پولیش زبر یا تک مرحله‌ای؟!

پولیش زبر یا تک مرحله‌ای؟! کدام بهتر است؟!

محبث پولیش پرداخت بدنه خودرو یکی از تخصصی‌ترین و مهمترین بخش‌های دیتیلینگ خودرو هست. با پیشرفت تکنولوژی هر روز شاهد ورود اجناس جدید به بازار هستیم. یکی از این موارد پولیش تک مرحله‌ای هست که مدتی است وارد بازار ایران نیز شده است. یکی از سوالاتی که اغلب دیتیلرها از ما می‌پرسند این هست که تفاوت بین پولیش تک مرحله‌ای و پولیش زبر چیست؟! ما در این مقاله به صور تخصصی به تفاوت‌ها و نحوه اجرای هر کدام می‌پردازیم.

قیمت و خرید انواع مواد پولیش خودرو

پولیش تک مرحله‌ای کوکمی

پولیش تک مرحله‌ای چیست؟

پولیش تک مرحله‌ای همانطور که از نامش آشکار هست، نوعی پولیش خودرو هست که بعد و قبل آن نیاز به استفاده از پولیش دیگری نیست. در واقع شما بعد از استفاده پولیش تک مرحله‌ای مستقیم وارد مرحله اجرای پوشش محافظ همچون سرامیک می‌شوید. قدرت لایه برداری این محصول مابین پولیش زبر و متوسط هست و از طرفی دارای قدرت شاین و براق کنندگی همچون پولیش نرم دارد. این بدان معناست که در یک مرحله تمام خط و خش‌ها و هولوگرام‌های روی بدنه خودرو از بین رفته و سطحی براق، صاف و یکدست به جا می‌ماند.

پولیش زبر سوناکس

پولیش زبر چیست؟

اصولی‌ترین روش پرداخت بدنه خودرو استفاده از پولیش چند مرحله‌ای (پولیش زبر، متوسط و نرم) هست. در مرحله اول این روش از پولیش زبر استفاده می‌شود. پولیش زبر دارای بیشترین قدرت لایه برداری بوده و تمام خط و خش‌های عمیق روی بدنه خودرو که از لایه کیلر نگذشته باشند را از بین می‌برد. اما در عین حال دارای قدرت براق کنندگی بسیار کمی بوده و سطح را مات می‌کند. پس نیاز هست که در مراحل بعد از پولیش متوسط و نرم برای از بین بردن خراش و هولوگرام باقی مانده و براقیت سطح استفاده نمود.

 

مقایسه پولیش زبر و تک مرحله‌ای

پولیش زبر دارای قدرت لایه برداری بیشتری نسبت به نوع تک مرحله‌ای هست. این در حالیست که پولیش تک مرحله‌ای دارای قدرت براقیت بیشتری هست و سطح را بر خلاف پولیش زبر براق می‌کند. پولیش تک مرحله‌ای هولوگرام از خود به جا نمی‌گذارد و در نتیجه، مستقیم وارد مرحله اجرای پوشش محافظ می‌شود. اما بعد از استفاده از پولیش زبر شما باید از پولیش متوسط و نرم نیز استفاده کنید که نیاز به صرف زمان بیشتری دارد.

 

آماده سازی قبل از پولیش

هر دو پولیش زبر و تک مرحله‌ای نیاز به آماده سازی سطح دارند. برای این منظور ابتدا بدنه خودرو را با شامپو مخصوص بدنه خودرو شسته و سپس همانطور که سطح آن خیس هست، به کمک خمیر کلی باقی مانده آلودگی‌ها را تمیز کنید. برای این منظور حتماً باید سطح و خمیر کلی مرطوب باشد. برای مرطوب کردن آن از آب و یا مکمل خمیر کلی استفاده کنید. در صورتی که احساس می‌کنید همچنان آلودگی بر روی بدنه خودرو باقی مانده هست، از پاک کننده گرد لنت استفاده نمایید. این محصول را روی سطح خودرو اسپری کنید. پس از اسپری کردن بخش‌هایی که دارای گرد لنت هست به رنگ بنفش مایل به قرمز تغییر رنگ خواهد داد. حال می‌توانید بدنه خودرو را آبکشی نمایید و با دستمال مایکروفایبر با کیفیت سطح بدنه خودرو را خشک نمایید.

 

پرداخت با پولیش زبر

قبل از اجرای پولیش زبر نیاز هست که میزان عمق خط و خش را شناسایی کنید. اگر خراش‌ها عمیق‌تر هستند از پد پوست بره و یا پشمی استفاده کنید. در غیر اینصورت، از پد اسفنجی زبر استفاده کنید. توجه نمایید که به دلیل قدرت لایه برداری زیاد پولیش زبر، بهتر است از دستگاه پولیشر اوربیتال برای جلوگیری از سوختگی رنگ خودرو به هنگام پرداخت استفاده کنید. به هنگام پولیشکاری بهتر است پنل را تقسیم بندی کنید. به خاطر داشته باشید که پس از پایان پولیش باقی مانده مواد را با دستمال مایکروفایبر تمیز پاک کنید. در مرحله بعد باید به ترتیب از پولیش متوسط و نرم استفاده نمایید.

 

پرداخت با پولیش تک مرحله‌ای

اگر زمان کافی برای پرداخت بدنه خودرو ندارید، بهترین راهکار استفاده از پولیش تک مرحله‌ای هست. این محصول مناسب از بین بردن پوشش سرامیک قدیمی و همچنین هولوگرام و خط و خش هست. اگر میزان خراش‌ها خیلی عمیق هست، بهتر است از پولیش چند مرحله‌ای استفاده نمایید. در صورتی که خط و خش روی خودرو عمیق تا متوسط هست، از پولیش تک مرحله‌ای به همراه پد پولیش متوسط استفاده نمایید. اما در صورتی که خط و خش سطحی است، از پد پولیش نرم استفاده کنید. البته بعضی از برندها همچون برند کوکمی – Koch Chemie پدهای پولیش تک مرحله‌ای نیز ارائه می‌دهند.

 

جدول مقایسه پولیش زبر و پولیش تک مرحله‌ای

نوع پولیش قدرت لایه برداری براقیت زمان رسیدن به نتیجه نهایی پیش نیاز* پس نیاز پد پولیش مناسب پولیشر مناسب**
زبر ★★★★★ ☆☆☆★★ زیاد دارد دارد زبر اوربیتال
تک مرحله‌ای ☆★★★★ ☆★★★★ کم دارد ندارد تک مرحله‌ای، متوسط اوربیتال

*منظور از پیش نیاز مراحل آماده ساز همچون شستشوی بدنه خودرو، خمیر کلی و … هست.

**بهتر هست برای جلوگیری از سوختن رنگ خودرو در اثر لایه برداری قوی، از پولیشر اوربیتال استفاده شود.

 

نتیجه گیری

در صورتی که تمایل به انجام سریع مرحله پرداخت دارید، از پولیش تک مرحله‌ای استفاده کنید. اما در صورتی که پایان کاملاً بی نقص و عالی برایتان مهم است از پولیش‌های چند مرحله‌ای (زبر، متوسط و نرم) استفاده نمایید. اگر نیاز به تمدید مجدد پوشش نانو سرامیک روی بدنه خودرو دارید، بهتر است سرامیک قدیمی را با پولیش تک مرحله‌ای حذف نمایید.

 

بهترین محصولات پولیش خودرو

پس از آشنایی با تفاوت پولیش تک مرحله‌ای و زبر، ما به شما بهترین برندها را معرفی می‌نماییم. چراکه بهترین نتیجه نیازمند استفاده از محصولات با کیفیت توسط متخصص با تجربه هست.

پولیش کوکمی Koch chemie

  • برند کخ کیمی – کوکمی Koch chemie

برند کوکمی یکی از شرکت‌هایی است که محصولات با کیفیت و با تنوع زیاد از جمله پولیش تک مرحله‌ای و چند مرحله‌ای به همراه پدهای پولیش متنوع ارائه می‌نماید. بر روی لیبل مواد پولیش این برند میزان لایه برداری و براقیت جهت مقایسه راحت‌تر و آسان‌تر گنجانده شده است. محصولات این برند گرد و غبار نداشته و دوستدار محیط زیست هست.

محصولات برند Koch Chemie

 

پولیش نانوتیس NanoTiss

  • برند نانوتیس NanoTiss

نانوتیس یکی از برندهای محبوب در ایران هست که پیش از این کیفیت بالای محصولات خود را ثابت نموده است. در حال حاضر این برند پولیش H100 با قدرت لایه برداری و براقیت زیاد ارائه نموده است، که هم به عنوان پولیش زبر (در صورت استفاده به همراه پد پولیش زبر) و هم به عنوان پولیش تک ‌مرحله‌ای (در صورت استفاده به همراه پد پولیش متوسط) کاربرد دارد. پیشنهاد ما این هست که از پولیش H100 به همراه پدهای پولیش نانوتیس برای نتیجه بهتر استفاده نمایید.

محصولات برند NanoTiss

پولیش سوناکس Sonax

  • برند سوناکس Sonax

کمتر دیتیلری را می‌توان یافت که آوازه برند سوناکس به گوشش نرسیده باشد. Sonax از جمله شرکت‌هایی است که طیف محصولات وسیعی در زمینه پولیش خودرو دارد. کافی است قبل از خرید به نماد روی لیبل توجه نمایید تا تفاوت بین پولیش‌های متنوع آن را متوجه شوید. مواد پولیش سوناکس گرد و غبار تولید نمی‌کنند و به مدت طولانی می‌توان از آنها (عدم گرم شدن بیش از حد سطح) استفاده نمود.

محصولات برند sonax

 

Mafra polishing compound

  • برند مفرا Mafra

شرکت ایتالیایی مفرا سالهاست در زمینه تولید محصولات مراقبت و نگهداری از خودرو با دو برند مفرا و لابوکاسمتیکا فعالیت دارد. پولیش‌های این برند به صورت مرحله‌ای شماره گزاری شده‌اند تا دیتیلر بتواند به آسانی پولیش مورد نظر را انتخاب نماید. پولیش مفرا فاقد سیلیکون بوده و نتیجه نهایی آن واقعی است. این برند منتخب اغلب دیتیلرهای حرفه‌ایست.

محصولات برند mafra

جهت مشاهده سایر محصولات لاین خودرو به سایت گنجی پخش مراجعه نمایید و یا در اینستاگرام و یا تلگرام ما عضو شوید.

 

پرسش‌های متداول پیرامون تفاوت بین پولیش زبر و تک مرحله‌ای:

قدرت لایه برداری پولیش تک مرحله‌ای بیشتر هست یا پولیش زبر؟

پولیش زبر

قدرت شاین و براق کنندگی پولیش تک مرحله‌ای بیشتر هست یا پولیش زبر؟

پولیش تک مرحله‌ای

برای پاک کردن سرامیک قدیم کدام پولیش مناسب هست؟

پولیش تک مرحله‌ای

آیا بعد از استفاده از پولیش تک مرحله‌ای نیاز به استفاده از محصولی دیگری هست؟

خیر بعد از این مرحله می‌توانید پوشش محافظ را اجرا نمایید.

جلوه نهایی کدام پولیش بهتر و بی نقص هست؟ پولیش تک مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای؟

پولیش چند مرحله‌ای

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =