ریز به ریز احیای رنگ بدنه خودرو!

ریز به ریز احیای رنگ بدنه خودرو!

بدنه خودرو به مرور زمان در اثر تصادف و عوامل محیطی همچون باران اسیدی، نور خورشید، نمک جاده، آلاینده‌های صنعتی، صمغ درختان، فضولات پرندگان و … آسیب دیده و جلوه و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد. در اثر این آسیب‌ها بدنه خودرو ابتدا مات و زرد گشته و سپس به مرور زمان در اثر اشعه ماورای بنفش نور خورشید لایه کیلر آن از بین رفته و به اصطلاح آفتاب سوخته می‌گردد. زمانی که آسیب بدنه خودرو از لایه کیلر نگذشته باشد قابل جبران با پولیشکاری هست. ما در این مقاله شما را با ریز به ریز نکات احیای رنگ بدنه خودرو آشنا می‌کنیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

احیای بدنه خودرو در سه مرحله اصلی تمیز کردن، پولیشکاری و اجرای پوشش محافظ انجام می‌پذیرد. اما ما تلاش می‌کنیم تا این مراحل را با جزئیات بیشتری بیان کنیم. مرحله تمیز کردن شامل شستشوی رینگ و لاستیک و شستشوی بدنه، مرحله پولیشکاری شامل تمیز کردن عمیق و احیای بدنه و در نهایت مرحله اجرای پوشش محافظ شامل آماده سازی و اجرا می‌باشد.

 

شستشوی بدنه خودرو

شستشوی بدنه خودرو

گرد و غبار روی سطح بدنه خودرو ممکن است به کمک تماس دستکش شستشو با سطح خراش بیاندازد. پس بهتر است ابتدا بدنه خودرو را آبکشی نمایید و سپس پروسه شستشوی اصلی را آغاز کنید. برای شستشوی بدنه خودرو دو روش شستشوی دستی و یا با لنس گان وجود دارد. برای شستشوی دستی به دو سطل آب نیاز دارید. در سطل (بهتر است سطل شستشو دارای فیلتر خاک باشد) اول به میزان مناسب از شامپو بدنه خودرو را با آب ترکیب نمایید. سپس کف حاصل را با اسفنج شستشو روی بدنه خودرو بکشید. هر بار که نیاز به شارژ کف بود، اسفنج شستشو را داخل سطل دیگر آبکشی نمایید تا کثیفی‌ها جدا شود. برای شستشو با لنس گان، ترکیب آب و شامپو را داخل مخزن لنس گان ریخته و آن را به واترجت یا کارواش متصل نمایید. سپس کف را روی خودرو پاشیده و با استفاده از دستکش شستشو کف را روی بدنه خودرو پخش کنید. توجه نمایید که شامپو بدنه خودرو در اثر تابش نور خورشید سریع خشک شده و سبب ایجاد لک روی بدنه خودرو می‌گردد. پس اینکار را در محلی دور از تابش نور خورشید انجام دهید. در پایان بدنه خودرو را آبکشی نمایید.

قیمت و خرید شامپو بدنه خودرو

 

تمیز کردن رینگ و لاستیک خودرو

تمیز کردن رینگ و لاستیک

رینگ و لاستیک خودرو کثیف‌ترین بخش آن بوده و همواره حاوی ذرات لنت ترمز، نمک جاده، آلودگی جاده و … هستند. به همین دلیل اولین مرحله تمیز کردن خودرو از رینگ و لاستیک آغاز می‌شود. این ذرات تیز بوده و در صورت تماس با بدنه خودرو می‌توانند سبب ایجاد خط و خش گردند. به همین منظور، ابتدا لاستیک، رینگ و گلگیر خودرو را آبکشی نمایید تا آلودگی و جرم‌های بزرگ از آن جدا شود. سپس رینگ شوی حاوی پاک کننده ذرات آهن را روی آن اسپری نمایید. ریموور ذرات لنت ترمز با این مواد واکنش داده و به رنگ بنفش/قرمز تغییر رنگ می‌دهد. بعد از اسپری مواد با استفاده از برس رینگ شوی و برس دیتیلینگ به طور کامل سطح لاستیک و رینگ خودرو را تمیز نمایید. در پایان رینگ و لاستیک را آبکشی نموده و در صورت باقی ماندن آلودگی، مجدداً این مرحله را تکرار نمایید.

قیمت و خرید رینگ شوی

 

جرم گیری بدنه خودرو با خمیر کلی

تمیز کردن عمیق بدنه خودرو

با شستشوی خودرو همه آلودگی‌ها از بین نمی‌رود. بعضی از جرم‌ها چسبندگی زیادی داشته و باید توسط خمیر کلی از روی بدنه خودرو پاک شود. آماده سازی بدنه خودرو با خمیر کلی قبل از پولیشکاری بسیار مهم هست. برای این منظور ابتدا خمیر کلی را با آب و یا مکمل خمیر کلی خیس کرده و روی سطح خیس بدنه خودرو بکشید تا تمام جرم و آلودگی‌ها را به خود جذب کند. در صورتی که بدنه خودرو خشک شده است، روی آن آب اسپری نمایید. به جزئیات بدنه نیز توجه کنید، برای مثال زیر دستگیره ماشین از جمله بخش‌هایی است که بر روی آن کثیفی و آلودگی تجمع می‌کند. حتماً این قسمت‌ها را مجدداً چک نموده و در صورت نیاز تمیز نمایید. پس از اتمام تمیزکاری‌ها مجدداً خودرو را آبکشی نموده و با دستمال مایکروفایبر خشک نمایید. توجه نمایید که انجام این مرحله قبل از احیای رنگ بدنه خودرو بسیار مهم است و در کیفیت کار تاثیر به سزایی دارد.

قیمت و خرید خمیر کلی

 

پولیش و احیای رنگ بدنه خودرو

پولیش و احیای رنگ بدنه خودرو

پس از تمیز نمودن و آماده سازی بدنه خودرو چراغ دیتیلینگ را روشن نمایید و تمام بدنه خودرو را بررسی نمایید. خط و خش‌های روی بدنه را چک نمایید و با توجه به عمق خط و خش پولیش مناسب را انتخاب نمایید. در اینجا فرض می‌کنیم که خط و خش عمیق بر روی بدنه خودرو وجود دارد و پولیشکاری را در سه مرحله با پولیش زبر آغاز نموده و با پولیش متوسط و نرم نیز به پایان می‌رسانیم. همچنین می‌توان از پولیش تک مرحله‌ای برای نتیجه گیری سریع‌تر استفاده نمود. در صورتی که قبلا سطح بدنه خودروی شما سرامیک شده و ماندگاریش تمام شده است، از پولیش تک مرحله‌ای برای حذف آن استفاده نمایید. توجه نمایید که پولیشکاری نیاز به آموزش و تجربه دارد، در صورت عدم توجه به این مورد ممکن است رنگ بدنه خودرو را سوزانده و پر از هولوگرام نمایید. پولیش‌های حاوی سیلیکون و فیلر خراش‌ها را از بین نمی‌برند، بلکه فقط داخل آن را پر می‌کنند. پس حتماً در انتخاب پولیش‌ها دقت نمایید.

قیمت و خرید انواع پولیش بدنه خودرو

 

آماده ساز رنگ

آماده سازی قبل از اجرای سرامیک

بعد از رفع خط و خش روی بدنه خودرو و احیای آن، نیاز به مراقبت از آن هست. پوشش‌های محافظ قوی در انواع سرامیک واکس و سرامیک ارائه می‌شوند که سرامیک مقاوم‌ترین آنهاست. انتخاب شما هر کدام از این موارد که باشد، نیاز هست تا سطح بدنه خودرو را آماده کنید. برای این منظور نیاز به استفاده از آماده ساز رنگ هست. آماده ساز رنگ دارای قدرت چربی زدایی بالایی بوده و واکس، سیلیکون، فیلر، چربی و … روی بدنه خودرو را از بین می‌رود. پس آماده ساز را روی بدنه خودرو اسپری کرده و سپس با دستمال مایکروفایبر پاک نمایید. در صورتی که خط و خش‌هایی بعد از انجام اینکار رونمایی شد، نشانگر این است که پولیش شما حاوی فیلر و سیلیکون بوده است و نیاز به پولیشکاری مجدد جهت از بین بردن آن هست.

قیمت و خرید آماده ساز رنگ

 

سرامیک بدنه خودرو

اجرای پوشش نانو سرامیک

اجرای سرامیک واکس آسان هست و کافی است آن را با دستمال مایکروفایبر یا اسفنج روی سطح اجرا نموده و پس از چند دقیقه (طبق دستورالعمل محصول) باقی مانده مواد را پاک کنید. در صورتی که تمایل به اجرای سرامیک دارید، ابتدا دستمال جیر را دور اسفنج اپلیکاتور پیچیده و چند قطره از سرامیک را روی آن بریزید. حال سرامیک را با حرکات افقی و عمودی روی سطح اجرا نمایید. سپس 30 ثانیه تا 1 دقیقه (طبق دستورالعمل محصول) صبر نموده و بعد با دستمال مایکروفایبر سطح را پاک نمایید. در صورتی که بخشی را خراب کردید، با آماده ساز رنگ سرامیک آن را پاک نمایید و مجدداً اجرا نمایید. در صورتی که 4 ساعت بعد و یا بیشتر متوجه اشتباه خود شدید، باید سرامیک را با پولیش حذف نموده و دوباره مراحل آماده سازی و اجرای سرامیک را مجدداً انجام دهید. به دلیل خشک شدن سریع سرامیک، باید اجرای آن را در سطح کوچک انجام دهید. بدنه خودرو را باید با توجه به مدت زمان خشک شدن سرامیک تقسیم نمایید. این مدت زمان داخل راهنمای کالا نوشته می‌شود، اما به میزان گرما و رطوبت محیط نیز بستگی دارد.

قیمت و خرید پوشش نانو سرامیک خودرو

نتیجه گیری

امیدواریم که این مقاله شما را هرچه بیشتر با احیای صحیح رنگ بدنه خودرو آشنا کند. توجه نمایید که در صورتی که تجربه و دانش کافی ندارید از پولیش و سرامیک کردن خودرو خودداری نمایید. برای شرکت در دوره‌های آموزش دیتیلینگ خودرو گنجی پخش روی لینک زیر کلیک کنید. جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

ثبت نام در دوره آموزش دیتیلینگ خودرو

 

پرسش‌های متداول پیرامون احیای رنگ بدنه خودرو:

شستشوی بدنه خودرو از چه قسمتی انجام می‌شود؟

از بالا به پایین

چرا مهمترین بخش در شستشوی بدنه خودرو، رینگ و لاستیک هست؟

زیرا این بخش حاوی ذرات لنت ترمز هست که در صورت تماس با بدنه خودرو سبب ایجاد خط و خش می‌گردد.

جرم‌گیری بدنه خودرو چگونه انجام می‌پذیرد؟

برای این منظور خمیر کلی خیس را روی سطح مرطوب خودرو می‌کشیم تا تمام آلودگی‌ها را جذب نماید.

مدت زمان خشک شدن اولیه سرامیک روی بدنه چقدر است؟

معمولا 30 ثانیه تا 1 دقیقه هست اما باید به دستور العمل کالا و میزان گرما و رطوبت محیط نیز توجه نمود.

نکته مهم در انتخاب پولیش چیست؟

تهیه مواد پولیش عاری از سیلیکون و فیلر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 − 1 =