به راحتی از شر خط و خش روی‌ بدنه خودرو خلاص شوید!

به راحتی می‌توانید خطوط موجود بر روی بدنه‌ی خودروی خود را از بین ببرید.

هر چقدر هم که برای محافظت از بدنه‌ خودروی خود تلاش کنید، باز هم عوامل بسیاری وجود دارند که به راحتی بر روی خودرو، خط و خش ایجاد می‌کنند. از بین بردن خطوط بوجود آمده، یک پروسه‌ چند مرحله‌ای است که باید برای انجام آن نهایت دقت را به کار برد. این فرآیند در نهایت به داشتن بدنه‌ای براق و عاری از خط و خش می‌انجامد. تعداد این مراحل به عمق خطوط ایجاد شده بر روی بدنه بستگی دارد. برای از بین بردن آن‌ها و صافکاری نقاشی، روش‌های متعددی از جمله پولیش، صافکاری نقاشی و تعویض قطعه وجود دارد. ما در این مقاله به از بین بردن خطو خش روی بدنه خودرو به کمک پولیش می‌پردازیم.

مشاهده قیمت و خرید انواع مواد پولیش

بررسی خط و خش روی بدنه خودرو

برای هر مالک خودرو، هیچ چیزی بدتر از ایجاد خط و خش چه عمیق و یا چه سطحی، بر روی بدنه خودرو نیست. اگر بر روی بدنه، هیچ نوع پوشش محافظی وجود نداشته باشد، خط و خش به راحتی بر روی سطح بدنه خودرو پدید می‌آیند. به عنوان مثال گذاشتن کیسه‌های خرید بر روی صندوق عقب حتی برای مدت کوتاهی نیز می‌تواند منجر به ایجاد خطوط سطحی و ریز شود. اما نگران نباشید، روش‌هایی وجود دارند که می‌توان با بهره‌گیری از آن‌ها، خطوط را از بین برد. اگر خط و خش روی بدنه خودرو از لایه کیلر نگذشته باشد، می‌توان با پولیش از بین برد.


خط و خش بدنه خودرو

از بین بردن خط و خش سطحی بدنه‌ خودرو با پولیش

خطوطی که با ناخن بر روی بدنه ایجاد می‌شود و یا در اطراف دستگیره‌ها بوجود می‌آیند، از جمله خطوط سطحی روی بدنه هستند. بعضی از افراد پیشنهاد می‌کنند که از خمیر دندان استفاده شود، اما این کار مناسب برای بدنه‌ خودرو نیست. برای از بین بردن این خطوط، فرآیند زیر را دنبال کنید.

ابتدا بدنه خودرو را با شامپو بدنه خودرو شسته و سپس با خمیر کلی سطح را جرمگیری نمایید.

بعد از بین رفتن آلاینده‌ها، سطح را آبکشی کرده و با دستمال مایکروفایبر پاک نمایید.

سطح مورد نظر را به مربع‌های 40 در 40 سانتی‌متری تقسیم نمایید.

پولیشکاری را با دستگاه پولیش اوربیتال و پد و مواد پولیش نرم آغاز کنید. توجه نمایید که مواد پولیش بدون سیلیکون نتیجه واقعی خواهد داشت. همچنین استفاده از مواد پولیش بی کیفیت ممکن است سبب آسیب به سطح و یا عدم داشتن نتیجه نهایی خوب شود.

بهتر است پولیشکاری را با سرعت متوسط آغاز نموده و سپس به 5000 افزایش دهید.

پس از پایان پولیشکاری و از بین رفتن خط و خش سطحی، باقی مانده مواد را با دستمال مایکروفایبر پاک نمایید.

توجه: از پولیشکاری زیر نور مستقیم خورشید و هنگامی که سطح بدنه داغ است، خودداری نمایید.

لایه های مختلف رنگ بدنه خودرو

از بین بردن خط و خش عمیق روی بدنه‌ خودرو با پولیشکاری

از بین بردن خطوط عمیق به دقت و تلاش بیشتری نیاز دارد. این خطوط ممکن است با کلید و یا اشیای تیز، برخورد سنگ، تصادف و یا … ایجاد شوند. برای از بین بردن این خطوط شما به پولیشکاری چند مرحله‌ای نیاز دارید. دقت نمایید که ابتدا عمق خراش را با ناخن باید بسنجید، اگر ناخن در آن گیر کرد، به معنای عبور رنگ از گیلر است و امکان از بین بردن آن فقط با رنگ میسر  است.

اگر خودروی شما نیاز به رنگ داشته باشد:

ابتدا بدنه خودرو را کامل با شامپو بدنه خودرو شسته و با دستمال مایکروفایبر خشک کنید.

ورقه‌های سنباده را برای ۱۵ دقیقه در مخلوطی از آب و چند قطره شامپو بگذارید تا خیس بخورد.

 • قدم اول؛ استفاده از ورق سمباده‌ی زبر:

می‌توانید برگه سمباده را بر دور پد و یا دسته مخصوص ببندید. همچنین می‌توان آن را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم کرد و بدون استفاده از دسته و یا پد، آن را به سطح مورد نظر خود بکشید. از مخلوط آب و شامپو، برای مرطوب نگه داشتن سطح استفاده کنید. فراموش نکنید همزمان با استفاده از سمباده، آن را بر روی سطح مورد نظر اسپری کنید. (توجه: در نظر داشته باشید که فقط بر روی قسمتی از بدنه بکشید که دارای خطوط است. در غیر اینصورت، به بدنه آسیب وارد می‌کند)

 • قدم دوم؛ استفاده از فرق سمباده متوسط:

تمامی مراحل قدم اول را مجدد با سمباده متوسط تکرار کنید.

 • قدم سوم؛ استفاده از ورق سمباده نرم:

مجدد تمامی مراحل را به ترتیب با استفاده از سمباده نرم تکرار کنید. با نگاه کردن به سطح سمباده شده، متوجه خواهید شد که زمان مناسب برای استفاده از پولیش چه موقع است. برای درک بهتر، می‌توانید چراغی را بر بالای سطح سمباده زده، روشن کنید. نور چراغ باید به صورت مبهم روی سطح پیدا شود و رد واضحی از سمباده بر روی بدنه نباشد.

 • قدم چهارم؛ رنگ کردن خودرو:

پس از انجام عملیات بالا، زمان آن رسیده است که خودرو رنگ زده شود. البته بدیهی است که تا خشک شدن رنگ باید صبر نمایید و سپس به سراغ قدم بعدی بروید. توجه داشته باشید زمانی‌که رطوبت نسبی هوا بالای ۸۰ درصد است، خودرو را رنگ نزنید. البته این نکته قابل ذکر است که در اتاقک نقاشی خودرو، دما باید بین ۷۰ تا ۷۸ درجه فارنهایت (۲۱ تا ۲۵ درجه سلسیوس) قرار بگیرند.

از بین بردن خطوط روی بدنه

اگر خودرو نیازی به رنگ نداشته باشد:

با توجه به پیشرفتی که در صنعت دیتیلینگ اتفاق افتاده است، دیگر نمیتوان بین ساختار پولیش‌ها با درجه زبری متفاوت، تفاوتی قائل شد. تنها تفاوتشان در قدرت لایه برداری است که بین پولیش‌ها فرق دارد. در هنگام استفاده از پولیش نهایت دقت را به کار ببرید؛ چرا که نگه داشتن دستگاه پولیش بر روی یک قسمت از سطح در مدت طولانی منجر به داغ شدن و در نتیجه سوختن رنگ بدنه می‌شود.

 • مرحله اول؛ استفاده از پولیش زبر:

برای از بین بردن خط و خش عمیق بوجود آمده بر روی بدنه خودرو، باید از مواد و پد پولیش زبر استفاده کنید. این مواد پولیش دارای قدرت لایه برداری زیاد و براقیت بسیار کم هستند. اگر شما یه پولیشکار حرفه‌ای هستید و می‌خواهید در زمان صرفه جویی نمایید بهتر است از دستگاه پولیش روتاری و پد پوست بره استفاده کنید. در صورتی که نمی‌خواهید ریسک کنید بهتر است از پد اسفنجی و دستگاه پولیش اوربیتال استفاده نمایید.

 • مرحله دوم؛ استفاده از پولیش متوسط:

در مرحله بعدی، باید از پولیش متوسط جهت از بین بردن خطوط باقی مانده استفاده کرد. میزان قدرت لایه برداری پولیش متوسط کمتر از پولیش زبر اما قدرت براقیت آن بیشتر است. برای استفاده از پولیش متوسط از پد پولیش اسفنجی متوسط و مواد پولیش متوسط استفاده نمایید.

 • مرحله سوم؛ استفاده از پولیش نرم:

در مرحله آخر برای از بین بردن خطوط ریز و باقی مانده از پولیش‌های زبر و متوسط باید از پولیش نرم استفاده کرد. پولیش نرم برای از بین برن خطوط سطحی و همچنین هولوگرام‌های ایجاد شده بر روی بدنه خودرو کاربرد دارد. علاوه بر آن، این نکته قابل ذکر است که پولیش زبر باعث ماتی سطح می‌شود. برای از بین بردن این ماتی و براق کردن بدنه خودرو، در مرحله آخر، استفاده از پولیش نرم پیشنهاد می‌شود. پس برای این منظور از دستگاه پولیش اوربیتال با سرعت بالا (5000) به همراه مواد و پد پولیش نرم استفاده نمایید. 

خط و خش روی بدنه ی خودرو

مراقبت از بدنه خودرو

پس از از بین بردن خط و خش روی بدنه خودرو حال بهتر است تا از آن برای جلوگیری از ایجاد مجدد خراش، مراقبت نمایید. روش‌های متعددی برای مراقبت از سطح بدنه خودرو وجود دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به واکس، سرامیک و سرامیک واکس اشاره نمود. البته نکته قابل ذکر این هست که بعضی از سرامیک‌ها علاوه بر ماندگاری چند ساله، دارای خاصیت ضد خش نیز هستند. این در حالی است که واکس و سرامیک واکس‌ها دارای ماندگاری کمتری بوده و خاصیت ضد خش ندارند.

 

سوالات متداول پیرامون خط و خش روی بدنه خودرو

چه نوع خطوطی جز خطوط سطحی روی بدنه خودرو محسوب می‌شوند؟

خطوطی که با ناخن بر روی بدنه ایجاد می‌شود و یا در اطراف دستگیره‌ها بوجود می‌آیند، از جمله خطوط سطحی روی بدنه هستند.

آیا برای از بین بردن خطوط سطحی می‌توان از خمیر دندان استفاده کرد؟

بعضی از افراد پیشنهاد می‌کنند که از خمیر دندان استفاده شود، اما این کار مناسب برای بدنه‌ی خودرو نیست.

خطوط سطحی روی بدنه خودرو با چه چیزی از بین می‌روند؟

با استفاده از پولیش نرم می‌توان این خطوط را از بین برد.

خطوط عمیق روی بدنه خودرو با چه چیزی از بین می‌روند؟

برای از بین بردن این خطوط شما به پولیشکاری عمیق با در سه مرحله نیاز دارید.

برای رنگ کردن خودرو، بهترین دمایی که خودرو باید درون قرار بگیرد، چند درجه ست؟

در اتاقک نقاشی خودرو، دما باید بین ۷۰ تا ۷۸ درجه فارنهایت (۲۱ تا ۲۵ درجه سلسیوس) قرار بگیرند.

9 نظرات
 1. محمد بهادری می گوید

  کار بسیار تخصصی هست حتما به جای مطمئن بسپارید وگرنه رنگ ماشین از بین میره

 2. علی توکلی می گوید

  پولیش فک میکنم بهترین راه حله

 3. رامین ثابت می گوید

  فک میکنم پولیش کردن کار مطمین تریه، مگر اینکه خط خیلی عمیق باشه که به رنگ احتیاج داشته باشه

 4. مهرداد درخشنده می گوید

  بهتره آدم از همون اول که ماشینو تحویل میگیره سرامیک کنه تا خیالش راحت باشه

 5. آرمین بیاتی می گوید

  هر کاریم که بکنیم باز هم ماشین الکی خط میوفته متاسفانه

 6. آرمین فرخ دل می گوید

  استفاده از سمباده واقعا باید توسط یک آدم حرفه‌ای انجام بشه، وگرنه جایی از خودرو هم که سالمه، خط میوفته

 7. امیر ابر می گوید

  هیچی بدتر از خط افتادن رو بدنه نیست، حالا چه عمیق چه سطحی

 8. دانیال سعیدی می گوید

  من ماشینمو سرامیک کردم دیگه خیلی نگران خط و خش افتادن روی بدنه ماشینم نیستم

 9. محمدصفایی می گوید

  سلام وقت بخیر برای مطلب قلم خش گیری احتمالا اشتباه نوشتین قدم چهارم رو زدین رنگ کردن در صورتی که بعد از تمیزکردن ناحیه خط و خش باید قلم گیری بشه و تا ۲۴ساعت باید صبر کرد تا مغز رنگ کامل خشک بشه و بعد پولیش بشه بهترین دما هم زمان پر کردن خطوخش بدنه بیستوپنج درجه سانتی گراد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 7 =