده در روند اجرای پوشش محافظ اختلال ایجاد نماید. همچنین بعد از هر بار استفاده قلم را با شوینده و حلال مناسب بشویید. میتوانید از سرکه نیز برای چربی زدای آن استفاده نمایید.

خشک کردن قلم: پس از شستشو قلم را در جایی قرار دهید که خشک شود. هرگز قلم را نم دار نگهداری نکنید، زیرا رطوبت مرکز رشد باکتری و قارچ می‌باشد.

نگهداری قلم: پس از خشک شدن کامل قلم، روکش و کاور محافظ قلم را، روی آن بکشید، تا تارهای موی آن تغییر شکل ندهند.

کاور محافظ

مواد مناسب: از استفاده قلم دیتیلینگ همراه موادی که به جنس موی قلم سازگار نیست و ممکن است آسیب بزند، خودداری نمایید.

 

 جهت مشاهده محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

 

سوالات متداول پیرامون قلم دیتیلینگ و مراقبت از آن:

قلم دیتیلینگ چیست؟

نوعی برس برای تمیز کردن و اجرای مواد در نقاطی با دسترسی کم است.

در انتخاب قلم دیتیلینگ به چه نکته‌ای باید توجه داشته باشیم؟

با توجه به محیط مورد استفاده باید سایز قلم، طول دسته، میزان نرمی، زبری، کوتاهی و بلندی موی آن را انتخاب کنیم. موی طبیعی قیمت بالاتر اما کیفیت بهتری دارد.

برس دیتیلینگ چه کاربردی دارد؟

از این برس برای تمیز کردن و اجرای پوشش محافظ و .. در نقاط کم دسترس همچون درب باک، رینگ و کولیس ترمز، داخل کاپوت، دریچه هوا، چراغ ، داخل کابین خودرو و … استفاده می‌شود.

چگونه شکل الیاف قلم را حفظ نماییم؟

برای این کار بهتر است از کاور محافظ قلم و برس استفاده نماید.

قلم را با چه موادی بشوییم؟

با توجه به مواد مورد استفاده با حلال مناسب آن، باید موی برس را شستشو دهید. در کل می‌توانید برای چربی زدایی از سرکه کمک بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + سیزده =