مقایسه سرامیک، سرامیک واکس، واکس و …

مقاله جامع مقایسه پوشش محافظ بدنه خودرو مانند واکس، سرامیک، سیلنت، پولیش واکس و سرامیک واکس

زمانی که شما خودرو نو می‌خرید، فارغ از اینکه مدل و قیمت آن چقدر باشد، همواره دوست دارید خودروتان را همچون روز اول نو نگهدارید. طبق گزارش تحقیقاتی IBISWorld در آمریکا فقط در سال 2016 حدود 10.2 میلیارد دلار صرف مراکز دیتلینگ و کارواش و خرید لوازم مربوطه شده است. بله! صاحبان خودرو حجم بالایی از پول خود را صرف جلوه ظاهری خودرو می‌کنند. بعد از شستشوی خودرو ، اجرای واکس و سرامیک بر روی بدنه خودرو بیشتر انجام می‌شود.

خب سوالی که بیشتر مشتریان شرکت گنجی‌پخش می‌پرسند این است که چه نوع محافظت کننده بدنه خودرو استفاده کنیم؟چه زمانی آن را بر روی خودرو اجرا کنیم؟ کدام یک بهتر است؟ خب این سوال سختی برای پاسخ دادن است! زیرا بعضی‌ها کالاهای قدیمی را ترجیح می‌دهند و واکس استفاده می‌کنند و مدام آن را شارژ می‌کنند. بعضی دیگر نیز عاشق ماندگاری و دوام و براقیت سرامیک خودرو هستند! جدا از اینکه شما طرفدار کدام یک  از محصولات محافظتی هستید، باید بگوییم شما لایق دانستن اطلاعات واقعی هستید، تا درست‌تر انتخاب نمایید!!!
کاری که گنجی‌پخش می‌خواهد در این مقاله برای شما انجام دهد! ما امروز به ارائه اطلاعات صحیح در مورد انواع محافظت کننده‌های بدنه خودرو می‌پردازیم؟

 

سوالاتی که در این مقاله پاسخ می‌دهیم، به شرح زیر می‌باشد:

1- واکس بدنه خودرو چیست؟
2- واکس بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟
3- واکس با کیفیت بدنه خودرو چیست؟
4- چگونه می‌توانیم واکس بدنه خودرو را اجرا کنیم؟
5- مزایای واکس بدنه خودرو چیست؟
6- معایب واکس بدنه خودرو چیست؟
7- درز گیر رنگ خودرو (Paint Sealant) چیست؟
8- درز گیر رنگ خودرو چقدر ماندگاری دارد؟
9- درز گیر رنگ خودرو با کیفیت چیست؟
10- چگونه می‌توانیم درز گیر رنگ خودرو را اجرا کنیم؟
11- مزایای درز گیر رنگ خودرو چیست؟
12- معایب درز گیر رنگ خودرو چیست؟
13- سرامیک واکس بدنه خودرو چیست؟
14- سرامیک واکس بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟
15- سرامیک واکس با کیفیت بدنه خودرو چیست؟
16- چگونه می‌توانیم سرامیک واکس بدنه خودرو را اجرا کنیم؟
17- مزایای سرامیک واکس بدنه خودرو چیست؟
18- معایب سرامیک واکس بدنه خودرو چیست؟
19- پولیش واکس بدنه خودرو چیست؟
20- پولیش واکس بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟
21- پولیش واکس با کیفیت بدنه خودرو چیست؟
22- چگونه می‌توانیم پولیش واکس بدنه خودرو را اجرا کنیم؟
23- مزایای استفاده از پولیش واکس خودرو چیست؟
24- معایب استفاده از پولیش واکس خودرو چیست؟
25- نانو سرامیک بدنه خودرو چیست؟
26- نانو سرامیک بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟
27- سرامیک با کیفیت بدنه خودرو چیست؟
28- مزایای استفاده از نانو سرامیک خودرو چیست؟
29- معایب استفاده از نانو سرامیک خودرو چیست؟
30- جدول مشاهده تفاوت و ویژگی انواع محافظت کننده‌های بدنه خودرو

 

 

1- واکس بدنه خودرو چیست؟

مشهورترین و پرفروشترین کالای محافظتی خودرو در دنیا، واکس بدنه خودرو می‌باشد، که مورد استفاده ترین آن واکس کارناوبا هست که قدرت محافظتی در برابر نور خورشید را دارد. تولیدکنندگان واکس، کارناوبا بدست آمده از درخت در بزریل را تهیه کرده و با حلال مناسب و موم زنبور ترکیب می‌کنند. واکس اعمال شده بر روی خودرو پس از خشک شدن، جلوه تمیز و درخشان به آن می‌دهد.

واکس کارنابا

قیمت و خرید واکس بدنه خودرو

 

2- واکس بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟

بعضی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که خودرو را هر 4-6 هفته یکبار واکس بزنید. اما در بازار واکس‌هایی با عنوان ماندگاری بیشتر نیز هست که ادعای تا 6 ماه ماندگاری را نیز دارند. چیزی که ذهن بیشتر مشتریان را درگیر خود می‌کند، دانستن تفاوت بین پولیش و واکس خودرو است. عملیات پولیش چند مرحله‌ای هست و سبب می‌شود تا خودرو سطحی یکدست و براق داشته باشد. واکس بدنه خودرو، بعد از پولیش‌کاری است و با ایجاد لایه محافظتی مقاوم بر روی سطوح پولیش شده، از بدنه خودرو در برابر آسیب عوامل محیطی محافظت می‌کند.

 

 

3- واکس با کیفیت بدنه خودرو چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و دانش علمی، کیفیت واکس بدنه خودرو نیز بهبود یافته است. مسلما بهترین و با کیفیت ترین واکس خودرو در دنیا، واکس مصنوعی می‌باشد که توسط کارشناسان صنعتی انتخاب شده است. واکس مصنوعی دارای ترکیب کارنابا و مواد مصنوعی است که جلوه خودرو را همچون روز اول می‌کند!

 

4- چگونه می‌توانیم واکس بدنه خودرو را اجرا کنیم؟

فرایند اجرای واکس خودرو، زمانبر است. در اینجا ما بطور خلاصه برای اطمینان از اجرای صحیح واکس مراحل انجام آن را بیان می‌کنیم:

شستشوی خودرو

قیمت و خرید شوینده خودرو

آماده ساز رنگ خودرو نانوتیس

قیمت و خرید پاک کننده آهن و گرد لنت

 قیمت و خرید خمیر کلی قیمت و خرید آماده ساز رنگ

 • کنترل دما: ابتدا باید خودرو خود را به مکانی دور از تابش مستقیم نور خورشید منتقل کرده و از داغ نبودن سطح بدنه خودرو اطمینان حاصل نمایید.
 •  اجرای واکس با اسفنج: واکس را با اسفنج مخصوص اجرای واکس، بصورت نم دار با حرکات دایره‌ای بر روی سطح بدنه خودرو اعمال کنید.

اجرای واکس بدنه خودرو

قیمت و خرید اسفنج مخصوص اجرای واکس

 • اجرای واکس نهایی: مرحله نهایی ماساژ واکس روی بدنه خودرو هست که تا زمانی که جذب آن شود، ادامه باید دهید. اغلب دیتیلرها این مرحله را ترجیح می‌دهند با دستگاه پولیش انجام دهند، تا در وقت و زمان خود صرفه جویی کنند. در پایان اضافات باقی مانده روی سطح را با دستمال مایکروفایبر تمیز پاک کنید.

پولیش واکس بدنه خودرو

قیمت و خرید دستمال مایکروفایبر قیمت و خرید دستگاه پولیش

 

 

5- مزایای واکس بدنه خودرو چیست؟

خب حالا به بیان تعدادی از مزایای استفاده واکس بدنه خودرو می‌پردازیم:

 • دوستدار محیط زیست: واکس کارنابا دوستدار محیط زیست بوده و از مواد طبیعی ساخته می‌شود.
 • کاربرد آسان: اعمال واکس به بدنه خودرو همانطور که در بالا اشاره شد، آسان است و فقط به زمان و نیروی دست نیاز دارد.
 • بدون نیاز به تخصص: اجرای واکس کاری اسان است و نیاز به تخصص خاص ندارد. گرچه تجهیزات مخصوص واکس و دستگاه پولیش مورد استفاده در مراکز دیتیلینگ سبب افزایش میزان درخشش و محافظت می‌شود.
 • مقاوم در برابر گرما: بعد از اجرای صحیح واکس بدنه خودرو، لایه واکس با گرم شدن سطح خودرو نازک نمی‌شود.
 • آبگریز: موم مورد استفاده در واکس سبب آبگریزی می‌شود که ایجاد لک توسط آب را بدنبال ندارد.
 • پاک کردن آسان: همانطور اجرای واکس آسان است، پاک کردن آن نیز آسان بوده براحتی می‌توان با آماده ساز رنگ آن را از روی سطح پاک کرد.

 

6- معایب واکس بدنه خودرو چیست؟

خب هر کالایی علاوه بر مزایا، معایب خود را نیز دارد:

 • شارژ مکرر: همانطور که در بالا ذکر شد، اغلب واکس‌های خودرو باید هر 4 تا 6 هفته یکبار شارژ شود.
 • کار زیاد و زمان‌بر: شما نیاز دارید که ابتدا خودرو را بشویید، آن را کاملاً خشک کنید، از آماده ساز رنگ برای از بین بردن چربی، واکس، سیلیکون و … روی سطح استفاده کنید و سپس واکس را اجرا کنید که خود نیز خیلی زمان‌بر است.
 • انتخاب سخت: برخی از محصولات وجود دارد که به عنوان واکس خودرو به بازار عرضه می شوند، اما واقعا اینگونه نیست. یک مثال عالی در این مورد، شامپو واکس است، که بیشتر یک نرم کننده است و به سرعت شسته می‌شود و برای محافظت از بدنه کار زیادی نمی‌کند.
 • محافظت کم: اکثر واکس‌های بدنه خودرو قابلیت محافظت در برابر اشعه ماورای خورشید را ندارند، حتما به هنگام خرید واکس به این نوع محافظت دقت فرمایید.

 

7- درز گیر رنگ خودرو (Paint Sealant) چیست؟

درزگیر رنگ خودرو به تازگی وارد عرصه دیتیلینگ شده است، اما به سرعت به یکی از کالاهای محبوب در بین دیتیلرهایی که به دنبال کالایی سریع و ماندگار بودند، تبدیل شد. Sealant paint محصولی کاملاً مصنوعی است که برای محافظت از سطح خودرو و در عین حال درخشش آینه مانند طراحی شده است. درزگیرهای مدرن پیشرفت شگفت‌انگیزی را در شیمی سطح نشان می‌دهند و معمولاً شامل پلیمرهای اختصاصی هستند که عملکرد را افزایش می‌‌دهند. جذابیت این محافظ رنگ دو برابر است، استفاده از آنها آسان بوده و ماندگاری بالایی دارند. برای کسانی که وقت و هزینه دیتیلینگ را ندارند، این بهترین گزینه است. درزگیر رنگ خودرو (Paint Sealant) جایگزین واکس کارناوبا طبیعی است، این محصول درخشش واکس کارناوبا را دارد، اما همچنان مزایایی دارد که مواد طبیعی نمی‌تواند ارائه دهد. درزگیرهای رنگ خودرو با نامهای محافظ پلیمری، واکس و لایه محافظ خودرو، درزگیر رنگ، سیلنت (Sealant)، نانو پلیمر و … در بازار موجود هستند. سیلنت‌ها خاصیت آبگریزی بیشتری به نسبت واکس دارند. سیلنت‌ها از لحاظ نوع خروجی نیز به دو نوع Wet Sealant که ظاهر براق و مرطوب دارد و نوع Gloss که براقیت ویژه‌ای دارند، تقسیم می‌شوند، که انتخاب آن نیز بستگی به سلیقه شما دارد. هدف از خرید سیلنت محافظت از بدنه خودرو در برابر عوامل محیطی می‌باشد، در میان تمام ویژگی‌های محافظتی، محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش بسیار مهم است. در صورت قرار گرفتن در معرض منظم اشعه‌های خورشید می‌تواند بر رنگ ماشین شما تأثیر بگذارد. آسیب اشعه ماورا بنفش می تواند باعث کمرنگ شدن یا لکه دار شدن رنگ حودرو شود. آسان نیست که همیشه اتومبیل خود را از عناصر محیطی محافظت کنید. هنگام استفاده از سیلنت، لایه‌های محافظی روی رنگ ایجاد می‌شود، که در نهایت به افزایش انعطاف پذیری اولیه رنگ کمک می‌کند. یک نکته مهم که باید به خاطر بسپارید این است که هر یک از درزگیرها دارای درجه مقاومت مختلفی در برابر آلاینده‌ها هستند. بعنوان مثال برخی از مواد درزگیر در جلوگیری از آلاینده‌های خاص مانند گرد و خاک بسیار موثر هستند. پوشش درزگیر رنگ خودرو (Paint Sealant) از واکس ضخیم‌تر است.

درزگیر رنگ (Paint Sealant)

قیمت و خرید درزگیر رنگ خودرو (PAINT SEALANT)

 

 

8- درز گیر رنگ خودرو چقدر ماندگاری دارد؟

یکی از این مزایا درزگیرهای رنگ خودرو ، ماندگاری بالا می‌باشد، درزگیرهای رنگ بسته به آب و هوا و شرایط رانندگی از 4 تا 6 ماه دوام می‌آورند. در حالی که واکس کارناوبا 4-6 هفته ماندگاری دارد. بعضی از درزگیرهای برندهای مشهور حتی تا 1 سال هم ماندگاری دارند. این ماندگاری بهترین انتخاب برای کاربران خودرویی است که وقت کافی برای شارژ مکرر محافظ بدنه خودرو خود ندارند، می‌باشد. از آنجا که یک درزگیر به طور شیمیایی ساخته شده است تا به سطح متصل شود، ماندگاری آن بسیار بیشتر از واکس سنتی خواهد بود، در حالی که محافظت بیشتری در برابر آسیب عوامل محیطی همچون مانند صمغ درخت ، باران اسیدی و اشعه UV و … ایجاد می‌کند.

 

 

9- درز گیر رنگ خودرو با کیفیت چیست؟

اکثر درزگیرهای رنگ موجود در بازار از مواد اکریلیک و پلیمر تشکیل شده‌اند، البته انواع خاص دیگر نیز موجود است. برای کاربران خانگی، درزگیرهای پلیمری معمولاً بهترین انتخاب هستند زیرا استفاده از آنها ساده‌تر است و درخشش بهتری دارند. درزگیرهای اکریلیک بیشتر برای استفاده تجاری توسط افراد حرفه‌ای مناسب است اما دارای ماندگاری خیلی بیشتر به نسبت نوع پلیمری هستند. علاوه بر نوع سیلنت، شما باید برای انتخاب بهتر عواملی همچون مواد مورد استفاده، مدت ماندگاری، حجم، مقاومت در برابر آلودگی، محافظت ارائه شده، مدت زمان لازم برای اجرا و ایزوله ، سهولت تمیز کردن و قیمت را در نظر بگیرید. بطری‌های حجم بالا برای استفاده مقرون به صرفه هستند، زیرا در زمان شارژ سیلنت نیز از آن می‌توانید استفاده کنید. حتما بخاطر داشته باشید که بهترین سیلنت‌ها قدرت محافظ از بدنه خودرو در برابر اشعه ماورای خورشید را داشته و دارای ماندگاری حداقل 6 ماهه هستند، حتما به هنگام خرید لیبل کالا را مطالعه فرمایید.

 

 

10- چگونه می‌توانیم درز گیر رنگ خودرو را اجرا کنیم؟

علیرغم تکنولوژی پیشرفته بکار برده شده در ساخت درزگیر رنگ، اجرای آن روی بدنه خودرو بسیار آسان می‌باشد. شما می‌توانید قبل از اجرا سطح را پولیش کنید، اما اگر این امکان برای شما وجود ندارد، نیز به همین خوبی عمل می‌کند. در اینجا ما بطور خلاصه برای اطمینان از اجرای صحیح درزگیر رنگ مراحل انجام آن را بیان می‌کنیم:

 • شستشوی بدنه خودرو: خودرو خود را با استفاده از شوینده دلخواه خود بشویید و سپس آن را با دستمال مایکروفایبر خشک کنید تا از لکه‌های آب جلوگیری کنید.
 • آماده ساز رنگ: در صورتی که سطح خودروتان دارای چربی، موم، واکس و… است، باید برای از بین بردن آن از آماده ساز رنگ و ریموور استفاده کنید. اگر آلودگی‌های سطح بدنه خودرو شما خیلی زیاد بود، می‌توانید از خمیر کلی و پاک کننده آهن و گرد لنت نیز کمک بگیرید.
 • کنترل دما: ابتدا باید خودرو خود را به مکانی دور از تابش مستقیم نور خورشید منتقل کرده و از داغ نبودن سطح بدنه خودرو اطمینان حاصل نمایید.
 • اجرای درزگیر رنگ (Paint Sealant): درزگیر رنگ را به پد اسفنجی اجرای واکس و سرامیک بزنید و یا می‌توانید از دستگاه پولیش نیز استفاده کنید( استفاده از دستگاه پولیش سبب توزیع مساوی و مداوم بر روی سطح می‌شود)، مواد را بصورت لایه نازک و مساوی کار کنید. بهتر است سطح خودرو را بخش بخش انجام دهید. پس از چند دقیقه با دستمال مایکروفایبر سطح را تا رسیدن به درخشش پاک کنید. در صورت تمایل می‌توانید، بعد از 1 ساعت، برای محافظت بیشتر، لایه دوم را بزنید. البته این یک مرحله غیرضروری است مگر اینکه در محیطی با شرایط آب و هوایی خیلی نامناسب زندگی کنید.

 

 

11- مزایای درز گیر رنگ خودرو چیست؟

 • کاربرد آسان: اجرای سیلنت بر روی بدنه خودرو همانطور که در بالا اشاره شد، آسان است و فقط به زمان و نیروی دست نیاز دارد.
 • بدون نیاز به تخصص: اجرای سیلنت نیاز به تخصص خاص ندارد. گرچه تجهیزات مخصوص و دستگاه پولیش مورد استفاده در مراکز دیتیلینگ سبب افزایش میزان درخشش و محافظت می‌شود.
 • مقاوم در برابر گرما: بعد از اجرای صحیح درزگیر رنگ خودرو، لایه سیلنت با گرم شدن سطح خودرو نازک نمی‌شود.
 • آبگریز: سیلنت‌ها سبب آبگریزی می‌شود که ایجاد لک توسط آب را بدنبال ندارد.
 • مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش: پوشش سیلنت در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم است و مانع از رنگ پریدگی، افتاب سوختگی آن می‌شود.
 • ماندگاری نسبتا بالا: ماندگاری سیلنت نسبت به واکس بیشتر است و همچون واکس نیاز به شارژ ماهانه ندارد. اکثر سیلنت‌های موجود در بازار6ماه تا 1سال ماندگاری دارند که در لیبل آنها ذکر می‌شود.
 • مقاوم در برابر آسیب عوامل محیطی: سیلنت در برابر عوامل محیطی همچون باران اسیدی، مواد شیمیایی، فضولات پرندگان، گرد و خاک و … مقاومت بالایی دارد.

 

 

12- معایب درز گیر رنگ خودرو چیست؟

 • ظاهر کسل کننده و سرد: این تصویر تاثیر درزگیر رنگ خودرو (Paint Sealant) را روی بدنه خودرو بطور واضح نشان می‌دهد. سمت چپ خودرو عاری از هر گونه واکس و سرامیک هست و در سمت راست خودرو فقط درزگیر رنگ خودرو اعمال شده است. همانطور که می‌بینید بدنه خودرو بسیار تمیز دیده می‌شود، اما همچنان ظاهر کسل کننده‌ای دارد. به همین علت اکثر مراکز دیتیلینگ بعد از استفاده درزگیر رنگ از واکس کارنابا نیز برای ایجاد درخشش استفاده می‌کنند. سیلنت سطح بدنه خودرو را براق می‌کند اما همچنان ظاهر سرد و کسل کننده آن باقی می‌ماند! سیلنت چیزی ما بین واکس و سرامیک هست.

رزگیر رنگ خودرو (Paint Sealant)

 • مقاومت کمتر نسبت به سرامیک: درزگیر رنگ خودرو در برابر عوامل محیطی و اشعه ماورای بنفش از واکس خودرو بهتر است، اما نه به اندازه نانو سرامیک خودرو!
 • نیاز به شارژ بیشتر نسبت به سرامیک: سیلنتها حداقل هر 6 ماه نیاز به شارژ مجدد دارند، البته اگر خودرو شما بیشتر در برابر عوامل محیطی قرار گرفته باشد، این مدت زمان کوتاه‌تر نیز می‌شود.
 • هزینه بالا: هزینه خرید سیلنت‌ها نسبت به واکس بیشتر است.
 • زمان‌بر: شما نیاز دارید که ابتدا خودرو را بشویید، آن را کاملاً خشک کنید، از آماده ساز رنگ برای از بین بردن چربی، واکس، سیلیکون و … روی سطح استفاده کنید و سپس سیلنت را اجرا کنید که زمان‌بر است.
 • اصلاح سخت: اگر در حین اجرا اشتباه کنید، قابل جبران نیست و باید صبر کنید سیلنت کاملا خشک شود، و مجددا با آماده ساز رنگ کل سطح را پاک کنید و سیلنت را دوباره بر روی کل بدنه اجرا کنید.

 

 

13- سرامیک واکس بدنه خودرو چیست؟

شاید باورش برای شما سخت باشد، اما بیشتر محصولات سرامیک واکس عاری از واکس طبیعی هستند. این محصولات اغلب از مواد شیمیایی بر پایه پلیمر ساخته شده‌اند و گاهی در ترکیبات خود حاوی سیلیکون دی‌اکسید یا تفلون نیز هستند، که در ترکیبات سرامیک نیز می‌باشد. این دو ماده به تولید یک سطح لغزنده یا خاصیت آبگریزی کمک می‌کنند. مشکل اصلی در این گروه محصولات عدم سازگاری بین فرمولاسیون‌ها است. برخی محصولات به عنوان پوشش اسپری سرامیک واکس و برخی دیگر به عنوان سرامیک واکس کاسه‌ای به بازار عرضه شده‌اند. بعضی از آنها حاوی سیلیکون دی‌اکسید بوده و برخی دیگر فقط دارای پلیمرهای شیمیایی هستند که به سطح تمیز خودرو می‌چسبد. صرف نظر از ترکیب دقیق آنها، به راحتی می‌توان گفت که سرامیک واکس در واقع نوعی درزگیر رنگ (Paint sealant) است که بر روی بدنه خودرو شما زده می‌شود. سرامیک واکس را می‌توان مانند یک واکس خمیری استفاده کرد و یا آن را بر روی سطح اسپری کرد. پلیمرهای تقویت کننده موجود در داخل سرامیک واکس، می تواند درخشش رنگ زیر را بهبود بخشد. در تصویر زیر تفاوت نوع و میزان آبگریزی واکس و سرامیک واکس را می‌بینید.

مقایسه واکس و سرامیک واکس

از سرامیک واکس هم می‌توان بر روی پوشش دیگر و هم بصورت مستقل استفاده کرد. سرامیک واکس‌ها قابلیت پوشش هولوگرام و خط و خش، خیلی کمی دارند. در صورتی که بر روی خودرویی که دارای خط و خش و هولوگرام زیادی است، در یک طرف سرامیک واکس و طرف دیگر از سرامیک استفاده شود، سطح سرامیک واکس شده توانایی پوشش هاله‌های دایره‌ای را ندارد. زیرا سرامیک علاوه بر سیلیکون دی‌اکسید، حاوی تیتانیوم دی‌اکسید نیز می‌باشد.

قیمت و خرید سرامیک واکس

 

14- سرامیک واکس بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟

بیشتر سرامیک واکس‌ها دارای ماندگاری بیش از 6 ماه هستند و در این مدت خاصیت آبگریزی خود را حفظ می‌کنند. اما به اندازه یک پوشش نانو سرامیکی خوب نمی‌شوند. البته کارشناسان در این مورد اختلاف نظر دارند، زیرا سرامیک واکس در طول مدت ذکر شده کارخانه خاصیت آبگریزی خود را حفظ می‌کند اما زودتر خاصیت محافظتی و پوششی خود را از دست می‌دهد.

 

 

15- سرامیک واکس با کیفیت بدنه خودرو چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد سرامیک واکس‌ها در دو نوع اسپری و کاسه‌ای عرضه می‌شوند، که انتخاب نوع آن به خود شما بستگی دارد، اما سرامیک واکس‌های که حاوی سیلیکون دی‌اکسید در ترکیبات خود هستند، ماندگاری بیشتری دارند، استفاده سرامیک واکس اسپری آسان هست، از هر دو نوع آن می‌توانید هم بصورت مستقل و هم بصورت پوششی اضافه بر روی پوشش دیگر استفاده کنید. البته پیشنهاد ما این است که هر 6 ماه یکبار شارژ کنید، تا خاصیت حفاظتی آن تمدید شود.

 

 

16- چگونه می‌توانیم سرامیک واکس بدنه خودرو را اجرا کنیم؟

در زیر ما بطور خلاصه برای اطمینان از اجرای صحیح درزگیر رنگ مراحل انجام آن را بیان می‌کنیم:

 • شستشوی بدنه خودرو: خودرو خود را با استفاده از شوینده دلخواه خود بشویید و سپس آن را با دستمال مایکروفایبر خشک کنید تا از لکه‌های آب جلوگیری کنید.
 • آماده ساز رنگ: در صورتی که سطح خودروتان دارای چربی، موم، واکس و… است، باید برای از بین بردن آن از آماده ساز رنگ و ریموور استفاده کنید. اگر آلودگی‌های سطح بدنه خودرو شما خیلی زیاد بود، می‌توانید از خمیر کلی و پاک کننده آهن و گرد لنت نیز کمک بگیرید.
 • کنترل دما: ابتدا باید خودرو خود را به مکانی دور از تابش مستقیم نور خورشید منتقل کرده و از داغ نبودن سطح بدنه خودرو اطمینان حاصل نمایید.
 • اجرای سرامیک واکس کاسه‌ای: سرامیک واکس را با اسفنج مخصوص اجرای واکس نم دار، بصورت حرکات دایره‌ای بر روی سطح بدنه خودرو اعمال کنید. مرحله نهایی ماساژ سرامیک واکس روی بدنه خودرو هست که تا زمانی که جذب آن شود، ادامه باید دهید. اغلب دیتیلرها این مرحله را ترجیح می‌دهند با دستگاه پولیش انجام دهند، تا در وقت و زمان خود صرفه جویی کنند. در پایان اضافات باقی مانده روی سطح را با دستمال مایکروفایبر تمیز پاک کنید.

 • اجرای سرامیک واکس اسپری: برای اجرای مدل اسپری، بعد از شستشو و تمیز کردن خودرو، آن را خشک نکنید و بگذارید سطح خیس بماند، سپس سرامیک واکس را بر روی سطح اسپری کنید، سپس با دستمال مایکروفایبر، سطح را ماساژ داده و خشک نمایید. اعمال آن بر روی پوشش خیس سبب می‌شود تا سرامیک واکس به تمام سطح نفوذ کند و لایه نازک و یکدست ایجاد کند. شما می‌توانید بر روی این سطح مجدد لایه دیگری را اضافه کنید. همچنین می‌توانید سرامیک واکس را سیلنت و واکس ترکیب کنید.

 

17- مزایای سرامیک واکس بدنه خودرو چیست؟

 • کاربرد آسان: اجرای سرامیک واکس بر روی بدنه خودرو همانطور که در بالا اشاره شد، آسان است و فقط به زمان و نیروی دست نیاز دارد.
 • بدون نیاز به تخصص: اجرای سرامیک واکس نیاز به تخصص خاص ندارد. گرچه تجهیزات مخصوص و دستگاه پولیش مورد استفاده در مراکز دیتیلینگ سبب افزایش میزان درخشش و محافظت می‌شود.
 • مقاوم در برابر گرما: بعد از اجرای صحیح سرامیک واکس خودرو، لایه سرامیک واکس با گرم شدن سطح خودرو نازک نمی‌شود.
 • آبگریز: سرامیک واکس سبب آبگریزی می‌شود که ایجاد لک توسط آب را بدنبال ندارد.
 • مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش: پوشش سرامیک واکس در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم است و مانع از رنگ پریدگی، افتاب سوختگی آن می‌شود.
 • ماندگاری نسبتا بالا: ماندگاری سرامیک واکس نسبت به واکس بیشتر است و همچون واکس نیاز به شارژ ماهانه ندارد. اکثر سرامیک واکس‌های موجود در بازار 6ماه تا 1سال ماندگاری دارند که در لیبل آنها ذکر می‌شود.
 • مقاوم در برابر آسیب عوامل محیطی: سرامیک واکس در برابر عوامل محیطی همچون باران اسیدی، مواد شیمیایی، فضولات پرندگان، گرد و خاک و … مقاومت بالایی دارد.

 

 

18- معایب سرامیک واکس بدنه خودرو چیست؟

 • ظاهر کسل کننده و سرد: همانطور که گفته شد سرامیک واکس نوعی سیلنت است و همانند آن ظاهر کسل کنند و سرد بر روی سطح ایجاد می‌کند. به همین علت اکثر مراکز دیتیلینگ بعد از استفاده سرامیک واکس از واکس کارنابا نیز برای ایجاد درخشش استفاده می‌کنند. سرامیک واکس سطح بدنه خودرو را براق می‌کند اما همچنان ظاهر سرد و کسل کننده آن باقی می‌ماند! سرامیک واکس چیزی ما بین واکس و سرامیک هست.
 • مقاومت کمتر نسبت به سرامیک: سرامیک واکس در برابر عوامل محیطی و اشعه ماورای بنفش از واکس خودرو بهتر است، اما نه به اندازه نانو سرامیک خودرو!
 • نیاز به شارژ بیشتر نسبت به سرامیک: سرامیک واکسها حداقل هر 6 ماه نیاز به شارژ مجدد دارند، البته اگر خودرو شما بیشتر در برابر عوامل محیطی قرار گرفته باشد، این مدت زمان کوتاه‌تر نیز می‌شود.
 • هزینه بالا: هزینه خرید سرامیک واکس‌ها نسبت به واکس بیشتر است.
 • زمان‌بر: شما نیاز دارید که ابتدا خودرو را بشویید، آن را کاملاً خشک کنید، از آماده ساز رنگ برای از بین بردن چربی، واکس، سیلیکون و … روی سطح استفاده کنید و سپس سرامیک واکس را اجرا کنید که زمان‌بر است.

 

 

19- پولیش واکس بدنه خودرو چیست؟

حتما شما هم در صفحات فروشگاه‌های انلاین چشمتان به پولیش واکس (2in1) بر خورده است، این محصولات علاوه بر خاصیت دارای ذرات لایه بردار و ذرات پر کننده هستند، که در یک مرحله استفاده از آنها هم خط و خش‌های سطحی خودروتان را از بین برده اید، هم خودروتان واکس زده و براق کرده‌اید. البته باید بگوییم نوع دیگر از پولیش واکس‌ها در بازار موجود هست که دارای ذرات رنگی می‌باشند، و خط و خش‌های باقی مانده خودروتان را با مواد همرنگ پر می‌کنند. این پولیش واکس‌های رنگی معمولا در انواع رنگ سفید، مشکی، سبز، قرمز، آبی، طوسی و نقره‌ای و … موجود هستند. شما می‌توانید متناسب با نوع رنگ خودروتان از این محصول تهیه کرده و درزهای سطح بدنه خودروتان را با مواد همرنگ آن پر کنید. با استفاده این محصول دیتیلینگ را به خانه خود بیاورید. البته باید بگوییم که میزان قدرت لایه برداری این پولیش واکس‌ها کمتر است و هرگز نمی‌تواند جایگزین مواد پولیش چهار مرحله‌ای شود و خروجی آن فقط بر روی خط و خش‌های سطحی تاثیر می‌گذارد. قابل ذکر است میزان سایندگی این محصول از مواد پولیش نرم نیز کمتر است.

پولیش واکس رنگی

قیمت و خرید پولیش واکس

 

 

20- پولیش واکس بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟

پولیش واکس بدنه خودرو 1-6 ماه ماندگاری دارند، بعد از مدت ذکر شده نیاز به شارژ دارد ، البته به دلیل وجود ذرات پولیش بهتر است هر 6 ماه یکبار از این محصول استفاده شود. البته میزان ماندگاری آن به میزان در معرض عوامل محیطی قرار گرفتن خودرو و تعداد شستشوی و نوع شوینده مصرفی نیز بستگی دارد.

 

 

21- پولیش واکس با کیفیت بدنه خودرو چیست؟

معمولا اثر پولیش واکس‌ بعد از دوبار شستشو ، سریع از بین می‌رود، بهتر است پولیش واکسی تهیه کنید که در لیبل آن ادعای ماندگاری بیشتر داشته و همچنین دارای اثر محافظتی بخصوص در برابر اشعه ماورای بنفش نیز باشد. بعضی‌ها برای بهبود این نقوص پولیش واکس، بعد از استفاده آن مجدد از واکس استفاده کرده و از شامپو با PH خنثی برای شستشو استفاده می‌کنند. حتما به هنگام خرید به مدت ماندگاری محصول پس از باز شدن درب دقت فرمایید تا بتوانید بعدها برای شارژ مجدد از آن استفاده کنید. پیشنهاد ما این است پولیش واکس رنگی تهیه کنید تا ظاهر خودروتان نیز بهبود پیدا کند، هرگز کالاهای ارزان و فیک نخرید، این محصولات نه تنها اثر محافظتی ندارند، بلکه ممکن است به بدنه خودروتان آسیب نیز بزنند. برای انتخاب بهتر می‌توانید با مشاورین ما در گنجی‌پخش تماس بگیرید.

 

 

22- چگونه می‌توانیم پولیش واکس بدنه خودرو را اجرا کنیم؟

استفاده از پولیش واکس بسیار آسان است، با ما همراه باشید با توضیح مختصر در مورد نحوه اجرای آن:

 • شستشوی بدنه خودرو: خودرو خود را با استفاده از شوینده دلخواه خود بشویید و سپس آن را با دستمال مایکروفایبر خشک کنید تا از لکه‌های آب جلوگیری کنید.
 • آماده ساز رنگ: در صورتی که سطح خودروتان دارای چربی، موم، واکس و… است، باید برای از بین بردن آن از آماده ساز رنگ و ریموور استفاده کنید. اگر آلودگی‌های سطح بدنه خودرو شما خیلی زیاد بود، می‌توانید از خمیر کلی و پاک کننده آهن و گرد لنت نیز کمک بگیرید.
 • کنترل دما: ابتدا باید خودرو خود را به مکانی دور از تابش مستقیم نور خورشید منتقل کرده و از داغ نبودن سطح بدنه خودرو اطمینان حاصل نمایید.
 • اجرای پولیش واکس: پولیش واکس رنگی را به پد اسفنجی اجرای واکس و سرامیک بزنید و یا می‌توانید از دستگاه پولیش نیز استفاده کنید ( استفاده از دستگاه پولیش سبب توزیع مساوی و مداوم بر روی سطح می‌شود)، مواد را بصورت لایه نازک و مساوی کار کنید. بهتر است سطح خودرو را بخش بخش انجام دهید. پس از چند دقیقه با دستمال مایکروفایبر سطح را تا رسیدن به درخشش پاک کنید. در صورت تمایل می‌توانید، بعد از 1 ساعت، برای محافظت بیشتر، لایه دوم را بزنید. البته این یک مرحله غیرضروری است مگر اینکه در محیطی با شرایط آب و هوایی خیلی نامناسب زندگی کنید.

پولیش واکس رنگی

 

 

23- مزایای استفاده از پولیش واکس خودرو چیست؟

 • صرفه جویی در زمان: به جای اینکه مجبور باشید دو مرحله را جداگانه انجام دهید ، فرمولاسیون پولیش و واکس به شما امکان می دهد همزمان از عهده هر دو کار برآیید. شما اکسیداسیون و خط و خش سطحی را از بین می‌برید، براق می‌کنید و از رنگ خود محافظت می‌کنید – همه در یک مرحله.
 • تغذیه رنگ: شما اطمینان حاصل می‌کنید که تا شارژ مجدد رنگ بدنه خودروتان روغنهای مورد نیازش را دریافت می‌کند و رنگش کهنه نمی‌شود.
 • تجربه دیتیلینگ خانگی: شما با این محصول دیتیلینگ را به خانه خود می‌آورید، هم خودروتان را پولیش می‌کنید و هم از شر خط و خشهای سطحی راحت می‌شوید و هم خودروتان را واکس می‌زنید.
 • پاک کردن آسان: همانطور اجرای پولیش واکس آسان است، پاک کردن آن نیز آسان بوده براحتی می‌توان بعد اجرا و خشک شدن کامل، با آماده ساز رنگ آن را از روی سطح پاک کرد.
 • بدون نیاز به تخصص: اجرای پولیش واکس نیاز به تخصص خاص ندارد. گرچه تجهیزات مخصوص و دستگاه پولیش مورد استفاده در مراکز دیتیلینگ سبب افزایش میزان درخشش و محافظت می‌شود.

 

 

24- معایب استفاده از پولیش واکس خودرو چیست؟

 • بجا ماندن خط و خش: گرچه این محصول دارای ذرات لایه بردار است، اما قدرت لایه برداری آن از پولیش نرم نیز کمتر است، که ممکن است همچنان سطح بدنه خودروتان خط و خش داشته باشد.
 • محافظت کمتر: این محصول معمولا قدرت محافظتی کمتری حتی نسبت به واکس دارد، به همین دلیل معمولا دیتیلرها بعد از آن از واکس دیگر مجدد استفاده می‌کنند.
 • دیتیلینگ ضعیف: شما با این محصول یک دیتیلینگ ضعیف را تجربه می‌کنید و هرگز جای تاثیر دستگاه پولیش و مواد پولیش مرحله‌ای را نمی‌تواند بگیرد.
 • از بین رفن سریع: اگر چه سازنده پولیش واکس‌ها ادعای ماندگاری 6 ماهه می‌کنند اما معمولا با عدم نگهداری مناسب، همچون شستشو با شامپو نا مناسب یا بیشتر قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی اثرات آن را سریع می‌برد و شاید شما مجبور به شارژ ماهانه آن شوید.

 • محافظت کم: اکثر پولیش واکس‌های بدنه خودرو قابلیت محافظت در برابر اشعه ماورای خورشید را ندارند، حتما به هنگام خرید پولیش واکس به این نوع محافظت دقت فرمایید.

 

25- نانو سرامیک بدنه خودرو چیست؟

نانو سرامیک

این تصویر نحوه قرارگیری قطرات آب روی بدنه خودرویی که با پوشش نانو سرامیک محافظت شده است، نشان می‌دهد. اساسا، یک لایه نازک در نهایت مانند واکس از بین می‌رود. پوشش‌های سرامیکی به طور فیزیکی به سطح رنگ متصل می‌شوند و نقص‌های میکروسکوپی را پر می‌کنند و به معنای واقعی کلمه از سطح خودرو محافظت می‌کنند.

پوشش نانو سرامیک یک مایع پلیمری است که از سیلیس ساخته می‌شود. نانو سرامیک نیز مانند واکس کارنابا ، دارای ترکیب و ساختار مولکولی منحصر به فرد است. “نانو” به مولکول و ذرات موجود در سرامیک گفته می‌شود که 25 میلیون نانو متر در هر اینچ از سرامیک وجود دارند.

نانو سرامیک بدنه خودرو

این تصویر نحوه اتصال نانو سرامیک به سطح رنگ خودرو شما را نشان می‌دهد. رنگ قرمز در واقع نمایانگر رنگ روی خودرو شما است، که برخلاف تصور عمومی، آنقدرها هم که فکر می‌کنید صاف نیست. خاکستری روشن نشان دهنده پوشش نانو سرامیک است. همانطور که مشاهده می‌کنید، سرامیک این شکاف‌ها را پر می‌کند و منعکس کننده آب، خاک، گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها است.
از آنجا که ذرات نانو بسیار ریز هستند، وقتی روی یک سطح قرار می گیرند،، تمام منافذ آن را می‌بندند و باعث می‌شوند سطح آبگریز شود و در برابر اشعه ماورای بنفش ، خراش ، مواد شیمیایی ، گرمای شدید و حتی رنگ مقاوم باشد.

 

26- نانو سرامیک بدنه خودرو چقدر ماندگاری دارد؟

سرامیک ماده غیر آلی است که امکان تولید آن در دماهای بالا را میسر می‌کند، که هنگام اجرای سرامیک، پیوند اتمی ذرات آن را با رنگ بدنه خودرو بدنبال دارد، که لایه محافظتی خیلی مقاومی را ایجاد می‌کند.

سرامیک بدنه خودرو

در صورت اجرای صحیح سرامیک بدنه خودرو، به مدت 5 سال ماندگاری دارد. پوشش سرامیک بدنه خودرو در برابر عوامل محیطی همچون باران اسیدی، مواد شیمیایی، گرد و غبار، اشعه ماورای بنفش، فضولات پردندگان و … و حتی فشار آب قوی کارواش‌ها مقاوم است. البته این ماندگاری به نوع و برند سرامیک مصرفی شما نیز بستگی دارد. اغلب تولید کننده‌ها میزان ماندگاری آن را روی کالا درج می‌کنند.

 

27- سرامیک با کیفیت بدنه خودرو چیست؟

قبل از همه چیز شما باید تفاوت نانو سرامیک تخصصی و نانو سرامیک DIY (خودت انجام بده) را بدانید.

 • نانو سرامیک تخصصی: نانو سرامیک تخصصی یک محصول تجاری است که در محیط تمیز استفاده می‌شود و نیاز به آماده سازی سطح و تکنیک خاص اجرای بیشتری دارد و پس از اجرا، 1-5 روز نیاز به ماندن در جایی با دمای کنترل شده دارد. اغلب مراکز دیتیلینگ از این نوع استفاده می‌کنند. هزینه این کار در مراکز دیتیلینگ ایران بیش از 1،500،000 تومان می‌باشد و بستگی به پروسه اجرایی و مواد استفاده شده دارد. نانو سرامیک تخصصی به دلیل اجرای تخصصی ماندگاری بیشتری دارد. بر روی بسته بندی این محصولات، (For Professional Use) درج می‌شود.
 • نانو سرامیک DIY (خودت انجام بده): نانو سرامیک DIY یک محصول تجاری است که بصورت پک ارائه می‌شود و شما خودتان می‌توانید آن را روی بدنه خودروتان اجرا کنید. داخل این پک‌ها هر چه برای اجرای صحیح سرامیک نیاز هست، گذاشته می‌شود. از این رو استفاده آن‌ها مقرون به صرفه می‌باشد. قیمت خرید پک نانو سرامیک DIY در بازار ایران (بهمن ماه 99) حدود 500،000 تا 6،000،000 تومان می‌باشد.

همواره از خرید نانو سرامیک‌های ارزان قیمت و فیک خودداری کنید. هیچ ارزانی بی دلیل نیست، با خرید سرامیک فیک نه تنها از بدنه خودروتان محافظت نکرده‌اید بلکه به آن آسیب نیز زده‌اید، برای انتخاب و خرید بهتر با توجه به بودجه خود می‌توانید با مشاورین گنجی‌پخش تماس بگیرید.

قیمت و خرید پک نانو سرامیک

 

28- مزایای استفاده از نانو سرامیک خودرو چیست؟

همانند واکس بدنه خودرو، سرامیک نیز معایب و مزایی دارد. که مزایای آن:

 • مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش: پوشش سرامیک در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم است و مانع از رنگ پریدگی، افتاب سوختگی آن می‌شود و در نتیجه کاهش قیمت خودرو را نیز بدنبال ندارد.
 •  ماندگاری بالا: ماندگاری سرامیک نسبت به واکس بیشتر است و همچون واکس نیاز به شارژ هر ماهه ندارد. اکثر سرامیک‌های موجود در بازار 2 تا 5 سال ماندگاری دارند که در لیبل آن ذکر می‌شود.
 • مقاوم در برابر آسیب عوامل محیطی: سرامیک در برابر عوامل محیطی همچون باران اسیدی، مواد شیمیایی، فضولات پرندگان و … مقاومت بالایی دارد.
 • آبگریز: سرامیک خودرو خاصیت آبگریز بسیار بالایی دارد که شستشو و خشک کردن آن را آسان کرده و مانع ایجاد لک آب بر روی سطح خودرو می‌شود و براقیت و درخشش خودرو را تا چندین سال حفظ می‌کند.

29- معایب استفاده از نانو سرامیک خودرو چیست؟

خب حالا به سراغ معایب سرامیک خودرو برویم:

 • پروسه دیتیلینگ: سرامیک خودرو نیاز به پروسه تخصصی دتیلینگ دارد، که شما را مجبور به مراجعه به مراکز دیتیلینگ می‌کند. ( در غیر اینصورت باید از پک‌های سرامیک DIY استفاده کنید اما باز برای اجرای بهتر و تاثیر گذاری و ماندگاری بیشتر، پیشنهاد ما مراجعه به مراکز دیتیلینگ یا اجرای پروسه پولیشکاری است.)
 • هزینه بالا: هزینه خرید و یا اجرای آن در مراکز دیتیلینگ زیاد است.
 • زمانبر: بعد از اجرای سرامیک نیاز به نگهداری خودرو دور از عوامل محیطی و ایزوله حدود 24-48 ساعت دارد. و به مدت یک هفته نیز باید از تماس آب با آن خودداری نمود.

به علت تخصصی بودن و همچنین روند متفاوت اجرای انواع سرامیک‌ها، در این بخش به نحوه اجرای آن نمی‌پردازیم. بهتر است روند اجرا هر سرامیک را از روی دفترچه راهنمای آن عملی کنید.

 

 

30- جدول مشاهده تفاوت و ویژگی انواع محافظ بدنه خودرو

در پایان ما جدولی از تمام ویژگی‌ها و تفاوت‌های محافظت کننده‌های بدنه خودرو را گذاشته ایم، تا شما بتوانید براحتی محصول مورد نظر را انتخاب کنید.

واکس درزگیر رنگ خودرو (Paint Sealant) سرامیک واکس
پولیش واکس (2in1) نانو سرامیک
دوام متوسط متوسط رو به بالا متوسط به بالا متوسط زیاد
طول عمر (بر اساس کیفیت) 1 – 4 ماه 6 – 12 ماه 6 – 12 ماه 1 – 6 ماه 1 – 5 سال
مراقبت و نگهداری شستشوی ایمن و منظم شستشوی ایمن و منظم شستشوی ایمن و منظم شستشوی ایمن و منظم شستشوی ایمن و منظم
سختی اجرا آسان آسان آسان آسان پیشرفته (تخصصی)
سختی پاک کردن آسان آسان آسان آسان پیشرفته (تخصصی)
هزینه 30،000 تومان به بالا 350،000 تومان به بالا 500،000 تومان به بالا 150،000 تومان به بالا خرید پک از 500،000 تومان به بالا

اجرا در مرکز دیتیلینگ 1،500،000 تومان به بالا

میزان محافظت کم متوسط به بالا متوسط به بالا خیلی کم خیلی زیاد

توجه: قیمت‌ها متعلق به بهمن ماه سال 99 می‌باشد.

خب این جدول به خوبی تفاوت بین واکس خودرو، سرامیک خودرو ، درزگیر رنگ خودرو (Paint Sealant) ، سرامیک واکس و پولیش واکس(2in1)  را نشان می‌دهد.
‏همانطور که می‌بینید، همه محصولات مزایا و معایب خود را دارد. مانند هر محصولی، کیفیت، ابتکار، طراحی، ماندگاری، نوع محافظت، مواد مورد استفاده و حتی بسته بندی می‌تواند ارزش هر محصول را بهبود بخشد و یا کاهش دهد‏.
انتخاب بین اینها بستگی به بودجه و میزان حساسیت شما در مراقبت و نگهداری از خودرو دارد و این که آیا مایل هستید برای انجام این کار خودتان وقت بگذارید و یا برای انجام یک کار حرفه‌ای هزینه می‌کنید! اگرچه ترجیح ما کمی هزینه بیشتر، اما نتیجه بهتر و رضایت بخش‌تر است. البته در هر صورت مراقبت و نگهداری از خودرو بسیار مهم است و انتخاب محصول با خود شماست.

 

در صورتی که تمایل به اجرای واکس و سرامیک و پولیش بصورت تخصصی در مرکز دیتیلینگ ما دارید، باشماره‌های زیر تماس بگیرید و یا بر روی لینک نوبت دهی کلیک کنید.

تلفن:  44818891 ، 44818417  ، 44856852

نوبت دهی خدمات دیتیلینگ

 

برای مشاهده و خرید جدیدترین محصولات لاین خودرو به سایت گنجی‌پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و تلگرام ما عضو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =