موتور شویی

آموزش موتورشویی با تکنیک صحیح

مزیت اصلی تمیز کردن موتور خودرو ، بهبود ظاهر محفظه موتور خودرو است. بنابراین، تمیز کردن موتور خودرو شما لزوما منجر به بهبود عملکرد آن نمی‌شود، اما می‌تواند به شما کمک کند تا از تعمیرات گران قیمت و طولانی مدت جلوگیری کنید. بعضی کارواش‌ها ادعا دارند که موتور تمیز شده خنک‌تر کار می‌کند، زیرا لکه‌های چربی، گرد و خاک، گریس و .. از روی آن پاک شده است.

در پاسخ به این ادعا، باید بگوییم که اگرچه روغنی که روی موتور جمع می‌شود، می‌تواند گرما را به دام بیندازد، اما باعث گرم شدن بیش از حد موتور نمی‌شود. اگر موتور خودرو شما بیش از حد گرم می‌شود، دلیل احتمالی آن یا ایراد در سیستم خنک کننده است یا به دلیل یدک کشیدن خودرو دیگر توسط خودرو شما (تحمل وزن بیش از حد) می‌باشد و یا… . هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد موتور تمیز شده بهتر از موتور کثیف کار می‌کند. بعید به نظر می‌رسد که اسپری تمیز کننده بتواند باعث بهبود عملکرد خودرو شود.

موتورشویی

 

خب پس تمیز کردن خودرو چه فایده‌ای دارد؟

با تمیز شدن محفظه موتور خودرو، نشت جزئی روغن موتور قابل شناسایی می‌شود و براحتی می‌توانید وضعیت انواع شلنگ‌ و قطعات آن را ارزیابی کرده و در صورت لزوم آلودگی را با چربی‌زدای حذف کرده و از تحمیل شدن هزینه تعمیر در آینده جلوگیری کنید. تمیز کردن موتور فرصتی مناسب برای بررسی سطح روغن و تسمه موتور خودرو را نیز فراهم می‌کند.
بسیاری از فروشگاه‌های لوازم خودرو استفاده از اسپری‌های چربی‌زدای موتور با نازل کوچک بهمراه برس را برای تمیز کردن نقاط صعب العبور توصیه می‌کنند و آن را به تمیز کردن محفظه موتور با شلنگ آب پر فشار و یا بخار ترجیح می‌دهند، زیرا آب و رطوبت می‌تواند به اتصالات و قطعات الکتریکی آسیب برساند. حتی کمی اسپری کردن آب در مکان نامناسب می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند. تلاش برای تمیز کردن موتور خودرو با کارواش یا شلنگ آب پرفشار بدون پوشش دهی بخش‌های برقی می تواند فاجعه‌ای را به همراه داشته باشد.

موتور شویی

 

چه زمانی موتور خودرو را تمیز کنیم؟

جدول زمانی مشخصی برای تمیز کردن موتور خودرو شما وجود ندارد. در حقیقت ، محل زندگی شما معمولاً نقش مهمی در انجام تمیزکاری موتور خودرو دارد. به طور معمول ، اگر در جایی زندگی می‌کنید که در جاده‌ها خاک و شن و ماسه و … وجود ندارد، باید سعی کنید حداقل دو بار در سال موتور خودرو خود را تمیز کنید. اما اگر در جایی زندگی می‌کنید که مقدار زیادی گرد و غبار می‌تواند در محفظه موتور شما جمع شود، باید تقریباً هر سه ماه موتور خودرو را تمیز کنید و اگر در جایی زندگی می‌کنید که با بارندگی یا برف زیاد روبرو هستید، تمیز کردن موتور هر دو ماه می‌تواند مفید باشد.

وضعیت جوی منطقه منطقه عاری از گرد و غبار و آلاینده منطقه با گرد و غبار و آلاینده زیاد منطقه با بارندگی و برف زیاد
دفعات لازم برای موتور شویی هر 6 ماه یکبار هر 3 ماه یکبار هر 2 ماه یکبار

 

 

نحوه انجام موتورشویی صحیح چگونه است؟ 

در مورد تمیز کردن موتور خودرو، باید مراقب باشید و از محصولات مناسب به روش صحیح استفاده کنید، تا از آسیب به آن جلوگیری کنید. محفظه موتور در هر خودرو شکل، اندازه و چیدمان متفاوتی دارد. اگرچه ممکن است کار دشواری بنظر برسد، اما فقط کمی توجه به جزئیات می‌تواند کمک زیادی کند. بسیاری از مردم از آسیب دیدن یا خراب شدن موتور هنگام تمیز کردن می‌ترسند. نگران نباشید ما در این مقاله سعی در آموزش صحیح تمیز کردن موتور خودرو بدون وارد کردن هر گونه آسیب را به شما داریم. البته قابل ذکر است که محفظه موتور خودروهای مدرن خارجی در برابر آب، محافظت بسیار خوبی دارند.

 

مراحل موتور شویی با آب:

 • گرم کردن موتور: ابتدا اطمینان حاصل کنید که موتور خودرو شما داغ نمی‌باشد، تا از آسیب به پوست دستتان جلوگیری کنید. بهتر است موتور فقط کمی گرم باشد تا آلودگی‌ها راحتر پاک شود. برای اینکار ابتدا خودرو خود را روشن کرده و پس از 2-3 دقیقه خاموش نمایید.
 • پوشاندن قطعات حساس به آب: پوشاندن قطعاتی که به آب حساس می‌باشند، بسیار مهم است. بخش‌هایی مانند ورودی هوا، دینام، سیم پیچ، OBD و ECU و هر بخش برقی دیگر باید پوشانده شود. بهترین کار این است که با کیسه پلاستیکی و نوار برق بپوشانید. پیشگیری بهتر از درمان است!

بخشهای الکترونیکی موتور

 

 • تمیز کردن اولیه: بهتر است به کمک کمپرسور هوا و یا برس گرد و خاک روی محفظه موتور را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از گان بادی استفاده کنید.

گان بادی موتور شویی و دیتیلینگ خودرو

قیمت و خرید گان بادی (Air Gun)

 

 • موتور شویی: امروزه مواد موتور شویی مختلفی وارد بازار شده‌ است، که در این مرحله می‌توانید استفاده کنید. در مورد موتورشوی باید بگوییم که بهتر از نوعی استفاده کنید که عاری از فراورده‌های نفتی ‌باشد، زیرا فراورده‌های نفتی به قطعات پلاستیکی و وینیل آسیب می‌زنند. جهت انتخاب بهتر می‌توانید با مشاورین ما در گنجی‌پخش تماس بگیرید.

پس از تهیه موتور شوی مورد نظر، آن را روی آلودگی‌های محفظه موتور خودرو اسپری کنید، بهتر است در بخش‌هایی با آلودگی و جرم زیاد، بیشتر اسپری کنید. 4-5 دقیقه به محصول اجازه دهید تا بر روی آلودگی‌ها تاثیر بگذارد. خب حالا زمان این است است به کمک برس و قلمو هر گونه آلودگی و چربی سخت را از بین ببرید. قلمو به شما امکان تمیز کردن نقاط صعب‌العبور را می‌دهد. البته باید بگوییم این عملکرد باید فوری باشد زیرا نباید اجازه دهید موتورشوی روی سطح خشک شود. راه حل دیگری نیز وجود دارد که کار شما را آسان‌تر می‌کند و آن استفاده از تورنادور گان‌ موتورشویی می‌باشد. این تورنادور گانموتورشویی دارای نازل بلند و خم شونده جهت شستشوی سریع و دسترسی آسان به نقاط سخت می‌باشد. فقط کافی است که داخل مخزن تورنادور گان را با مواد موتور شویی رقیق شده با آب پر کرده و آن را به پمپ باد متصل کنید.

 

اسپری موتور شوی DOPE نانوتیس روغن زدای قوی و محافظ موتور خودرو NanoTiss

 

قیمت و خرید موتور شوی DOPE نانوتیس قیمت و خرید برس و قلمو

تورنادور گان موتور شویی

قیمت و خرید موتور شوی قیمت و خرید تورنادور گان (Tornado Gun)

 

 • آبکشی: اکنون که هرگونه آلودگی و چربی را از روی سطح بلند کردید، با شلنگ یا جت شستشو کل موتور را آبکشی کنید.

شستشوی موتور

 

 • خشک کردن: اکنون که تمام آلودگی و جرم‌ها برداشته شده است، از دستمال مایکروفایبر برای خشک کردن موتور استفاده کنید تا از خروجی بدون لک آب اطمینان حاصل کنید. همچنین گرمای اولیه موتور به روند خشک شدن کمک می کند. زمانی که همه قطعات خشک شد، کیسه‌های پلاستیکی و نوار را برداشته و آب اضافی را که ممکن است در اطراف آن مناطق جمع شده باشد، پاک کنید.

دستمال مایکروفایبر خشک کن

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر

 

پوشش محافظ سطوح پلاستیکی

قیمت و خرید محافظ و بازساز لاستیک و پلاستیک قیمت و خرید پوشش نانو سرامیک پلاستیک

 

مراحل موتور شویی بدون آب:

 • گرم کردن موتور: برای پاک شدن راحت‌تر آلودگی و جرم‌های رو موتور، ابتدا خودرو خود را روشن کرده و پس از 2-3 دقیقه خاموش نمایید تا کمی گرم شود.
 • پوشاندن قطعات حساس به آب: بخش‌هایی مانند ورودی هوا، دینام، سیم پیچ، OBD و ECU و هر بخش برقی دیگر باید پوشانده شود. بهترین کار این است که با کیسه پلاستیکی و نوار برق بپوشانید.
 • تمیز کردن اولیه: بهتر است به کمک کمپرسور هوا و یا برس گرد و خاک روی محفظه موتور را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از گان بادی استفاده کنید.
 • موتورشویی: در این مرحله می‌توانید از انواع اسپری موتورشوی هم با آب و هم بدون آب استفاده کنید، البته بهتر از نوعی استفاده کنید که عاری از فراورده‌های نفتی ‌باشد، زیرا فراورده‌های نفتی به قطعات پلاستیکی و وینیل آسیب می‌زنند. موتورشوی را بر روی سطح آلودگی‌های محفظه موتور خودرو اسپری کنید، بهتر است در بخش‌هایی با آلودگی و جرم زیاد، بیشتر اسپری کنید. 30 ثانیه به محصول اجازه دهید تا بر روی آلودگی‌ها تاثیر بگذارد. خب حالا زمان این است است به کمک برس و قلمو هر گونه آلودگی و چربی سخت را از بین ببرید. قلمو به شما امکان تمیز کردن نقاط صعب‌العبور را می‌دهد. البته باید بگوییم این عملکرد باید فوری باشد زیرا نباید اجازه دهید موتورشوی روی سطح خشک شود. در این مرحله نیز برای تسریع در کار می‌توانید از تورنادور گان‌ موتورشویی استفاده کنید.
 • خشک کردن: اکنون که تمام آلودگی و جرم‌ها برداشته شده است، از دستمال مایکروفایبر برای خشک کردن موتور استفاده کنید تا لکی بر روی موتور باقی نماند. زمانی که همه قطعات خشک شد، کیسه‌های پلاستیکی و نوار را برداشته و آب اضافی را که ممکن است در اطراف آن مناطق جمع شده باشد، را پاک کنید.
 • پوشش محافظ: اکنون که موتور خودرو شما تمیز و خشک شده است ، پوشش محافظ پلاستیک را روی تمام سطوح پلاستیکی محفظه موتور خودرو اسپری کنید. لازم به ذکر است که برای محافظت کامل باید حدود 4-6 ساعت خودرو ایزوله شود، بنابراین اگر لازم است بلافاصله به جاده بروید، بهتر است از محافظ استفاده نکنید.

 

شاید انتخاب موتورشوی از بین چندین کالا و برندهای مختلف برایتان سخت باشد، شما می‌توانید با مراجعه به مقاله  معرفی موتورشوی خودرو و معرفی ۵ محصول برتر در این زمینه ، راحت‌تر انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید با مشاورین گنجی پخش تماس بگیرید.

خب پروسه موتورشویی خودرو تمام شد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع گردد. برای تهیه انواع لوازم مورد نیاز موتور شویی خودرو در منزل و یا کارواش به سایت گنجی‌پخش مراجعه نمایید و یا در پیج اینستاگرام و  تلگرام ما عضو گردید.

 

 

سوالات پیرامون موتور شویی خودرو:

فواید موتورشویی خودرو چیست؟

علاوه بر اینکه نشت جزئی روغن موتور قابل شناسایی می‌شود، وضعیت انواع شلنگ‌ و قطعات را نیز براحتی می‌توانیم ارزیابی و تعمیر کنیم. موتور شویی امکان بررسی سطح روغن و تسمه را نیز فراهم می‌کند.

آیا شستشوی موتور در خنک کار کردن آن تاثیری دارد؟

خیر، اگرچه روغنی که روی موتور جمع می‌شود، می‌تواند گرما را به دام بیندازد، اما باعث گرم شدن بیش از حد موتور نمی‌شود.

چه زمانی موتور خودرو را باید تمیز کنیم؟

زمان و دفعات شستشوی موتور به وضعیت آب و هوا و آلاینده‌های محل زندگی شما بستگی دارد. هر چه بارندگی و آلاینده بیشتر، تعداد دفعات شستشو در سال نیز باید بیشتر باشد.

آیا کاربران خودرو می‌توانند در خانه موتورشویی انجام دهند؟

بله ، کاربران خودرو با تهیه لوازم مورد نیاز ذکر شده در مقاله از سایت گنجی‌پخش، به تنهایی و فقط با مطالعه این مقاله می‌تواند موتور خودرو را تمیز کنند.

آیا شستشوی موتور با آب به آن آسیب می‌زند؟

خیر، در صورتی که بخشهای الکترونیکی و حساس به آب پوشانده شود، آسیبی به آن وارد نمی‌شود.

آیا شستشوی موتور بدون آب امکان پذیر است؟

بله، ما در این مقاله آموزش موتورشویی هم با آب و هم بدون آب را قرار داده‌ایم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 3 =