دستمال مایکروفایبر و نحوه مراقبت از آن

حوله و دستمال مایکروفایبر و نحوه مراقبت و نگهداری از آن

تاریخچه پیدایش مایکروفایبر (Microfiber)

مایکروفایبر پیشرفتی در دنیای امروزی بود، که به سرعت به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شد. با این حال هیچ کس دقیقاً مطمئن نیست که مایکروفایبر در چه زمانی و در کجا تولید شده است. برخی می‌گویند که در اواسط دهه 1970 توسط ژاپنی‌ها اختراع شده است. برخی دیگر ادعا می‌کنند که اولین بار در انگلستان در حدود سال 1986 ارائه شده است. استدلال سوم نیز این است که سوئد اولین مایکروفایبر تجاری مناسب را در حدود سال 1990 به بازار عرضه کرده است.
در واقع الیاف مایکروفایبر در ابتدا برای لباس شنا طراحی شده بود اما به دلیل قدرت جذب بسیار بالای آب، سبب سنگین شدن لباس شنا شد و این طرح با شکست مواجه شد. داشنمندان به سرعت دریافتند، اگر چه الیاف مایکروفایبر برای شنا مناسب نیست، اما برای اهداف نظافت ایده‌آل است. این محصول به دقت بررسی و پالایش شد و اولین بار در سال 2001 وارد صنعت نظافت حرفه‌ای شد.

 

مایکروفایبر چیست؟

مایکروفایبر یک نوع فیبر مصنوعی با قطر کمتر از 10 میکرومتر (یک پنجم قطر موی انسان) می‌باشد. الیاف مایکروفایبر اغلب از پلی استر، پلی آمید، پلی پروپیلن و ترکیبات آنها ساخته می‌شود. از ویژگی‌های مایکروفایبر می‌توان به نرمی، سختی، جذب و دفع آب، الکترواستاتیک و قابلیت فیلتر می‌توان اشاره نمود. از مایکروفایبر در محصولات مختلفی استفاده می‌شود، یکی از پرکاربردرین آنها، دستمال مایکروفایبر است.

الیاف مایکروفایبر

کاربرد دستمال مایکروفایبر (Microfiber Cloth):

دستمال و حوله مایکروفایبر به دلیل اینکه هیچگونه خط و خشی بر روی سطح ایجاد نمی‌کند، اغلب در صنعت دیتیلینگ بکار می‌رود. البته این دستمال‌ها دارای طیف وسیعی از تنوع برای کاربردهای مختلف هستند. از مهمترین کاربردهای حوله مایکروفایبر (Microfiber Towel) در حوزه دیتیلینگ خودرو می‌توان به تمیز کردن و خشک کردن بدنه خودرو، تمیز کردن و خشک کردن شیشه خودرو، تمیز کردن سطوح داخلی، اجرا و پاک کردن باقی مانده مواد پولیش، سرامیک، واکس و … اشاره نمود.

 

انواع دستمال و حوله مایکروفایبر (Microfiber Towel):

همانطور که در بالا گفته شد، دستمال‌های مایکروفایبر کاربرد مختلفی دارند و بر اساس همین نوع کاربرد، در انواع و جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند. از جمله انواع دستمال و حوله مایکروفایبر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

دستمال مایکروفایبر چند منظوره (Multi-Purpose Microfiber Cloth):

دستمال مایکروفایبر چند منظوره قادر به انجام چندین کار مختلف از پاک کردن واکس تا تمیز کردن شیشه می‌باشد. این نوع حوله دارای الیاف زیاد و کوتاه می‌باشد. از مزایای استفاده آن، می‌توان به قابلیت استفاده و شستشوی مکرر حتی بعد از استفاده برای کثیف‌ترین کارها، نام برد. پس در واقع این نوع دستمال برای تمیز کردن محفظه موتور، داخل کابین خودرو، پاک کردن باقی مانده مواد پولیش و … مناسب است. شما می‌توانید از این نوع حوله در انواع رنگ مختلف برای کارهای مختلف و جداگانه تهیه نمایید.

 

دستمال مایکروفایبر شیشه (Glass Microfiber cloth):

الیاف این دستمال بسیار کوتاه است و به گونه‌ای طراحی شده است که سطوح شیشه‌ای را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی، جرم و کثیفی نماید و هیچگونه لک سفید، رگه، گرد و غبار و … از خود بجا نمی‌گذارد.

دستمال و حوله مایکروفایبر شیشه

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر شیشه

 

دستمال مایکروفایبر خشک کن (Dryer Microfiber Cloth):

این نوع حوله دارای الیاف بلند با قدرت جذب بسیار بالای آب دارند. بعد از شستشوی خودرو، خشک کردن آن بسیار مهم است، زیرا اگر سریع و بخوبی انجام نشود، لکه‌های آب بر روی سطح باقی می‌ماند. برای همین اغلب شرکت‌های تولید کننده حوله مایکرو فایبر خشک کن را در ابعاد بزرگ و با قدرت جذب بالا ارائه می‌کنند تا سرعت خشک کردن خودرو را به حداکثر برسانند.

دستمال و حوله مایکروفایبر خشک کن

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر خشک کن

 

دستمال مایکروفایبر پولیش (Polish Microfiber Towel):

این نوع دستمال‌ها نازک و دارای الیاف بسیار کوتاه و قدرت جذب آب کم هستند و در عملیات مالشی همچون اجرا و پاک کردن واکس، سرامیک، محافظ‌ها، مواد پولیش و … کاربرد دارند. اغلب شرکتهای ارائه دهنده پکیج پوشش نانو سرامیک، در داخل پک از این نوع دستمال می‌گذارند.

دستمال مایکروفایبر پولیش

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر پولیش

 

دستمال مایکروفایبر مصرف داخلی (Interior Microfiber Cloth):

این نوع دستمال‌ها دارای قدرت جذب گرد و غبار بسیار بالایی هستند و مناسب برای سطوح داخل کابین خودرو می‌باشند. فقط کافی است دستمال مایکروفایبر مصرف داخلی را نمناک کنید و براحتی سطوح داخلی خودرو همچون داشبورد، فرمان، پنل درب و … را تمیز نمایید.

دستمال مایکروفایبر مصرف داخلی

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر مصرف داخلی

 

 نکته مهمی که باید در خرید دستمال و حوله مایکروفایبر بخاطر داشته باشید، این است اگر برای بدنه خودرو و یا هر سطح حساس به خط و خش تهیه می‌کنید، حتما دستمال برش لیزری (بدون لبه دوخته شده) انتخاب نمایید.

 

 

مراقبت از دستمال مایکروفایبر (Microfiber Care Guide):

در حقیقت شما بدون استفاده از ابزار و کالاهای با کیفیت و صحیح نمی‌توانید دیتیلر خوبی شوید. درست است که استفاده از شامپو، مواد پولیش، سرامیک و … با کیفیت تاثیر به سزایی در خروجی کار دارند، اما اگر بهمراه لوازم و ابزار مناسب و سالم استفاده نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر شما می‌خواهید از حوله و دستمال مایکروفایبر استفاده چندین باره داشته باشید، باید از آن مراقبت نمایید تا همواره بهترین عملکرد را داشته باشد. در این بخش به ارائه چند ترفند برای افزایش دوام دستمال و مراقبت از آن می‌پردازیم:

 

شستشوی دستمال نو و جدید (Washing New Microfiber Towel):

اغلب ما وقتی کالایی را خریداری می‌کنیم، در تست و استفاده آن عجله داریم. اما اینکار در مورد دستمال مایکروفایبر صحیح نمی‌باشد. همیشه وقتی دستمال مایکروفایبر جدید تهیه می‌نمایید، آن را شسته و تمیز کنید، زیرا گرد و غبار ممکن است در روند ساخت بر روی حوله باقی مانده باشد.

 

نحوه شستشوی دستمال مایکروفایبر (Washing Microfiber Towel):

این دستمال‌ها حتما باید با آب سرد و یا حداکثر دمای 30 درجه شسته شوند. هرگز از مواد شوینده پارچه، سفید کننده و نرم کننده برای تمیز کردن آنها استفاده نکنید، زیرا دستمال مواد را به خود جذب می‌نماید. پس یا فقط با آب شستشو دهید و یا با شوینده مخصوص دستمال مایکروفایبر بشویید.

washing dirt microfiber cloth

 

نحوه خشک کردن دستمال مایکروفایبر (Drying Microfiber Cloth):

بهترین راه برای خشک کردن حوله استفاده از لباسشویی می‌باشد. خشک کردن با حرارت به بافت الیاف آسیب می‌زند. زیرا نقطه ذوب پلی استر بکار رفته در این الیاف، بسیار پایین است و با تخریب آن، حوله بر روی سطح خط و خش ایجاد می‌نماید. پس هرگز آن را در مقابل نور خورشید برای خشک شدن قرار ندهید. دستمالهای شسته شده را به کمک لباسشویی (حالت Spin) قرار داده و خشک نمایید. از چلاندن دستمال خودداری نمایید و بخاطر داشته باشید که نمناک باقی ماندن دستمال، محیطی مناسب برای رشد قارچ و باکتری است.

wet microfiber cloth

 

روغن زدایی دستمال (Degreasing Microfiber Cloth):

اگر از حوله برای واکس، پولیش و … استفاده می‌کنید، بهتر است پس از اتمام کار آن را به سرکه آغشته کنید تا چربی‌های از روی آن حذف شود.

wash oily microfiber cloth with vinager

 

نگهداری از حوله مایکروفایبر (Storage of Microfiber Cloth):

بهتر است حوله مایکروفایبر را در داخل ظرف و بدون گرد و غبار و رطوبت نگهداری نمایید. هرگز حوله و دستمالی که بر روی زمین افتاده و یا گرد و خاک دارد، بر روی خودرو استفاده نکنید، زیرا بر روی بدنه خودرو خط و خش می‌اندازد.

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

 

سوالات متداول پیرامون دستمال مایکروفایبر و مراقبت از آن:

دستمال مایکروفایبر چیست؟

نوعی دستمال که معمولا از پلی استر، پلی آمید، پلی پروپیلن و ترکیبات آنها ساخته می‌شود و دارای قدرت جذب بالای مواد، آب، گرد و غبار و کثیفی می‌باشد.

کاربرد دستمال مایکروفایبر در خودرو چیست؟

این دستمال اغلب در صنعت دیتیلینگ بکار می‌رود، زیرا هیچگونه گرد و غباری از خود بجا نمی‌گذارد.

چه نوع دستمال مایکروفایبری را تهیه نماییم؟

با توجه به نیاز خود از انواع چند منظوره، مخصوص شیشه، پولیش، خشک کردن، مصرف داخلی را تهیه کنید.

آیا دستمال و حوله مایکروفایبر را بشوییم؟

بله، دستمال نو را قبل از استفاده بشویید و دستمال کارکرده را بعد از هر بار استفاده، با آب 30 درجه بشویید.

از چه شوینده‌ای برای شستن حوله مایکروفایبر استفاده کنیم؟

می‌توانید از شوینده مخصوص دستمال مایکروفایبر و یا سرکه استفاده نمایید.

چگونه از حوله مایکروفایبر نگهداری کنیم؟

بهتر است دستمال را در داخل ظرفی در بسته و بدون رطوبت و گرد وخاک نگهداری نمایید.

1 نظر
  1. محسن می گوید

    ممنون از توضیحات شما🙏🙏🙏

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =