خودرو شاهین

جدیدترین خبرهای خودرو شاهین ، زمان تحویل و تست تصادف خودرو

در سال ۹۷ شاهد رونمایی سایپا از خودرو شاهین که در ابتدا رهام نام داشت بودیم. نام این خودرو سدان چهار درب برگرفته شده از نام پرنده شکاری شاهین است که اشاره به طراحی پلتفرم این خودرو دارد. شاهین دارای موتور توربو شارژ ۱۵۰۳ سی سی و گیربکس دستی می‌باشد. شاهین که قبلا با مبلغ علی الحساب ۸۰ میلیون تومان پیش فروش شده بود، بزودی در زمستان ۹۹ قرار است تحویل مشتریان داده شود. پیش بینی می‌شود شاهین سایپا ، گران‌ترین خودرو تولیدی این شرکت باشد و قیمت نهایی آن بیش از ۲۰۰ میلیون تومان باشد.

پیش فروش خودرو Shahin

مشخصات کلی و تجهیزات خودرو شاهین :

نوع خودرو سدان چهار درب ۵ نفره
تایر R15 و ۱۸۵/۶۵ ، رینگ آلومینیومی
نوع موتور M15 Turbo charger
حجم موتور ۱۵۰۳
نوع گیربکس دستی ۵ سرعته
استاندارد آلایندگی یورو ۵
ظرفیت باک ۴۷ لیتر
نوع فرمان برقی
ترمز جلو خنک شونده دیسکی
ترمز عقب دیسکی

ایربگ راننده و سرنشین جلو سیستم هشداردهنده ضدسرقت (immobilizer)
استارت دکمه ای سوییچ های روی فرمان سیستم پخش صوتی
سیستم ورود خروج بدون سوییچ چراغ مه شکن جلو و عقب
سیستم پایش فشار باد تایرها چراغ روشنایی در روز (Day light)
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک چراغ های اتوماتیک (Auto light)
نشانگر دمای بیرون دوربین دید عقب
سانروف مجهز به Iso Fix (محافظ ایمنی کودک)
مولتی مدیا، ۷ اینچ آینه برقی تاشونده با گرمکن
سیستم هشدار موانع دنده عقب(سنسور پارک خودرو) چراغ هدایت تا درب منزل
مجهز به سیستم های BAS ،ABS،EBD

البته باید بگوییم خبرهای جدید حاکی از این است که در تحویل زمستان ۹۹ یکسری از امکانات زمان رونمایی خودرو شاهین (رهام)، از قبیل سانروف و مانیتور حذف شده است.

 

طراحی خودرو شاهین ، طراحی ایرانی یا کپی به سبک ایرانی؟!

یکی از موارد مهم برای افزایش فروش و استقبال مشتریان از خودرو جدید، طراحی ویژه و جذاب خودرو می‌باشد، از این رو خودروسازان ایرانی هم همواره از خودروهای جدید با طراحی جدید رونمایی می‌کنند. البته بعضی خودروسازان در دنیا همواره به دنبال کپی برداری از محصولات خارجی می‌باشند، به همین دلیل در دنیا چینی‌ها را سلطان کپی می‌نامند. البته خودروسازان داخلی گرچه به اندازه چینی‌ها کپی برداری نمی‌کنند ولی شباهت‌های خودروهای داخلی با نمونه‌های خارجی کاملا مشهود می‌باشد.

شرکت سایپا در زمان رونمایی شاهین ادعا بر این داشت که طراحی این خودرو کاملا جدید و ایرانی بوده و از پرنده شکاری شاهین الهام گرفته شده است، اما شواهد دوباره نشانگر تولید خودرو کپی برداری شده از نمونه خارجی می‌باشد. بعد از رونمایی شاهین سایپا انتقادات زیادی نسبت به نمای جلوی این خودرو شروع شد. خیلی ها طراحی نمای جلوی این خودرو را کپی برداری از خودروی کیا کادنزا ۲۰۱۴ و یک مدل از خودروی بیوک اکسل میدانند. دز زیر تصاویری برای مقایسه صحت این حرف گذاشته شده است.

کپی برداری سایپا از کیا کادنزا

 

کپی برداری سایپا

نمای پشتی شاهین برخلاف نمای جلو جذابیت خاصی ندارد و چراغ های اصلی ، مه شکن و سپر بی‌نصیب از این کپی برداری نمانده است، در حقیقت کپی ناشیانه ای از هوندا سیویک ۲۰۱۳ می باشد .

 

کپی برداری خودرو شاهین

خب حالا به سراغ بررسی طراحی داخلی این خودرو برویم. طراحی داشبورد همچون طراحی جذاب جلوی خودرو نبوده و بنظر می‌آید که متریال با کیفیتی همچون ولکس C30 نیز بکار برده نشده است و اما در مورد فرمان خودرو که شباهت بسیاری به فرمان پژو ۲۰۷ ایرانی دارد.

کپی برداری سایپا از وولکس

کپی برداری سایپا از ایران خودرو

به نظر شما این یک طراحی جدید ایرانی است و یا کپی برداری؟!! چرا مدیران خودروسازی‌های داخلی در تبلیغاتشان فقط حرف از طراحی و تکنولوژی ایرانی می‌زنند؟ ای کاش خودروسازان داخلی خلاقیت بیشتری در طراحی بکار برند.

 

تست تصادف خودرو شاهین :

به تازگی ویدیوهایی در مورد تست تصادف ECE R95 شاهین سایپا در اروپا منتشر شده است. دراین تست خودرو مورد نظر در مکانی ثابت می‌ماند و خودرویی ۹۵۰ کیلوگرمی با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت به صورت عمود از به بخش کناری خودرو برخورد می‌کند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد خودروهایی که در آزمایش تست تصادف نتایج خوبی داشتند، در دنیا واقعی به هنگام تصادف شباهت کمتری به آن نتایج دارند. این نتایج در مورد خودروهایی که دارای ایربگ کناری می‌باشند صدق می‌کند. سرنشینان خودرو دارای امتیاز بالا در تست تصادف جانبی نسبت به سرنشینان خودرویی با امتیاز کمتر، ۷۰ درصد آسیب کمتری می‌بینند. تصادفات جانبی می‌توانند بسیار خطرناک و کشنده‌تر باشند زیرا در بخش کناری خودرو فضای کمتری برای جذب انرژی وارده و محافظت از سرنشینان دارد. تحقیقات نشادن داده است تا بحال هیچ خودرویی بدون ایربگ جانبی محافظ سر موفق به دریافت امتیاز بالا ایمنی نشده است و احتمال آسیب دیدن سرنشیان کوتاه قد در تصادف جانبی به دلیل برخورد سر با جلوی خودرو اعتصابی بیشتر می‌باشد.

ویدیوهای  پخش شده از تست تصادف خودرو شاهین نشان می‌دهد این خودرو با وجود اینکه مجهز به ایربگ جانبی نیست اما بدلیل ساختار محکم بدنه از این آزمایش ECE R95 و همچنین آزمایش SRS AirBag سربلند بیرون آمده است.

shahin accidant test

تست تصادف shahin

اخیرا شهروندان تصاویری از تست این خودرو توسط سایپا در اتوبان همت منتشر شده شده است که بنظر می‌رسد تحویل خودرو به خریداران آن سریعتر از آنچه انتظار داریم انجام شود.

 

یه خبر خوب!!!

جدیدترین خبرها از صحبتهای مدیرعامل سایپا حاکی از این است که در حال حاضر تولید انبوه شاهین آغاز شده است. روزانه ۵ عدد از این خودرو تولید می‌شود و به مرور این تعداد افزایش می‌یابد. مجوز شماره گذاری شاهین سایپا اخذ شده، قیمت نهایی مشخص شده و بزودی تا پایان آذرماه اعلام می‌شود. متقاضیان دی ماه این خودرو به موقع خودروهایشان را تحویل می‌گیرند. شاهین اتومات و پلتفرم کراس اوور آن “آریا” در نیمه اول سال آینده تولید و وارد بازار می‌شود. و اما جالبترین بخش صحبت مدیر عامل سایپا، ادعا بر اینکه خودروی شاهین به مراتب بالاتر از خودرو کیا سراتو است، می‌باشد!!!

خبر فوری: قیمت خودرو شاهین سایپا در سه ماهه سوم سال ۲۳۶،۰۰۰،۰۰۰ تومان اعلام شد که با احتساب افزوده شماره گذاری و بیمه احتمالا ۱۳% به این مبلغ اضافه گردد. سند این خودرو به مدت یک سال در رهن شرکت سایپا بوده و قابلیت صلح، انتقال و یا وکالت ندارد!!!

خط تولید شاهین سایپا

در پایان …

در نهایت باید بگوییم که از ارتقای مدل و سطح کیفی خودروهای تولیدی شرکت سایپا خوشحالیم. احتمالا در آینده شاهد استقبال مردم از این خودرو خواهیم بود. اما این دلیلی بر عدم شفاف سازی خودروسازان داخلی و تاکید بر ۱۰۰% ایرانی بودن این کالا در تبلیغات خود نمی‌باشد. انتظار می‌رود که خودروسازان داخلی بجای ادعای کذب اقدام به ارتقای سطح کیفی کالاهای خود کنند. در این بازاری که واردات خودروهای خارجی ممنوع هست ، شکاف قیمتی خودرو در بازار داخلی و خارجی روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. خودرو دیگر جنبه مصرفی نه بلکه جنبه سرمایه‌ای دارد!!!  بسیاری از مردم بدلیل عدم وسع مالی خود مجبور به شرکت در قرعه کشی‌های پرحاشیه سایپا و ایران خودرو می‌شوند، بسیاری از عدم برنده شدن در این لاتاری می‌نالند و تعدادی دیگر در مقابل وزارتخانه تجمع می‌کنند. و در پایان باید بگوییم در نومیدی بسی امید است ، پایان شب سیه سپید است…

 

برای مشاهده جدیدترین محصولات خودرو به وبسایت گنجی‌پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و تلگرام ما عضو شوید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 6 =